Menu

Yılan Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir ?


yilan-yagi-kullanimi-ve-faydalari-nelerdir

Yılan yağı nedir?

Özellikle Çin’de yaşayan su yılanlarından elde edilen yılan yağı, vücut için bir çok konuda tedavi edici ve olumlu sonuçları oluşturucu etkisiyle yararlı bir alternatif tıp malzemesidir. Bu yağın içerisinde, yağın elde edildiği yılanın vücutsal içeriğinden kaynaklı olarak bol miktarda omega-3 enzimi bulunmaktadır. Özellikle Çin’deki hayvanlardan elde edilen bu yağ, Çin’de bol bol bulunduğundan Çin’deki eczanelerde normal bir ilaç gibi “Sheyou” adıyla satışa sunulmaktadır. Sıklıkla kullanılan bu yağ, öncelikle ağrı kesici özelliği yüzünden kullanılmaya başlanmıştır. Aynı yağın Amerika gibi büyük şehirlerde üretilmeye başlanması çok sürmemiş, ancak içerik bakımından zayıf kaldıkları için bu yağların hiç bir sağlık sorununa çare olmaması yılan yağının Çin’de kullanılanın haricinde hiç bir ülkede rağbet görmemesine sebep olmuştur. Bunun da sebebi sadece Çin’de üretilen yılan yağının yapımında kullanılan su yılanının diğer ülkelerdeki yılanlarla aynı enzim özelliklerine sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Çin menşeili yılan yağı, ilk olarak ağrı kesici özelliği için rağbet görmüş olsa da daha sonra pek çok sıkıntıya da çözüm olduğu tespit edilince daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Bu faydaları arasında eklemlerde oluşan kireçlenme sorunlarında kireçlenme durumunu durdurduğu ve var olan kireçlenmenin de yavaş yavaş yok edilmesine aracı olduğu, ayrıca eklemlerde olası iltihap oluşumlarını kuruttuğu gibi pek çok faydası vardır. Bu iltihapları kurutma etkisi de, içerisinde bulunan EPA adlı asidin, vücut iltihaplarını sökücü etkisinin bulunmasından kaynaklanır.

Yılan yağının vücuda faydaları nelerdir?

Vücutta ağrı kesici olarak işlev yapmaktadır.

Yüksek kan basıncı değerlerini düşürmekte etkilidir.

Kanı inceltme gibi bir özelliği bulunmaktadır.

İçeriğinde bulunan asitler beynin sağlıklı çalışabilmesi ve sağlıklı bir yapıda olabilmesi için etkilidir.

Alzheimer hastalığını önleyici etkileri vardır.

Nemlendirici özelliğiyle vücudun kendi yağıyla yer değiştirebildiği görülmektedir.

Cilt hastalıkları için (özellikle egzama gibi hastalıklar) özellikle kullanılan doğal ürünler arasındadır.

Yılan yağının saçlara faydası

Yılan yağının son yıllarda popülaritesinin daha da artması, saç sağlığı için muhteşem etkiler yaratmasının belirlenmesidir. Çok eski dönemlerde yılan yağı, Eski Mısır’da aslan yağı, timsah yağı ve hipopoptam yağıyla birleştirilerek kellik sorunu yaşayan erkeklerin başına sürülür ve saçların tekrar çıkması sağlanırdı. Yılan yağı, saçların ana kaynağı olan keratinin saç derisinde etkinleştirilmesini sağlamaktadır. Böylelikle saça sürülen yılan yağı, keratini aktive ederek hem dökülen saçların tekrardan çıkmasını sağlayıp hem de yıpranmış saçların eski sağlığına ve güzelliğine kavuşmasına vesile olmaktadır. Saçları kökten uca güçlendiren ve besleyen doğal ürünlerin en başında yılan yağı gelmektedir. Yılan yağının saç dökülmesine karşı üretilen şampuanlardan ve bakım kremlerinden daha etkili olması, içeriğinin doğal bir kaynak oluşudur. Bu tip ürünlerin içerisine karıştırılan kimyasal yardımcılar, saçların istenilen seviyeye gelmesini bir nebze kırmaktadır. Üstelik yılan yağı sadece saç dökülmesi ve saç sağlığı için değil, var olan saçların daha da gürleştirilmesi için de kullanılabilir. Sağlıklı saçlara uygulanan yılan yağı serumu, yeni saçların çıkmasına ve saçların olduğundan daha gür ve güzel bir hale gelmesine olanak tanımaktadır.

yilan-yaginin-faydalari

Kepek sorununa da aynı şekilde müdahale edebilen yılan yağı, kepek problemi yaşayan saç derisini nemlendirerek dökülen kepeklerin en çabuk şekilde yok olmasını sağlamaktadır. Ürünün hem kadınlar hem de erkekler için aynı sonucu yaratması, saç problemi yaşayan herkesin gönül rahatlığıyla yılan yağı kullanabilmesine imkan vermektedir.

Yılan yağı saçlarda nasıl kullanılır?

Yılan yağı aktarlardan alınabilecek serum şekliyle kullanılabileceği gibi, yine aktarlarda bulunan doğal özlü yılan yağı şampuanı şeklinde de kullanılabilir. Örneğin; saçınızda çok soğuk ortamda kalmaktan kuruluk problemi ya da çok sıcakta kalmaktan sık sık yağlanma problemi varsa; yolan yağını şampuan olarak değil doğal yağ serumu şeklinde saçınıza direkt uygulamanız daha faydalı olacaktır. Bu yağı uygulama şekli de saçınıza dipten uca sürerek yarım saatlik bir zaman diliminde saçınızda bekletmeniz şeklinde olmalıdır. Daha sonra normal banyo şampuanınızla yıkayıp durulayabilmeniz mümkündür. Zayıf saç yapısından şikayet edenler, saçları sürekli kırılarak ve koparak dökülenler, yıpranmış bir halden çıkamadığı için bir türlü uzamayan saçlara sahip olanlar yılan yağı özünü gönül rahatlığıyla saç sağlığı elde etmek için kullanabilmektedirler. Saçınızda özellikle kellik yaşadığınız bir bölge var ise, o bölgeye yılan yağı serumundan 1 yada 2 damla damlattıktan sonra parmağınızla iyice yedirerek biraz bekletip ardından yıkamanız daha makbuldür. Bu uygulamayı kendi saç sağlığı sorununuzun seviyesine göre haftada 4 kereye varacak şekilde tekrarlayabilirsiniz. Yılan yağının bugüne kadar herhangi bir yan etkisi literatüre geçmemiştir ancak ailesinde geçmişte kellik problemi yaşayan kişilerin, saç sağlığı problemlerinin ırsi olmasından kaynaklı olarak yılan yağının faydalarını sonuna kadar göremeyeceklerini hatırlatmakta da fayda vardır.

Yılan yağı nereden satın alınır?

Yılan yağı serumları, yılan yağı özleri ve yılan yağı içerikli doğal şampuanlar çoğu eczanede ve aktarda uygun fiyatlarda bulunabilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.