Menu

Yumurta çatlaması nedir


yumurta çatlaması

Kadınlarda, yumurta hücresi folükül ismi verilen kesecikler de bulunur. Yumurta hücresinin etrafında olan folükül, belli bir büyüklüğe ulaştığında çatlar ve yırtılır.

İçinde olan yumurta hücresi, yumurtalıktan dışarıya salınmış olur. Bu olaya yumurta çatlaması denilmektedir.

yumurta çatlaması ne demektir


Yumurta çatlaması nedir?

Yumurta çatlaması aslında yumurtanın kendisi değildir. Folükül içinde olan yumurta hücresi, folükülün çatlaması ile dışarıya salınır ve tüpler tarafından yakalanır. Bu arada, sperm ile bir araya gelirse döllenme oluşur. Yumurta çatlaması deyimi, sadece folükülden ayrılıp dışarıya salınan yumurta hücresi için kullanılır.

Yumurta çatlaması nasıl oluşur ve belirtileri nelerdir?

Yumurta çatlaması yani yumurtlamanın olması kasıklarda hafif bir ağrı yaratabilir. Yumurtlama gününün gelişi, vajinal akıntıda artış, göğüslerde hassasiyet, şişkinlik, vücut ısısı artışı ve cinsel istekte artma ile anlaşılır. Fakat, pek çok kadın bunları fark etmemektedir. Yumurta çatlaması saniyelik bir olaydır ve salınan yumurta 12-24 saat kadar yaşayabilir. Bu nedenle, hamilelik şansı ancak bu kadardır.

çatlatma iğnesi


Yumurta çatlaması ne zaman olur?

Yumurta çatlaması adet kanamasından 14 gün önce olur. Bazen de bu süre 16 gündür. Adetleri düzenli olan kadınlarda bu süre kolaylıkla hesaplanırken, adet düzensizliği yaşayan kadınlarda süre hesabı tam olarak tutmamaktadır.

Yumurta çatlaması, adet döneminin ortasında ostrojen ve LH hormonlarının yükselmesi ile oluşur. LH hormonunun yükselmeye başlamasından 36 saat sonra, yumurta çatlaması yaşanır. Yumurta çatlaması tamamen hormonlar ile ilgilidir. Kısırlık tedavisinde kullanılan yumurta çatlatma iğnesi, yumurta yeterince büyüklüğe eriştiğinde kullanılır. Çatlatma iğnesi içeriği, LH hormonudur. LH hormonunu yükselterek, yumurtanın çatlamasını sağlar. Çatlatma iğnesi vurulduktan yaklaşık 36 saat sonra yumurtalar salınmış yani çatlamıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.