Menu

Testosteron hormonu doğal yollardan nasıl arttırılır


testosteron nasıl artar

Testosteron hormonu aslında erkeklik hormonu olarak bilinir. Fakat kadınlar için de çok önemli bir hormondur.

Erkeklerde sperm üretimi, sakalların çıkması, sesin kalınlaşması, kas gücü, kemik sertliği testosteron hormonu sayesinde oluşur.

Kadınlarda, cinsel yaşam ve kas, kemik yapısı için testosteron hormonu gereklidir.

testosteron salgısının artması


Testosteron hormonu yaş ilerledikçe yavaşlar ve azalır. Bu hormonun yüksek olduğu kişiler, yarışmaya, risk almaya ve yaratıcılık gücüne sahiptir. Fakat, ani sinirlenme ve kızgınlık nöbetleri de bu hormonun yüksek olduğu durumlarda ortaya çıkmaktadır. Testosteron hormonu azalan kişilerde kaslar yavaş yavaş yerini yağa bırakır böylece erkeklerde göbeklenme ortaya çıkar.

Düzenli olarak yapılan egzersizler ile kaybedilen kaslar yerine koyulurken testosteron hormonunda artış olmaktadır. Bu nedenle, uzmanlar, günde en az 30 dakika spor yapmayı önerirler. Özellikle kas güçlendirici egzersizler doğal olarak vücutta testosteron hormonunu arttırır.

Uzmanlar alkol ve sigaradan uzak duran kişilerde testosteron seviyesinin düşmediğini söylemekteler. Alkol ve sigarayı hayattan çıkarmak bu nedenle çok önemlidir.

Düzenli uyku testosteron için çok önemlidir. Bu hormon özellikle uyku halindeyken salgılandığından düzenli günde 7-8 saat uyku gereklidir.

Mümkün olduğunca stresten uzak durmak ve stressiz bir hayat yaşamak vücudunuzda bulunan tüm hormonların düzenli salgı yapmasına neden olmaktadır. Stres, hormon seviyelerimizi direk olarak etkilemektedir. Bu nedenle stresten uzak durulmalıdır.

Düzenli ve sağlıklı beslenmek hormonlarımız için çok önemlidir. Obezite ve kilo alımı hormonlarımızda ters etki yaratmaktadır. Bu nedenle, yağlı besinlerden uzak durmak ve bol sebze ve meyve tüketmek testosteron seviyesinin düzenli olmasını sağlayacaktır.
One Response
  1. isik pamir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.