Menu

Turgut Özal Nerede Doğdu? Hangi Görevlerde Bulundu? Ne Zaman Öldü?


turgut-ozal-kimdir

Turgut Özal’ın doğumu

Kendisi 13 Ekim 1927 tarihinde Malatya’da dünyaya gelmiştir. Ailesiyle birlikte Malatya’da yaşamaya başlayan özel, ailesi Bilecik’e taşınında 4 yaşından itibaren Bilecik’te yaşantısını sürdürmüş ve ilkokul eğitimini burda almıştır.

Turgut Özal’ın hayatı

Az önce de bahsettiğimiz gibi Bilecik’e taşındıktan sonra ilköğretim hayatını Bilecik’te yaşayan Özal, aynı dönemlerde babasının sürekli görevi gereğince tayin alması sonucunda ortaokul eğitimini taşındıkları Mardin’de alarak bitirmiştir. Mezun olup sıra lise eğitimini almaya geldiğinde, bölgede herhangi bir lise olmamasından ötürü Konya’ya gitmiş ve lise hayatının bir kısmını da Konya’da görmüştür. Son senelerine yakın, kardeşi ile birlikte Kayseri Lisesi’ne devam eden Özal mezuniyetini de bu liseden vermiştir.

Üniversite eğitimi için İstanbul’a gelen Turgut Özal, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği’ni burslu kazanmıştır. 1950 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra iki sene içerisinde Amerika’ya yüksek lisans yapmaya gitmiştir.

Turgut Özal Türk toplumu için neler yapmıştır?

Yüksek lisanstan sonra Türkiye’ye dönen Özal, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdür Yardımcısı olarak ilk görevine başlamıştır. O dönemlerden itibaren genel olarak Türkiye’nin elektrikli ilgili en önemli işlerinde pek çok proje ile yakından ilgilenmiş ve çalışmalar düzenlemiştir.

Çalıştığı dönemlerde askerlik durumu hasıl olunca, kendisi askerliğini Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yapmıştır. Bu görevini bitirdikten sonra da Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına yardımda bulunmuştur. Aynı süreçlerde ODTÜ’de derslere girdiği bilinmektedir.

Bundan sonrasında Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak görev alan Özal, Başbakanlık Teknik Uzmanlar kurulu üyeliğinde de çalışarak oradan Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevinde de bulunmuştur. İlerleyen süreçlerde Para ve Kredi Kurulu, Ekonomik Koordinasyon Kurulu, AET Koordinasyon Kurulu vb. kurumlarda önemli görevlerde bulunan Turgut Özal, 1971 tarihinde yurtdışına giderek iki sene boyunca Dünya Bankası’nda danışmanlık görevi yapmıştır.

Buradaki görevi bittikten sonra Türkiye’ye dönen Özal, 1979 yılında Başbakanlık Müsteşarlığı görevine atanmıştır. Bir yıl sonra darbe gerçekleşince, yeni hükümetin ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı görevine kendisi getirilmiştir. 3 yıl sonra bu işinden kendi isteğiyle istifa edip “Anavatan Partisi”ni kurmuştur. Aynı yıl yapılan seçimler sonucunda da Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. başbakanı olabilmiştir. 2 yıl içerisinde de TBMM’nin verdiği yetkiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 8. Cumhurbaşkanı olmuştur.

Turgut Özal ne zaman vefat etmiştir?

Cumhurbaşkanlığı görevine getirildikten bir kaç yıl sonra, 17 Nisan 1993 tarihinde geçirmiş olduğu ani bir rahatsızlık neticesinde çalıştığı sırada hayata gözlerini yummuştur.
One Response
  1. seda

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.