Menu

Vladimir Putin Kimdir ?


vladimir-putin-kimdir

Vladimir Putin’in biyografisi

1952 yılında St. Petersburg’da dünyaya gelen Vladimir Putin, donanmada denizaltında görev yapan bir babanın ve işçi bir annenin tek çocuğudur. 1975 yılında St. Petersburg Üniversitesi’nden mezun olmuş, Uluslararası Hukuk Bölümü’nü bitirmiştir. Mezun olduktan sonra ekonomi üzerine yüksek lisans yapan Vladimir Putin, 1975 yılından sonra KGB’de çalışmaya başlamış; Almanya’da bir süre görev aldıktan sonra da Leningrad’a dönüp üniversite yönetimlerinde görev almıştır. 1990 yılında Leningrad’ın şehir konseyinde danışmanlık görevinde bulunan Vladimir Putin, 91-92 yıllarında belediye konseyinde dış ilişkiler departmanı komite başkanlığı ve belediye başkan yardımcılığı yapmıştır.

1996 yılında ise Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcısı olmuş ve 1 yıl bu görevi yapmaya devam etmiştir. 97 ve 98 yıllarında Vladimir Putin, Devlet Başkanlığı İdaresi başkanı olmuştur. Aynı yıl ve devam eden 99 yılında FSB( Rusya İç İşler İstihbarat Servisi)’de başkanlık yapan Vladimir Putin, aynı dönemde Rusya Güvenlik Konseyi’nin sekreterliğini de yapmıştır. 31 Aralık 1999’da devlet başkanı Boris Yeltsin istifa edince, o dönemler başbakanlık yapmakta olan Vladimir Putin anayasanın gerekliliğince 3 aylık bir süreç için seçim zamanına kadar devlet başkanlığı görevini üstlendi.

Başkanlık seçimleri yapıldığında ise %50’nin üzerine oy alan Vladimir Putin idareten oturduğu koltuğun tamamen sahibi oldu. 2008 yılına kadar devlet başkanlığı yapan Vladimir Putin, o yıl görev süresi dolduğu için koltuğunu Dmitri Medvedev’e bırakarak başbakan olmuştur.

Vladimir Putin’in siyasi eğilimleri

Putin, kendi ülkesinde iktidarda söz sahibiyken görüşlerini açık bir şekilde dile getirmiş, Sovyetçi bir anlayışa sahip olduğunu herkese göstermiştir. Bireylerin birbirinden farklı siyasi düşüncelerinde uzlaşma yaratmaya çalışan Vladimir Putin, kendi ülkesi Rusya’nın çıkarlarını en ön planda tutarak Batı’yı ikinci plana almıştır. Bunu yaparken de amaçladığı durum, komünist rejimle herhangi bir bağlantı kurmadan Rusya’ya ve Rusya halkına eski Sovyet gücünü tekrar aşılamaktır.

vladimir-putin-kimdir-2

Bu düşünceleri sebebiyle bir çok komünistten tepki gören Vladimir Putin, aynı şekilde liberallerden de liberal politika adına hiçbir girişim yapmadığı için bir çok eleştiri almıştır. Rus nüfusun ve eski Rusya’nın ruhunun estiği yerlerle özellikle ilgilenen Vladimir Putin, özel olarak bu bölgelerde bir hakimlik kurmaya çalışmıştır.

Vladimir Putin’in kişisel hayatı

Üniversitede okuduğu yıllarda, kendisiyle aynı üniversitede İspanyol Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan Lyudmila Putina ile evlenmiş, 2013 yılında da karşılıklı anlaşarak boşanmışlardır. Bu evlilikten 2 tane kızı olan Vladimir Putin, kızlarına çok düşkündür. Hayvanlara ve spora da aynı şekilde çok düşkün olan Putin’in en yakını sayılabilecek tek canlı Bulgaristan başbakanının kendisine hediye ettiği çoban köpeğidir. Çok iyi yüzme bilen Putin, aynı zamanda siyah kuşak bir tekvandocudur. Buz hokeyinden, atçılıktan, okçuluktan ve atış talimi yapmaktan hoşlanan Putin; aynı zamanda karısının hediye etmesiyle keşfedip çok sevdiği ve verdiği röportajlarda da belirttiği gibi sıkı bir Ömer Hayyam hayranıdır. Ömer Hayyam’ın çoğu eserini bilmektedir. Boş zamanlarında çok da fazla kitap okumadığı belirtilen Vladimir Putin, genelde insan bedeninin soğuk havalarda beyin olarak daha iyi çalıştığına inandığı için çoğu çalışmasını soğuk havalarda ve bir devlet adamına göre normalden daha geç saatte uyanarak yapmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.