Menu

Uzun yaşamanın sırrı goji meyvesinde


Ripe_goji_berriesGeçtiğimiz yıllarda goji berry adlı meyve giderek popüler olmaya başlamıştır ve sağlık üzerinde olumlu etkisi çok yüksek olan süper gıdalar arasında görülmektedir.

Bu meyvenin erken yaşlanmayı engellediği, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, diyabete karşı koruduğu, kalp sağlığına iyi geldiği ve kanserle savaştığı düşünülmektedir.

Bu küçük kırmızı meyveler Çin’de 2000 yılı aşkın süredir ilaç niyetine tüketilmektedir. Şekerli bir tadı vardır ve çiği kurutulmuş ya da meyve suyu ve bitki çayı formatında tüketilebilirler. Ayrıca ekstreleri, tozları ve tabletleri de bulunur.

Kalorisi düşük, yağ içermeyen, lif ve antioksidan açısından son derece zengin olan bu meyveler birçok hastalığa karşı savaşır ve sindirimi kolaylaştırır. İçlerinde vitamin, mineral ve fito besinler vardır.

Goji meyvesinin faydaları

1) Kan şekerinin dengelenmesine yardım eder

Özellikle diyabet hastaları için faydalı olan goji berry kan şekerinin kan dolaşımına karışmasını kontrol eder, glikoz seviyesini dengeler ve insülin direncini kuvvetlendirir. İnsülin üretilmesine yardım eden hücrelerin onarılmasını sağlar. Ancak eğer kan şekeriniz zaten normalden düşükse doktorunuza danışarak bu meyveyi tüketmenizde fayda var.

2) Kansere karşı korur ve bağışıklığı güçlendirir

Goji meyvesinde bulunan antioksidanlar kanserli hücrelerle savaşıp tümör gelişimini engellemeye yardımcıdır, vücuttan zararlı toksinleri atar ve iltihaplanmayı azaltır. Özellikle beyin, karaciğer, üreme organları ve sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler.

3) Yüksek oranda antioksidan içerir ve besin değerleri yüksektir

Birçok süper gıda gibi goji berry de müthiş bir antioksidan kaynağıdır ve bu vesileyle bağışıklığı güçlendirerek vücudu iltihaplanmadan ve zararlı serbest radikallerden korur. Yüksek antioksidan içeriği stresin de azalmasına yardımcı olur. Bir porsiyon goji meyvesinde 4 grama yakın protein, 18 farklı amino asit, birçok vitamin ve 20 farklı mineral bulunur. Bu vitamin ve minerallerin arasında çinko, demir, fosfor, B2 vitamini vb. bulunur. Goji berry meyvesinde havuçtan daha çok beta karoten ve ıspanak ile soya fasulyesinden daha çok demir bulunur. Bu özelliği ile demir eksikliğinden kaynaklanan kansızlığı (anemi) da önler.

4) Kolesterol seviyesini düzenler

1-1208707319I7kl

Kolesterol kalp hastalıklarının en yaygın sebeplerinden biridir. Kolesterol, kan damarlarının ve atar damarların içerisinde plaklara benzer yapılar oluşturarak birikir ve kan akışını engeller. Bu da kalbin aradaki açığı kapatmak için daha güçlü atmasına ve zamanla zayıflamasına ve kalp krizine yol açar.

Kolesterol iki türlüdür; iyi kolesterol olan HDL ve kötü kolesterol olan LDL kolesterol. Bunlardan LDL kolesterol yukarıda saydığımız durumlara yol açmaktadır. Ve goji berry de LDL kolesterol seviyenizin azalmasına yardım eder.

5) Kilo vermeye yardımcıdır

Goji meyvesi enerji doludur, zengin ve tatlı aromasının yanında yüksek lif içeriğiyle de aradığınız sağlıklı atıştırmalıktır. Mideniz kazındığında goji berry atıştırmak hem kilo almanızı önleyecek hem de sağlığınıza sağlık katacaktır.

Dilerseniz yoğurdun ya da salataların içerisine katarak tüketebilirsiniz. Düşük kalorili, az şekerli olmaları onları müthiş tatlı atıştırmalıklar yapmaktadır. Bir porsiyon goji meyvesinde yalnızca 23 kalori bulunur.

Serbest radikaller sinir hücrelerine ya da beyin hücrelerine saldırarak bu hücrelerin geri dönüştürülemeyecek hasarlar almasına sebep olabilirler. Bu hasarlar da çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Ancak goji berry vücudu sinir ve beyin hastalıklarından korur ve iyileştirici etkisi vardır. Ayrıca yaşlanma karşıtıdır.

7) Karaciğeri toksinlerden arındırır

Goji berry meyvesinin karaciğeri koruduğu ve temizlediği bilinmektedir. Özellikle karaciğer ve böbrek sağlığını en çok koruyan besinlerden biridir. Goji meyvesi serbest radikalleri uzaklaştırır ve bu organları yeniler, güçlendirir ve serbest radikallerden kaynaklanan hasarları onarır.

Kanı temizlediğinden dolayı böbrek taşlarını da engeller. Çin’de uzun yıllardır karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

8) Cilt sağlığını destekler

Goji berry beta karoten açısından son derece zengindir. Beta karoten ise cilt sağlığını korur, hatta cilt kanserine karşı bile savaşır. Sdyney Üniveristesi’nde yapılan bir araştırmada goji berry suyu içmenin cilt hastalıklarına karşı koruma sağladığı ve güneş ışığının yol açtığı hasarları engellediği görülmüştür.

