Menu

Vejeteryanlık nedir, çeşitleri nelerdir


Kısa tabiriyle, et yememek anlamına gelen ve yedi farklı gurupta değerlendirilen bir yemek yeme ve beslenme şeklidir. Yapılan araştırmalarda, bilinenin aksine et yemeyen ancak etle karşılanan bedensel gereksinimlerini diğer gıdalardan karşılayan kişilerin, et yiyen kişilere göre daha sağlıklı ve güçlü oldukları öne sürülmektedir. Hayvansal hiçbir gıdayı tüketmeyen ve beslenmelerini yalnızca bitkisel ürünlerden alan kişilere verilen isin de vejeteryan’dır.

Vejeteryanlar, dünya üzerinde pek çok organizasyon ve çalışmalarla birbirlerine destek olmakta, hayvansal besinlerin insan sağlığına zararlı olduğunu savunmaktadırlar. Bu savunulan görüşün tam olarak doğru olduğu söylenemese de, sadece bitkilerle beslenen hayvanlarda ömrün daha uzun olduğu bilinen bir gerçektir. Bitkiler karbonhidrat, tuzlar ve vitaminler açısından oldukça zengindirler. Neredeyse her gıda maddesini bünyelerinde taşırlar. Özellikle tahıllarda çok değerli proteinler bulunmaktadır.

Tahıl ve kurubaklagillerden hazırlanan yemekler, vücudun ihtiyacı olan besin gereksinimini karşılamaktadır. Vejeteryan beslenme şeklinde ilk önce akla gelen besin soya fasulyesidir. Soya fasulyesinden yapılan yemekler fazlaca çeşide sahip olmasa da ( tofu ) peyniri yapılmaktadır. Soya fasulyesi ile suyun birleşiminden elde edilen tofu, besin değeri oldukça yüksek bir gıda olduğundan, vejeteryan beslenme yapanlarda çokça tercih edilmektedir. Vejeteryan beslenenler için çok lezzetli yemekler yapmak mümkündür. Alternatifin az olduğunu düşünenler yanılıyor diyebiliriz.

Vejeteryan beslenme çeşitleri:

Vaganlar: Hayvansal hiçbir gıda yemezler. Beslenmelerini tahıl, sebze ya da meyve türü gıdalarla yaparlar.

Lakto-Ovo vejeteryanlar: Et yemezler, ancak süt ev yumurta yemektedirler.

Lakto vejeteryanlar: Et, balık ve yumurta yemezler. Süt ürünlerini kullanırlar.

Ovo vejeteryanlar: Et, balık ve süt ürünlerini yemezler. Yumurta kullanırlar.

Pesko vejeteryanlar: Et ve tavuk yemezler. Balık, yumurta ve süt ürünleri yerler.

Yarı vejeteryanlar: Yalnızca kırmızı et yememektedirler.

Fruiyarianlar: Meyve ile beslenmektedirler.

Vejeteryan beslenmede, bitki yağları sağlık açısından tartışılamayacak kadar değerli besinlerdir. Hayvansal gıdalardan alınan yağların, insan sağlığına olan zararı günümüzde çok iyi bilinen bir durumdur. Vejeteryanlarda şişmanlık, hazımsızlık ve bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıklar çok daha az görülen vakalardır.
One Response
  1. Gül karahanlı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.