Menu

Tiroid bezi nerede bulunur ?


tiroid-bezi

Tiroid bezi nedir?

Vücudumuzda boyun kısmında, erkeklerde daha belirgin olan kıkırdak bölgesinin altında konuşlanan bölümde yer alan bez tiroid bezidir. Metabolizmanın elde ettiği enerjiyi depolayarak kullanmaya başlaması göreviyle bilinir. Boyut olarak en fazla 5-6 cm. genişliğe ulaşan bu bezler vücuda salgılamış bulundukları hormonlar vasıtasıyla beynin düzgün çalışmasını, vücudun mevcut olan sıcaklığını koruyabilmesini, kalbin ve diğer pek çok organımızın düzgün bir şekilde çalışabilmesini sağlamaktadır.

 

Tiroid bezi nerede bulunmaktadır?

Tiroid bezi az önce de bahsettiğimiz gibi boyun kısmımızda, soluk bölgemizin her iki yanında sol parça ve sağ parça olarak yer almaktadır. Bu parçalar da ön kısımda yer alan tiroid dokusu ile birbirlerine bağlanmışlardır.

 

Tiroid bezinin görevleri nelerdir?

Tiroid bezleri en önemli görev olarak vücutta tiroid hormonu salgılanmasını sağlamaktadır. Metabolizmanın görevlerini yerine getirirken kullandığı temel hormonlar olan T3 ve T4 hormonu tiroid bezi tarafından üretilir. Bu bezden salgılanan hormonlar vücut içerisinde pek çok organın günlük rutininde doğru bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda hücreler için de çalışmaya teşvik edici ve zamanlayıcı unsurları da olan tiroid bezi; vücuttaki her bir noktamızda bulunan hücrelerin çalışma hızını ayarlayabilme potansiyeline sahiptir.

 

Tiroid bezi ağrısı nedir?

Tiroid bezinde iltihaplanma meydana geldiğinde bu bezlerde ağrı hissedilmektedir. Bu tip iltihaplanmaların ortaya çıkmasındaki ana sebep ise, vücutta bağışıklık sisteminde bir problemin meydana gelmesidir. Bunun dışında bakteri ya da virüslerin kan dolaşımıyla birlikte tiroid bezlerine gelerek burada iltihap oluşturması şeklinde durumlar açıklanmaktadır.

Tiroid bezindeki iltihaplanmalar, bu bölgede ağrı oluşturarak kendini belli etmektedir. Buradaki iltihaplı kısım kan dolaşımıyla beraber bütün vücuda yayılınca zayıflama durumları, çok terleme durumları veya çarpıntı gibi durumlar göze çarpmaktadır.

Bu durum çoğu kez geçici bir olay olsa da “Hashimoto” denilen daha uzun  süreli devam eden iltihaplanmalarda vücutta hiçbir belirti ortaya çıkmamakta, bu yüzden bezler zaman içerisinde iyice yitip tükenerek ancak tiroid bezi yetmezliği durumu ortaya çıktığında kişide böyle bir rahatsızlık olduğu bilinebilmektedir.

 

Tiroid bezinin az çalışması neyden kaynaklanır?

Bilim dünyasının yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda, hala tam olarak nedeni bilinemese de tiroid bezinde meydana gelen normalden daha az işlev görme durumu; metabolizmada tiroidim ürettiği hücrelere karşı antikor geliştirmesinin sonucunda ortaya çıkmaktadır. “Tiroidit” denilen bu durum aileden genetik olarak aktarılan kalıtsal faktörlere bağlanmaktadır. Bunun dışında kişilerin süreli olarak iyotlu tuz kullanması sonucunda da tiroidit vakalarının arttığı gözlemlenmiştir. Bunun dışında tiroid bezlerinde meydana gelen zararlar, bu bezin az çalışmasına neden olabilmektedir. Örneğin; tiroid bezlerini etkileyen ilaçlar, radyoterapi süreci, bazı ameliyatlar veya etkileyici tıbbi problemler de tiroit bezinin az çalışmasına sebep olabilir.

 

Tiroid bezinin hızlı çalışması için ne yapılmalı?

Bu hastalığın kesin olarak bir çözümü bulunamasa da, iyileştirici faktörlerin oldukça üzerine düşülmektedir. Öncelikli olarak, tiroid hastalığı olan kişilere mutlaka ve mutlaka (eğer kullanıyorlarsa) sigaradan ve alkolden uzak durmaları öğütlenmektedir. Çünkü bu ürünler vücutta zaten hormon dengesini bozduğu için tiroidin kötü etkilerini arttırmaktadırlar.

Bunun dışında yiyecek konusunda da tiroid sorunu olan kişilerin çok dikkat etmesi gerekir. Özellikle her gün bu bireylere dereotu tüketimi takviyesi yapılmalıdır. Günde 3 öğün dereotu yiyen kişilerin kısa zamanda çok iyi sonuçlar aldığı söylemler arasındadır. Son olarak da içeriğinde selenyum bulunan tüm besinlerin tiroit  hastalığından ötürü kilo verilme durumunun önüne geçtiği söylenmektedir. Tavuk, yumurta, hindi eti, mantar, ay çekirdeği, balık, soğan ve sarımsak gibi ürünlerin selenyum açısından zengin olması, tiroidli hastaların tüketmesi açısından kendilerini oldukça önemli ürünler haline getirmektedir.
Son 50 Yorum
 1. Aslan
 2. Anonim
 3. Gülbahar Şahin Erdoğan
 4. Durak Yılmaz
 5. Leyla Leventoğlu
 6. Yasemin mutlu
 7. seren
 8. manolya
 9. ezgi altınelli
 10. melek
 11. inci
 12. derya demir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.