Menu

Türk kahvesinin faydaları nelerdir


Türk kahvesi, Türkler tarafından bulunmuş filtresiz kahve pişirme metodunun adıdır. En önemli özelliklerinden biri de eğer kahveye şeker eklenecekse pişirdikten sonra değil, pişirme esnasında eklenmesidir.

Bir diğer özelliği de pişirmenin olabildiğince yavaş yapılarak kahvenin tadını çekmesi sağlanmasıdır.

Türk kahvesinin köpüğü, kahvenin ısısını korumasını ve geç soğumasını sağlar. Diğer kahvelere göre yoğun yapısı, tadının daha uzun süre damakta kalmasına yol açar.

Geleceği okumak için kullanılan tek kahvedir. Diğer kahvelere göre daha az kafein içerir.

Normal miktarda içilirse çarpıntı yapmaz. Kahveyi içtikten sonra değil, içmeden önce su içilir. Bu ağızdaki tadın temizlenip kahveye hazırlanması içindir.

Kültürümüzde Türk kahvesinin önemi

Bugün, Türk kahvesi kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Kız isteme merasiminin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Bu adetin Osmanlı döneminde haremdeki cariyelerin padişaha kahve servis etmek için özellikle hazırlanmasından geldiği düşünülür. O dönemlerde erkeklerin kadınları Türk kahvesi yapma yeteneklerine göre değerlendirdiği söylenir.

Türk kahvesi ayrıca kahve falı adını verdiğimiz bir falın doğmasına da aracılık etmiştir. Kahve telvesinin fincanda ve tabakta bıraktığı izlere bakılarak kişinin geçmişi ve geleceği yorumlanarak fal bakılır. Kahve içildikten sonra fincan ters çevrilerek tabağın üstüne konur ve soğuması beklenir. Ardından fincan soğuyunca fal bakılır.

Türk kahvesinin tarihi

Türk kahvesi, bilinen en eski kahve pişirme yöntemlerinden biridir. Kültürümüzde tarihi 15. yüzyıla dayanmaktadır. Türk kahvesi, kahve çekirdeklerinin Türkiye’ye gelmesi ile pişirilmeye başlamıştır. Kahvenin ülkemize gelişine dair iki hikaye bulunur:

Birincisi şudur: 1517 yılında Osmanlı valisi Yemen Özdemir Paşa kendi bölgesinde yeni bir içecek keşfetmiştir. Bu içecek kahve çekirdekleri ile hazırlanmaktadır. Bunu göre Özdemir Paşa bu içeceği Kanuni Sultan Süleyman’a sunma kararı alır. Sultan Süleyman bu içecekten çok etkilenir ve onay mührü verir.

İkinci hikaye de şu şekildedir: 1554 yılında iki Suriyeli adam İstanbul’a yerleşir ve yanlarında kahve çekirdekleri getirirler. Tahtakale’de ikisi de Yemen dükkanlarından esinlenerek kendi kahve dükkanlarını açarlar.

Kahve, Osmanlı sarayına ilk geldiğinde pişirme yöntemi daha farklıdır. Daha sonra saray mutfağındaki görevliler kavrulmuş kahve çekirdeklerini havanda dövmeye karar verir. Ardından bu öğütülmüş kahvenin içine su eklenerek cezvelerde pişirirler. Zamanla bu yöntem ülke çapında popüler olur ve tüm Osmanlı halkı bu içeceği tanır.

Ülkenin her yanında kahvehaneler açılmaya başlar ve kahve çok değerli bir mal haline gelir. 1554 yılında ilk kahvehane Tahtakale semtinde İstanbul’da açılır. Buralarda haberler ve politikadan tartışılır, toplu halde buluşulur ve konuşulurdu.

Türk Kahvesinin Faydaları

 • Günde iki fincan Türk kahvesi içmenin kolon ve kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesi taşı riskini yüzde 45 azalttığı düşünülmektedir.
 • İçerisinde bulunan kafein sinir sistemini etkileyerek düşünsel aktiviteleri kuvvetlendirir ve enerji vererek zihni dinç tutar.
 • Yemeklerden sonra içilen bir bardak Türk kahvesi sindirimi kolaylaştırır. Eğer şeker ile tüketilmezse kilo alımını ve mide sorunlarını da önler.
 • Türk kahvesi içmek hafızanızı güçlendirir, dalgınlığı önler ve zihne enerji sağlar.
 • İçerisinde diğer kahvelere oranla daha az kafein bulunur ve bu kafein vücuttan rahatlıkla atılabilir.
 • Kolesterol seviyesini düşürür, kalp sağlığına faydalıdır, kalp krizi riskini azaltır, normal miktarda tüketilirse yüksek tansiyonu önler.
 • Ağrı kesicilerin etkisini artırır, nefes almayı kolaylaştırır ve depresyona karşı etkilidir.
 • Meme kanseri, pankreas kanseri, kolon ve bağırsak kanserlerine yakalanma riskini azaltır.
 • Parnikson, tip 2 diyabet, siroz, astım gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Kemiklerinizi güçlendirir, şekersiz tüketilirse selülit sorunu ile savaşır.
 • Baş ağrısına, mide ve karaciğer sorunlarına iyi gelmektedir.

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Turkish_coffee

http://www.turkishstylegroundcoffee.com/turkish-style-coffee/turkish-coffee-history/

https://theculturetrip.com/europe/turkey/articles/6-things-you-need-to-know-about-turkish-coffee/
Son 50 Yorum
 1. www.loxy.net
 2. Türk Kahvesinin Zararları
 3. Türk Kahvesinin Zararları
 4. NEBAHAT DİNÇER
 5. Anonim
 6. Türk kahvesinin faydaları
 7. Anonim
 8. Bir Türk
 9. isik
 10. Nevzat Beceren
 11. Murat Akdeniz
 12. Zehra Zeytin
 13. Selma Şerifoğlu
 14. Pınar Sahin
 15. Elmıra Arya
 16. Abdulkadir Altintaş
  • isik
 17. Deniz Sevencan
 18. Tuncay Şenyürek
 19. Varol Şahin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.