Menu

Un helvası nasıl yapılır


un helva basşş

Anadolu’ya yerleşen Türklere kadar bu bölgede tatlı kültürü yoktur. Orta Asya’dan gelen Türkler beraberinde tatlıları getirmişler ve hatta Avrupa’ya kadar da yayılmasına neden olmuşlardır.

Helva Arap kültüründen geçse de eski dönemlerde ve özellikle saray mutfağında pekmez ve bal ile yapılan bir tatlımızdır.

İşte, un helvası tarifi ;

un helvası1


Un helvası malzemeler ; 150 gr. tereyağ, 2 su bardağı un, 1 avuç dolmalık fıstık, 1.5 su bardağı şeker, 2 su bardağı su. Not ; 2 su bardağı su olan karışımı 1 su bardağı su ve 1 su bardağı süt olarak da hazırlayabilirsiniz.

un helvası2


Un helvası yapılışı ; Derince bir tencereye yağınızı koyun ve  fıstıkları ilave edin. Unu ekleyerek çok kısık ateşte yavaş bir şekilde karıştırmaya başlayın. Un helvasının birinci kuralı sabırla unu kavurmaktır. Unun renginin kehribar rengine dönmesi gerekmektedir. Bu nedenle kısık ateşte tahta kaşık ile karıştırılarak kavrulur.

un helvası3


Başka bir kapta şeker ve suyu karıştırın. Şeker komple eridiğinde, kavurduğunuz unun üzerine azar azar eklemeye başlayın ve tahta kaşıkla karıştırın. Üstüne bir kapakla kapatın ve suyunu çekince altını kapatın. Arzunuza bağlı fıstık ya da cevizle servis yapabilirsiniz.

Un helvasını arzu ederseniz süt ve su karışımı ile de yapabilirsiniz. Bu tamamen damak zevkinize kalmış bir olaydır. Un helvasının püf noktası unun sulanmış bir şekilde kavrulmasıdır. Un sıvı hale gelmedikçe şerbet içine eklenmemelidir. Yoksa helva kıvamını almaz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.