Menu

Uçuk Neden Çıkar, Nasıl Geçer?


Uçuk nedir?

HSV ya da Herpes Simpleks Virüsü denilen virüsün yol açtığı su kabarcıkları ve yaralara uçuk denir. Uçuklar vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir, en sık ağız bölgesinde, rektumda ve genital bölgede görülürler.

Sebep olan virüsün türüne göre iki çeşit uçuk cinsi vardır. Bunlar ağız uçukları ve genital uçuklardır:

HSV-1 virüsü ağız ve yüzde uçuklara sebep olan virüs türüdür. Ağızda, dudaklarda uçuklar ile kendini gösterir. Nadir durumlarda genital uçuklara da sebep olabilir. Dünya genelinde çok yaygın görülmektedir. Bu virüs bünyeye yerleşir ve yaşam boyu bünyeden atılamaz.

HSV-2 virüsü ise genital bölge ve rektumda uçuklara sebep olan virüs türüdür. Bu virüs türü vücudun başka bölgelerini de etkileyebilir (ağız uçuklarına da sebep olabilir) ancak en sık bel altında rastlanır. Genital uçuklar dünya genelinde çok yaygın görülmektedir. Bu virüs de HSV-1 virüsü gibi ömür boyu bünyeden atılamaz.

Uçuk neden çıkar? Uçuk neden olur?

dudak uçuğu

Ağızda ve dudaklarda uçuklara yol açan HSV-1 virüsü genellikle öpüşme ve diş fırçası, dudak makyaj ürünleri, çatal bıçak, havlu gibi araçların başkalarıyla paylaşılması sonucunda bulaşabilir. Genellikle temas sonucu bulaşır.

Genital uçuğa sebep olan HSV-2 virüsü ise bu virüsü taşıyan bir birey ile cinsel birliktelik, cinsel temas yaşanması halinde bulaşır.

Her iki virüs türü de hasta bireyde uçuk görülmüyor olsa bile bulaşabilir.

Genital uçuğu olan hamile kadınların doktorlarına başvurmaları gerekir, zira doğum sırasında HSV-2 virüsü bebeğe de bulaşabilir.

Uçuğa sebep olan virüsler tedavi edilemez ve vücutta yaşamaya devam ederler. Bu virüsler bağışıklığımız güçlüyken uykuda olsalar da bağışıklığın düşebileceği şu gibi durumlarda atağa geçebilirler:

 • Hastalık durumları
 • Bitkinlik
 • Fiziksel ya da duygusal stres
 • AIDS ya da kemoterapi/steroid tedavisine bağlı bağışıklık baskılayıcı ilaçların kullanılması
 • Fiziksel travmalar
 • Regl dönemi

Uçuk belirtileri nelerdir?

Uçuk genellikle etkilenen bölgede su kabarcıkları çıkması ile görülmeye başlar, bu bölge genellikle ağız, genital bölge ya da rektumdur. İçi su dolu kabarcıklar patlar ve ülser de denilen yaralara dönüşürler.

Uçuk virüsü vücuda girdiği zaman belirti vermeyebilir, bu kişinin virüsle enfekte olmadığı ve başkalarına virüs bulaştırmayacağı anlamına gelmemektedir.

Uçuk durumunda görülen belirtiler şunlardır:

 • Su dolu ve acılı kabarcıklar (ağız ya da genital bölgede)
 • İdrara çıkarken yanma, acı (genital uçuklarda)
 • Kaşıntı
 • Ateş
 • Lenflerde şişkinlik
 • Baş ağrısı
 • Halsizlik
 • İştah kaybı
 • Kaslarda ağrı

Uçuk nasıl geçer? Uçuk tedavisi nasıl olur?

Uçuğa sebep olan virüslerden kurtulmak için bir tedavi yoktur. Ancak semptomların yatıştırılması ve komplikasyonların önlenmesine yönelik tedaviler mümkündür.

İlaçlar uçuğun iyileşme süresinin kısalmasına yardımcı olarak uçuğun yol açtığı acı ve rahatsızlık hissini dindirebilirler. Ayrıca ilaç tedavisi ile uçuğun nüksetme ihtimali de azaltılabilir.

Uçuk tedavisinde genellikle Famvir, Zovirax ve Valtrex gibi ilaçlar kullanılır. Ayrıca genital bölgedeki uçuğun yol açtığı rahatsızlık hissini azaltmak için hastaya sıcak banyo yapması önerilebilir.

Uçuk tedavi edilmeden de kendi kendine iyileşebilir. Ancak uçuk tedavisi için mutlaka doktora danışılmalı, ilaç kullanılıp kullanılmayacağına doktor karar vermelidir.

Uçuk tedavisinde kullanılan ilaçlar ağız yoluyla (hap) alınabileceği gibi krem formunda da uygulanabilir. Ağır uçuk vakalarında enjeksiyon yoluyla da ilaç verilebilir.

Uçuk tedavisinde ilaç kullanılması, hastanın virüsü bulaştırma riskini de azaltmaya yardımcı olacaktır.

Dudak kenarında uçuk neden olur? Dudak kenarında uçuk nasıl geçer?

Dudak kenarındaki uçuklar genellikle HSV-1 sebebiyle oluşan ağız uçuklarıdır. Bu uçuklar dudakta, diş etinde, dilde, yanakların içinde ve damakta ağrılı yaralara sebep olabilirler. Ayrıca ateş ve kas ağrılarına da sebep olurlar.

Genellikle virüsü taşıyan kişinin tükürüğü, mukusu, derisi vb. ile temas sonucunda bulaşırlar. Dünya genelinde çok yaygın görülmektedirler. Birçok insan yetişkinliğe girmeden önce en az bir kez uçuk çıkarmıştır.

Dudak kenarındaki uçukların mevcut bir tedavisi yoktur çünkü bu uçuklara sebep olan virüsler vücuttan atılamaz. Virüs insan vücuduna yerleşir, bağışıklık yüksekken uykuya geçer ve bağışıklık düştüğü durumlarda tekrar nüksedebilir.

Dudak uçuklarının semptomik tedavisinde Feverall, Panadol, Tylenol ya da Ibuprin, Advil, Motrin gibi ilaçlar kullanılarak ateş ve kas ağrıları giderilebilir. Ayrıca hastanın susuz kalmaması ve bol sıvı tüketmesi gerekir. Hastaya uçukların sebep olduğu bölgesel ağrıların dindirilmesi için Dilocaine, Nervocaine, Xylocaine, Zilactin-L gibi ilaçlar verilebilir.

Altı haftadan küçük bebeklerde, ağır hastalıkları olan kimselerde ve bağışıklık sistemi çok güçsüz olan kimselerde bazı ilaç tedavileri kullanılabilir ya da hastanede tedavi gerekebilir.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/genital-herpes/pain-management-herpes#1

https://www.healthline.com/health/herpes-simplex#diagnosis5

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs400/en/

https://www.emedicinehealth.com/oral_herpes/article_em.htm

İlgili içerikler

 

Dudak uçuğu nasıl geçer
Son 50 Yorum
 1. beşevler çilingir
 2. nilgun has
 3. nilgun has
 4. Yozgatli
 5. Anonim
 6. anonim
  • anonim
 7. anonim
 8. hilmi
 9. beyza
 10. Anonim
 11. Anonim
 12. Anonim
 13. ece
 14. rabis
 15. uçukla savaşabiliyorum artık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.