Menu

Tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir?


Tetanoz nedir?

Tetanos, bakteri kaynaklı bir enfeksiyondur ve ağrılı kas spazmları ile bilinir, kişiyi ölüme kadar sürükleyebilir. Bir kesik ya da yara aracılığıyla tetanos bakterisinin vücuda girmesi sonucu ortaya çıkar.

Bu bakteri genellikle toprak, pas ve dışkı gibi maddelerde bulunur. Çok küçük bir kesikten bile içeri girip kana karışabilir. Ancak genellikle büyük yara ve deliklerden içeri girer. Tetanos bakterisi kan aracılığıyla sinirlere, oradan da merkezi sinir sistemine taşınır.

Tetanos aşısı ise kişiyi bu bakteriye karşı dirençli hale getirir. Bu aşı yaygınlaştığı için tetanos vakalarında epey azalma görülmüştür. Tetanosun tedavisi yoktur ve hastaların yüzde 10 ila 20’si ölmektedir.

Tetanos aşısı omuz kasından yapılır. İlk defa yapılıyorsa üç doz olarak yapılır. Yetişkinlerde her 10 yılda bir aşının tekrarlanması gerekir zira etkinliği 5-10 yıl kadardır. Özellikle çok küçük çocuklar ve hastalar için bu aşı çok önemlidir çünkü farkına varmadan kesiklere, enfeksiyonlara maruz kalabilirler.

Tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir?

150323-F-IT851-011

Hemen hemen her aşı gibi tetanos aşısının da bazı yan etkileri olabilir. Bunların çoğu hafif yan etkilerdir ve her çeşit tetanos aşısında ortaya çıkabilirler.

Bu hafif yan etkiler vücudumuzun aşı sayesinde tetanos hastalığına karşı direnç kazanmaya başladığını ve bağışıklığımızın iş başında olduğunu gösterir. En sık görülen yan etkiler şunlardır:

1) Aşı yapılan bölgede kızarıklık, ağrı, şişlik

Tetanos aşısının en yaygın görülen yan etkisi, aşı yapılan bölgede kızarıklık, ağrı ve şişmedir. Bu aşıyı olan her üç kişiden ikisinde bu yan etkiler görülür. Ancak bu durum birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Eğer bu semptomlar çok ağrıya neden oluyorsa ve günlük aktivitelerinizi zorlaştırıyorsa ibuprofen içeren Advil gibi ilaçlar, aspirin ve asetaminofen içeren reçetesiz ilaçlar yardımcı olabilir. Ancak bu yan etkiler genellikle hafiftir ve ağrı kesiciye gerek duyulmaz.

2) Ateş

Bu aşıyı olan kişilerin çoğunda hafif ve orta ateş görülebilir. Genellikle ateş en fazla 38 dereceye kadar yükselir. Tetanos aşısı olduktan sonra hafif ateşiniz yükseldiyse Tylenol ve ibuprofen gibi reçetesiz ateş düşürücüler kullanılabilir. Ateşle birlikte hafif kırgınlık hissi, kas ağrıları da görülebilir. Nadiren lenf bezlerinde şişme ve titreme görülür.

3) Baş ağrısı ve vücut ağrıları

Aşıdan kısa bir süre sonra vücudunuzun belirli yerlerinde, özellikle de başınızda ağrı hissetmeniz çok normaldir. Ancak bu ağrılar çok kısa bir süre içerisinde kendiliğinden yok olur. Dilerseniz ibuprofen ya da asetaminofen içeren ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

4) Yorgunluk, halsizlik

Aşıdan sonra halsizlik, yorgunluk hissi normaldir. Bu çok yaygın görülen bir yan etkidir. Genellikle hafif seyreder. Üstte anlattığımız gibi bu hafif yan etkiler bağışıklık sisteminizin bakteriye karşı direnç kazanmaya başladığını göstermektedir.

5) Mide bulantısı, kusma, ishal

Tetanos aşısı olan her 10 kişiden 1’inde mide bulantısı, kusma, ishal gibi yan etkiler görülmektedir. Bunlar aşının hafif yan etkileridir ve son derece normaldir. Eğer bu durumu yaşıyorsanız bol su için, iyice dinlenin ve midenizi bozacak gıdalardan kaçının.

6) Şiddetli alerjik reaksiyon

Bu yan etki, anaflaksi de denen nadir görülse de son derece tehlikeli olan bir durumdur ve aşının etken maddesine karşı alerji görülmesi durumuna denir. Deride kızarma, kaşıntı, şişme, nefes darlığı, mide bulantısı, karın krampları, kusma, ishal, baş dönmesi, düşük tansiyon, kalp atışında hızlanma, bayılma gibi belirtiler verir. Bu durumda derhal en yakın hastaneye başvurmak gerekir.

Kimler tetanoz aşısı olurken dikkatli olmalıdır?

Eğer daha önce olduğunuz bir tetanos aşısı dozuna karşı şiddetli alerjik reaksiyon geliştirdiyseniz tetanos aşısını tekrar olmamalısınız. Eğer geçmişinizde tetanos aşısının bir dozu yüzünden nöbet geçirme ya da koma gibi bir durum yaşadıysanız kesinlikle tekrar aşı olmamalısınız.

Eğer geçmişinizde tetanos aşısı sonrası epilepsi ya da başka bir sinir sistemi problemi yaşadıysanız, aşırı ağrı ve şişme durumu yaşadıysanız ya da Guillain-Barre sendromunuz varsa kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte tetanos aşısı olmanın bilinen bir zararı yoktur. Hatta hamileliklerde koruma sağlama amacıyla tetanos aşısı olunmalıdır. Eğer orta ya da ciddi şiddetli akut hastalıklarınız varsa iyileşmeden önce tetanos aşısı olmamalısınız.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/vaccines/tetanus-vaccine#1

https://www.healthline.com/health/vaccinations/tetanus-shot-side-effects
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.