Menu

Uyuşma ve karıncalanma nedir


Bazen vücudumuzun bir kısmında his kaybettiğimizde, sanki iğne batıyormuş gibi bir duyguyla karşılaşır,vücudumuzun o bölgesinin olmadığını hissederiz. Bu durum, kan damarlarınıza ya da sinirlere basınç uygulanması ile ortaya çıkar. Yani uzun süre kımıldamadan durursanız, bu durum kaçınılmaz olur. Bazen kolunuzun üzerine uzun süre yattığımızda, dolaşım sisteminde bulunan damarlara basınç uygulanır. Kan, kol ve elde bulunan hücrelere  ulaşamaz. Bu durumda, kol ve parmaklarda his kaybı oluşur. Dirseğe uzun süre dayanıldığında sinirlerinize basınç yaparsınız ve parmaklarınızın bazıları karıncalanmaya başlar. Dolaşım problemi, aşırı soğuk ve şeker hastalığı bu duruma neden olabilir.

Uyuşma ve karıncalanmanın sebepleri

Karpal Tünes Sendromu  olabilirsiniz. Bu durum,el ve bileklerinizin sürekli kuvvet gerektiren işlerde çalışmasıyla ortaya çıkar. Bu durumda yapılması gereken, bu işleri yaparken ara ara dinlenerek yapmak ya da bir bileklik kullanmaktır.

Raynaud Hastalığına yakalanmış olabilirsiniz: El ve ayak parmaklarınız sürekli beyazlaşıyor ardından maviye dönüşüyorsa ya da soğuk havalarda parmaklarınızın üşüme sonrasında, ısındığında acı hissi vererek sızıyorsa problem kılcal kan damarlarınızdadır.

Disk fıtığı olabilirsiniz: Sırtın alt kısmında hareket ettikçe artan ağrı, diğer tarafta baldır ve bacakta oluşan karıncalanma ve uyuşmalar, bu hastalığın habercisidir. Sebebi disk fıtığı ya da diğer adı disk kayması, eklemlerde ve omurga kemiklerinin arasındaki düz ve yuvarlak yastıkların yerlerinden çıkmasıdır.

Uyuşma ve Karıncalanmada nelere dikkat edilir

Uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya dikkat etmeliyiz.

Doğru hareket etmeyi mutlaka bilmeliyiz, çünkü yanlış yaptığımız bir hareket, boynumuz ve omuriliğimizdeki baskıyı arttırıcıdır.

Her zaman oturma pozisyonumuz dik olmalıdır.

Tütün  ürünlerinden uzak durmaya çalışmalıyız. Sigara,  dolaşım düşmanıdır. Kandaki oksijen taşıma kapasitesini %25 azaltır.

Sürekli ve aynı hareketleri içeren işler yapıldığında, zaman zaman ara vererek yapılmalıdır.

Klavye ile çalışanlar için el , kol ve bilek pozisyonu uygunluğu çok önemlidir.

Kan dolaşımını düzene sokmak için, o bölgeye masaj yapılıdır.

Üzerimize giydiğimiz giysiler sıkı olmamalı. Uyuşma durumunda giysiler gevşetilmelidir.

Vücudunuzun herhangi bir bölgesinde, his kaybolması ve his kaybolma durumu geçtiğinde karıncalanma, o bölgeye iğne batırılıyormuş hissi duyuyorsanız dediklerimiz işinize yarayacaktır.
Son 50 Yorum
  1. gezgin70@mynet.com
  2. TOPRAK

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.