Menu

Vahşi Yaşamdan Evcilleşen Hayvanlar


Dünyada bazı insanlar vahşi yaşamdan aldıkları hayvanları evcilleştiriyor ve onlarla birlikte yaşıyorlar. Bunun için tam bir evcilleşme diyemiyoruz çünkü evinde kaplan besleyenlerin daima yenilme tehlikesi vardır. İşte, vahşi yaşamdan evcilleşen hayvanlar ;

Mink ;

Agresif bir vahşi yaşam hayvanı olan Mink veya Vizonlar gelincik türünden gelmektedir. Yüzlerce yıl boyunca bu hayvanların kürkleri için canlı canlı yüzülüp öldürülmeleri hepimizin içini kanatmıştır. Son yıllarda bu hayvanlar pek çok aile ile birlikte yaşıyor fakat hala agresif ve saldırganlar.

mink


Kokarca ;

Kuzey Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde çok popüler bir ev hayvanı kabul edilen kokarcalar, aslında çok uysal hayvanlardır. Fakat, evcilleşebilen bu hayvanları evde tutmak için koku bezleri alınmaya başlanmıştır. Bununla birlikte pek çok ülke bu işlemi iptal eden ve yasaklar koyan kanunlar çıkarmaktadır.

kokarca


Geyik ;

Rusya’da geyikleri evcilleştirmek için pek çok çalışma yapılmıştır. Özellikle Ren geyikleri bu konuda çok daha başarılı bulunmaktadır. Yakın zamanda belki de ren geyiklerini evlerde evcil hayvan olarak göreceğiz.

gayik


Firavun Faresi ;

Bu hayvanlar Hindistan ve Pakistan’da evcil hayvan olarak beslenir. Evlere giren sıçanları ve yılanları yakalayan bu hayvanlar, Hawaii ve Porto Riko’dada evcil hayvan olarak beslenmeye başladı. Bu hayvanlar yarı evcil hayvan sınıfında kabul edilir.

firavun faresi


Kanguru ;

Avustralya’da üç tür kanguru evcil hayvan olarak beslenir. Bennet, Damas ve Kızıl boyunlu kanguruların evde beslenmesine izin verilir fakat yıllık check upları kesinlikle yapılmalıdır. Bu hayvanlar 12-15 yıl arası yaşamaktadır. Her geçen gün popülaritesi artan bir yarı evcil hayvan kabul edilir.

kanguru


Serval kedi ;

Afrika yaban kedisi olan bu kedi türü kedi severler arasında en çok istenen türdür. Yavruları yaklaşık 10 bin dolardan alıcı bulmaktadır. Bu hayvanlar yarı evcil olabiliyor fakat bir köpek kadar sahiplerine düşkünlükleri ile biliniyor.

kedi


Fennec Tilki ;

Bu tilki türü tam olarak evcilleşmeye an meselesi kadar yakındır. Bu tilkiler birçok yönden köpeklere benzer. Bir yavru bir ev ortamında doğarsa tamamen evcil olmaktadır. Bir tasma olmadan dışarıya salınırsa hemen kaçabilirler. Çok pahalı bir evcil hayvan olma yolundadır.

tilki


 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.