Menu

Zona Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri ?


Zona-Hastaligi-Belirtileri-ve-Tedavi-Yontemleri-

Zona hastalığı nedir?

Çocukluk çağında su çiçeği hastalığı geçirmiş kişilerde daha çok ortaya çıkan zona hastalığı, deride kendini döküntü şeklinde belli eder. Daha çok sırt ve göğüs bölgelerinde görülen zona hastalığı; boyun, kafa ve bel bölgelerinde de sıklıkla görülür. Sinir uçlarının iltihaplanmasıyla başlayan zonaya neden olan virüsler ”herpes zoster” virüsleridir. Su çiçeği hastalığı geçirmesine rağmen vücudunda bu hastalığa karşı bağışıklığı olmayan bireyler hayatlarının her döneminde zona hastalığına yakalanma riski altındadırlar. 10 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkan zona hastalığı, hemen vücutta kendini belli edecek döküntüler oluşturur ve bu döküntüler bulaşıcıdır.

Zona hastalığı belirtileri nelerdir?

Zona hastalığı ilk olarak kendini deride yanma, kaşınma ve ağrı olarak belli eder. Hastalık ilerledikçe döküntüler ve hatta akıntılı iltihaplar meydana gelir. Zona hastalığının en kötü özelliği ise döküntü oluşturduğu yaranın kişiye sürekli ağrı vermesidir. Hastalığa yakalanan kişi bu ağrılar yüzünden sürekli sıkıntı çeker ve bu sıkıntılar ağır travma ve strese, ateşli hastalıklara dahi davetiye çıkartır.

Zona hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir?

Zona hastalığının tedavisinde dikkat edilmesi gereken ilk kural yatarak istirahat etmektir. Ağrılardan ve kaşıntıdan yorgun düşen bünye, yatacağı dönemde kendisini daha çabuk toparlama imkanı bulacaktır. Zona hastalığının ilk 3 günlük sürecinde antiviral ilaçlara başlanırsa hastanın çekeği ağrıların hafifleyeceği gözlemlenmiştir. 3 hafta içerisinde sonlanan zona hastalığında eğer hastalık süreci bittikten sonra hala ağrılar devam ediyorsa mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.