Menu

Türkiye’nin dünya mirasları


dünya mirasları

1972 yılında UNESCO Paris’te gerçekleştirdiği konferansta, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme’yi üye ülkeler tarafından kabul edilmiştir. Bu sözleşme Ülkemiz tarafından 1982 yılında kabul edilmiştir.

İnsanlığın tüm geçmişini meydana getiren değerlerin korunmasında milletler arasında işbirliği sağlamayı amaçlayan UNESCO, doğal ve kültürel özellikleri özgün olan varlıkları dünya mirası listesine almaktadır.

Daha çok uzun olabilecek bir liste, ancak öne çıkan dünya miraslarımızı sizler için derledik. İşte, Türkiye’nin dünya mirasları;

istanbul tarihi yarımada


İstanbul’un Tarihi Alanları: 2.500 yıldan fazla bir tarihe sahip olan İstanbul’un tarihi alanları, 1985 yılında dünya mirası listesine alınmıştır. Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkentliğini yapmış olan İstanbul’un tarihi alanları Marmara denizi, Haliç ve Boğaziçi’nin sarmaladığı bir yarımada üzerinde yer almaktadır.

divriği ulu cami


Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi / Sivas: 1985 yılında, Türkiye’de dünya mirası listesine alınan ilk mimari yapı olan Divriği Ulu Cami ve Şifahanesi, 13. yüzyılda inşa edilmiştir.

selimiye cami


Selimiye Cami / Edirne: Osmanlı – Türk mimarisinin başyapıtlarından biri olan Selimiye Cami, Mimar Sinan tarafından 80 yaşındayken yapılmıştır. Ustalık eserim dediği Selimiye Cami, Unesco’nun dünya mirası listesindeki yerini de almıştır.

nemrut dağı


Nemrut Dağı / Adıyaman: 1987 yılında Dünya mirası listesindeki yerini alan Nemrut Dağı, Kommagene krallığı döneminden kalan ve kral mezarının da bulunduğu, dünyanın en yüksek açık hava müzesi olarak da adlandırılmaktadır.

hierapolis


Hierapolis / Pamukkale – Denizli: Frigya uygarlığının en önemli ve kutsal kenti olan Hierapolis, 1988 yılında dünya mirası listesine alınmıştır.

truva antik kenti


Truva Antik Kenti / Çanakkale: Truva savaşının yapıldığı yer olan antik kentin tarihi 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir ve 1998 yılında Unesco tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

xanthos letoon antalya


Xanthos Letoon / Antalya: Likya uygarlığının başkentliğini yapan Xanthos, antik dönemin en önemli dini merkezlerinden biri olarak bilinmektedir. Unesco tarafından 1988 yılında Dünya mirası listesine alınmıştır.

hattuşaş


Hattuşaş / Çorum: 1986 yılında dünya mirası listesine alınan Hattuşaş, M.Ö. 17 – 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğunun başkentliğini yapmıştır.

kapadokya


Göreme Milli Parkı / Nevşehir: 1985 yılında dünya mirası listesine alınan Kapadokya, kayalara oyulmuş olan 250 adetten fazla kiliseyi barındırmakta ve Hıristiyanlık tarihine ışık tutmaktadır.

safranbolu


Safranbolu Evleri / Karabük: Bilinen tarihi M.Ö. 3000’li yıllara kadar giden şehir, kendine özgün evleri, sokakları, çarşısı ve mahalleleri ile 1994 yılında dünya mirası listesine alınmıştır.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. ERHAN DEMİRÇEKEN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.