Menu

Yemekte görgü kuralları


Yemek yerken görgü kurallarına uymak, birlikte olduğunuz insanlara karşı bir saygı hareketidir. Bir masa düzeninde tahammül edilebilen ve saygılı bir insan olmak, toplum içinde değerinizi de arttırmaktadır.

Yemek masasında görgü kuralları nelerdir?

Yemek masasına oturmadan önce, mutlaka eller yıkanmalıdır. Masaya önce bayanlar oturmalı, daha sonra erkekler oturmalıdır. Bıçak sağ elle tutulmalı, çatal sol ele alınmalıdır. İşaret parmağınız bıçağın üst kısmına yerleşmeli ve kesme işlemi öyle yapılmalıdır. Bıçak kullanıldıktan sonra, masaya bırakılmamalı ve keskin tarafı size dönük şekilde tabağa koyulmalıdır. Çatal da bıçağın yanına paralel olarak, keskin kısımları üste gelecek şekilde tabağa bırakılmalıdır. Masada bulunan salata çatalı, yemek çatalından kısadır. Salata veriliyorsa, salata çatalı yemek tabağının soluna, yemek çatalının içinde olan çataldır.  Balık çatalı da daha kısa ve düzdür. Kaşığın sağında durur. Peçeteler sağ üst köşesinden açılır. Dizlerin üstüne yerleşir ve işi bitince yemek tabağının sağına katlanarak yerleşir. Buruşturmamaya dikkat edilmelidir. Kağıt peçete kullanılmışsa, asla top yapılarak tabağın içine bırakılmaz. Bıçağınızı asla ekmeğe sürerek temizlemeyin. Masada dişlerinizi karıştırmayın. Öksürürken ağzınızı mutlaka kapatın. Ellerinizi masanın altına koymayın.  Davetli olan erkek, yemek sırasında sohbetlere eşlik ettiği kadar, yanında bir bayan varsa onu yalnız bırakmamalıdır. Porsiyon size teklif edilmedikçe istemeyin. Yemek sırasında din, politika gibi ciddi konulardan uzak durun ve eğlendirici konulardan konuşun. Çorba içerken asla höpürdetme sesi olmamalıdır. Çorbanın sonunda kalan parça için, çorba tabağı eğilip alınmamalıdır.

Genel yemek görgü kuralları nelerdir?

Sofraya oturmadan önce mutlaka eller yıkanmalıdır. İştah kaçırıcı muhabbet yapılmamalıdır. Sofraya birlikte oturulmalı ve yemeğe birlikte başlanmalıdır. Lokmalar iyice çiğnenmelidir. Yiyecekler diş ile kesilmemeli ve bıçak kullanılmalıdır. Yemek sonrası yemeğe sizi davet eden kişiye mutlaka nazikçe teşekkür edilmelidir.
Son 50 Yorum
 1. Zeynep
 2. Sudenaz
 3. kardelen baklacı
 4. kadir sönmez
 5. Anonim
 6. pelinsu yücel
  • kadir sönmez
 7. furkan çetinkaya
 8. mehmet gürel
 9. şüheda imişçiniyeter
 10. şüheda imişçiniyeter

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.