Menu

Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir ?


tirnak-kirilmasi-nasil-onlenir

Tırnak kırılması nedenleri

Vücudumuzun en hassas ve sıkıntı yaşamaya müsait bölgelerinden biri olan tırnaklar, sağlıkla ilgili problemler ya da dış kaynaklardan gelen zorlayıcı koşullar sebebiyle kırılıp bakımsızlaşabilir. Tırnak kırılmaları tırnağın ucunda ya da üst yapısında meydana gelebilir. Tırnak sağlığında eksiklikler yaşanması, tırnağın sert yapısını yumuşatarak en ufak bir darbede ya da fark etmeden bir yüzeye takılma durumunda anında kırılabilir. Tırnakların kırılmasına neden olan bazı durumlar ise şöyle;

Elleri ve dolayısıyla tırnakları çok sık bir şekilde suyla temas ettirmek

Sürekli yüzme sporuyla ilgilenmek

Çok sık bulaşık yıkamak

Çok sık sabunla ya da deterjanla temas halinde olmak

Temizleyici kimyasal maddelerle sık sık temas halinde olmak

Çok fazla oje gibi kimyasal maddeleri kullanmak

Aseton gibi oje sökücü kimyasalların tırnak yapısını olumsuz etkilemesi

Vücudunda tiroid bezinin az çalışması gibi bir hastalığı olan kişilerin tırnakları çok çabuk kırılabilir.

Vücuda alınması gereken vitaminlerde eksiklik olması

Kötüye giden beslenme alışkanlıkları

Vücudunda kansızlık hastalığı olan kişilerin tırnakları çok çabuk hasar görebilir.

Tırnakların üzerindeki ojelerin çok uzun süre temizlenmeden havasız bırakılması

Vücuda alınması gereken belirli kalsiyumların eksik bırakılması

Günlük su ihtiyacımızı karşılamayıp vücudumuzu susuz bırakmamız

Tırnak bakımına dikkat edilmeyerek çok fazla uzatılması

tirnak-bakimi-nasil-yapilir

Tırnak kırılması nasıl önlenir?

İlk olarak sağlık açısından bir kontrol yaptırılması gerekmektedir. Eğer yaptıracağınız test sonrasında vücudunuzda kansızlık varsa bu tırnak kırılması yaşamanız için bir sebep, kansızlık yoksa bu ihtimal bir sebep değildir.

Ellerinizi tuvaletlerden çıkarken hariç normal günlük yaşantınızda mümkün olduğunca daha az miktarda suyla temas ettirin. Ne kadar çok suyla temas ederseniz tırnak yapınızda o kadar yumuşamalar meydana gelecektir.

Suyun dışında mümkün olduğunca da sabun ve benzeri temizleyici kimyasallarla ellerinizi ve tırnaklarınızı temas ettirmemeye özen gösterin.

Gluten Entoleransı adı verilen hastalığa sahip olup olmadığınızı test ettirin. Çünkü bu hastalığın belirtileri arasında tırnak kırılmaları da mevcut.

Tiroid bezinizin çalışma prensibini bir hastanede kontrol ettirin. Eğer tiroid beziniz yavaş çalışıyorsa bu tırnaklarınızı da etkileyerek kırılmalarına ve yıpranmalarına yol açacaktır.

El bakımınıza ve ellerinizin güzel gözükmesine önem veriyorsanız, bir süreliğine oje sürmeye ara vermeniz gerekecek. Ojeden dolayı sararan tırnaklar aynı şekilde kolayca kırılmaya da müsaittir. Eğer tırnaklarınız kırılmaya başladıysa ojelerinizi temizleyerek en az 1 haftalık bakım sürecine sokmalısınız.

Vücudunuzda eğer biotin eksikliği varsa, bunu doğal gıdalardan takviye alarak karşılayabilir ve tırnak kırılmalarınızın önüne geçebilirsiniz. Biotinin açılımı basitçe B7 vitaminidir. Bu vitamini kapsüllerle de bünyenize alabileceğiniz gibi daha tercih edilebilir bir şekilde fındık, ceviz ya da badem yiyerek karşılayabilirsiniz.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.