Menu

Uçuk nedir uçuk neden çıkar uçuk nasıl geçer uçuk tedavisi


dudak uçuğu

Uçuk nedir, uçuk neden çıkar, uçuk nasıl geçer, uçuk nasıl giderilir tedavisi…

Uçuk nedir?
Uçuklar, deride meydana gelen bir virüs enfeksiyonudur. Bunlar genellikle yüzde ve çoğunlukla dudakların etrafında meydana gelir.

Toplumda pek çok insan hayatlarının belli zamanlarında tekrarlayan ağız yaralarından şikayet ederler. Uçuk ve aftöz ülserler en sık tekrarlayan ağız yaralarıdır. Uçuk genellikle dudak kenarlarında görülen içi sıvı dolu kümelenmiş bir şekilde görülen küçük kabarcıklardır. Nadir olarak da ağız içinde, sert damakta ve diş etinde görülebilirler. Uçuk çıkmadan 1-2 gün önce, dudak kenarlarında kaşınma, yanma şeklinde kendini belli eder. Daha sonra bu belirtileri, bölgenin kızarması, şişmesi ve içi sıvı dolu kabarcıkların oluşması izler. Bu kabarcıklar saatler içerisinde patlayarak kabuklanır. Uçuğun oluşup iyileşmesi ortalama olarak 7-10 gün içerisinde tamamlanır. Uçuğun oluşum nedeni bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesidir. Herpes simpleks, daha önce bu enfeksiyonu geçirmiş kişilerde pasif bir şekilde bulunur. Stres, yorgunluk, travma, ateş, hormonal değişiklikler ve aşırı güneş ışığına maruz kalınan durumlar, pasif haldeki virüsün aktifleşerek uçuğun oluşmasına neden olurlar.

Uçuk, kabarcıkların patlayıp kabuklaştıktan tamamen iyileşmesi sürecinde bulaşıcıdır. Mevcut virüs, kişinin havlu, kaçık, bardak gibi özel eşyalarından bulaşabildiği gibi birinin öpmesi sonucu da bulaşabilir. Uçuk sıkıştırılıp patlatılmamalı, yüz ve cinsel organlar enfeksiyona karşı korunmalıdır. Herpes simpleks virüsünün vücuda ilk yaşlarda yerleştiği göz önüne alındığında özellikle bebek ve çocuklara dikkat edilmelidir. Uçuk ve uçuğun kabuğu ile oynanmalıdır, dokunulduğunda eller çok iyi yıkanmalıdır.

Bu tip enfeksiyonun tekrar tekrar meydana gelmesinin sebepleri nedir?
Bazı kişilerde bu tekerrürler, yüz fazla tahriş olduğu zamanlarda meydana gelmektedir. Bu durum genellikle yüzün fazla rüzgara veya güneşe maruz kaldığı hallerde gelişmektedir. Ayrıca ateşli başka enfeksiyonlar ve adet hallerinde de uçuklar olabilmektedir. Yüz, rüzgar veya güneşe fazla maruz kaldığı hallerde uçuklar koruyucu merhemlerin kullanılmasıyla önlenebilir.

Uçuk nasıl geçer, tedavisi

Uçuğun tedavisi, antiviral uçuk kremleri ile yapılmaktadır. Bu kremler deriden geçerek uçuk virüsüne etki eder ve virüsün deriye zarar vermelerini engeller.

Dudak uçuğu nasıl geçer
Son 50 Yorum
 1. beşevler çilingir
 2. nilgun has
 3. nilgun has
 4. Yozgatli
 5. Anonim
 6. anonim
  • anonim
 7. anonim
 8. hilmi
 9. beyza
 10. Anonim
 11. Anonim
 12. Anonim
 13. ece
 14. rabis
 15. uçukla savaşabiliyorum artık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.