Menu

Yağlı boya resim nasıl yapılır


yağlı baş

Yağlı boya manzara resim yapmayı istiyorsanız, pir kaç püf noktası verelim istedik.

İşte, yağlı boya resim yapmanın püf noktaları ;

yaplı boya1


Eğer yağlı boya bir manzara resmi çizmeyi düşünüyorsanız size ilk başta bir fotoğraf ile çalışmanız söylenir. Çünkü, hava değişimi ve ışık ayarlamaları yapmak daha kolay olacaktır. Resim yaparken birebir fotoğrafı tuvale geçirmek zorunda değilsiniz, istediğiniz objeyi alabilir veya istediğinizi yapmayabilirsiniz. Zamanla açık havada ve doğada resim yapmaya başladığınızda daha doğal ve samimi resimler oluşacaktır.

yağlı2


Pek çok sanatçının resimlerine baktığınızda, uzakta kalan figürler ve objeler daha soluk gözükürler. Önde ve size yakın olanlar net çizgiler ve koyu tonlarda olurlar. Bu teknik gerçeklik duygusunu pekiştirir. Bu nedenle, uzakta kalan kısımlar için beyaz ve mavi tonları kullanmak en doğrusudur. Ön planda kalanlar içinse güçlü ve canlı renkleri ve sert fırça darbesi kullanın. Böylece şekiller, puslu arka planda net ve güçlü gözükecektir.

yağlı3


Tuvale ana hatları çizin. Ana hatları nötr tonlarda çizmek, resim tamamlandığında fark edilmez olmasını sağlayacaktır.  Koyu tonları kullanacağınız alanı belirledikten sonra kullanmayı düşündüğünüz koyu tonları sırasıyla resme ekleyin. Resmin aşağı yukarı şekli ortaya çıkmıştır. Derinlik ve gerçeklik duygusunu oluşturmak için, çalışmaya başlayın. Uzak bölgeleri açık mavi ile fulu bir görünüme sokun.

yağlı4


Yağlı boya resim yaparken, dikkat edilmesi gereken üç nokta vardır. Geri planda olan mavi, açık tonlar, rahat fırça darbeleri ve perspektifdir. Boya kullanımında mümkün olduğunca içinizden geçen renkleri kullanın.
One Response
  1. Sıla Kirdi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.