Bu araştırmaya göre goji meyvesi suyu içmenin güneşten gelen serbest radikallere karşı etkin koruma sağladığı ortaya çıkmıştır. Bu meyve özellikle cilt kanseri olan ya da cilt hastalıklarından mustarip olan kişiler için güneş koruması sağlar.

9) Göz sağlığını korur

Goji berry meyvesinin yaşlanmaya bağlı olarak gelişen göz hastalıklarını önleyebilme özelliği vardır, özellikle yaşlılarda körlüğe yol açan sarı nokta hastalığına karşı koruma sağlar.

Sarı nokta hastalığına karşı doğal bir tedavi yöntemidir ve yüksek antioksidan içeriği ile görüşü iyileştirir, gözleri güneş ışığından, serbest radikallerden ve stresten korur.

Yapılan araştırmalarda goji meyvesinin retinayı koruduğu ve glokom hastalığının tedavisinde yararlı olduğu ortaya çıkmıştır.

tea-615587_960_720

10) Uyku kalitesini yükseltir

Bu küçük kırmızı meyve Çin’de uyku getirici ve stres azaltıcı etkileri sebebiyle sıklıkla tüketilmektedir. Araştırmalar goji berry meyvesinin herhangi bir yan etki oluşturmaksızın uyku kalitesini yükselttiği, vücudu rahatlattığı ve stresi azalttığını tespit etmiştir.

11) Meni ve sperm kalitesini yükseltir 

Çin’de uzun yıllardır doğal bir afrodizyak olarak kullanılan bu meyvenin testislerde oluşan hasarı azaltıp iyileştirdiği ve içeriğindeki hidrojen peroksit sayesinde oksidatif strese karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Goji berry meyvesinin içindeki hidrojen peroksit ayrıca sperm sayısını artırıp erkeklerde cinsel performansı ve çocuk sahibi olma şansını artırır.

12) Ruh halini ve modunuzu yükseltir

Goji meyvesinin suyunu içmenin enerji seviyesini yükselttiği, modunuzu yükselttiği ve sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmasını sağladığı bilinmektedir. Araştırmalara katılan deneklerden goji berry suyunu iki hafta boyunca içenlerde ruh halinde olumlu değişiklikler, enerji seviyesinde artış ve mide bağırsak hareketlerinde düzelme gözlemlenmiştir.

Bu meyveyi atıştırmalık olarak yemek de aynı etkiyi gösterecektir.

Goji berry nasıl tüketilir?

walnut-642123_960_720

Goji berry meyvesini tüketmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Dilerseniz bu meyveyi çiğ olarak tüketebilir ya da sıcak suya basıp, şişip yumuşadıklarında atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Özellikle yoğurt ile karıştırmak, salatalara eklemek, dondurmalara ve tatlılara koyarak tüketmek de en sık tercih edilen yöntemlerdir.

Kurutulmuş goji berry meyvesi unlu mamullere eklenebilir, tatlı sosların yapımında kullanılabilir, tatlılarla pişirilebilir ya da sebze yemeklerinde çeşni olarak kullanılabilir.

Goji berry meyvesinin fiyatı ise kilo başına 30-100 lira arasında değişiklik göstermektedir.

Goji meyvesinin zararları nelerdir?

Goji berry bazı ilaçlarla etkileşim yaparak riskli durumlara yol açabilir. Eğer warfarin (kan sulandırıcı) ve türevi ilaçlar kullanıyorsanız bu meyveyi tüketmemelisiniz. Ayrıca diyabet ilaçları ve tansiyon ilaçları da goji meyvesi ile etkileşime girebileceğinden bu ilaçları kullanan kişilerin bu meyveyi tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir.

Bazı kişilerde ise bu meyveye karşı alerji gelişebilir, bu nadir görülse de gıda alerjilerine dahil bir durumdur. Bunun dışında goji berry meyvesinin normal miktarda kullanımı herhangi bir yan etkiye yol açmamaktadır ancak aşırı tüketimi her şeyde olduğu gibi zararlıdır. Goji berry ekstresi içeren gıda takviyelerini kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır

Kaynaklar:

https://www.healthline.com/health/goji-berry-facts#use

https://draxe.com/goji-berry-benefits/

https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-goji-berry-or-wolfberry.html

https://www.webmd.com/diet/goji-berries-health-benefits-and-side-effects
Son 50 Yorum
 1. Şirin
 2. Meryem iri
 3. Adnan
 4. Sevgi
 5. Elif
 6. Anonim
 7. Gul
 8. biadam
 9. Anonim
 10. Ayşe
 11. Anonim
 12. dilek
 13. Belgin erdenel
 14. derya
 15. Gülşah
 16. Burcu
 17. SEMRA
 18. mine
 19. humeyra
 20. tuba
 21. Buket
 22. ülkü
 23. meral
 24. fatima
 25. tugba
 26. tugba
  • ali
 27. figen
 28. nazz
 29. Serpil
 30. ayse
 31. .....
 32. Anonim
  • Mehmet Gür
 33. deniz
  • sevda

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.