Menu

Temizlik Nedir ?


temizlik-nedir

Temizlik nedir?

İnsan metabolizmasının sağlıklı olabileceği koşulları bozabilecek ve zarar verebilecek ortamların temizlenmiş hale dönüştürülmesi için uygulanan tüm uygulamaların ve temizleme işlemlerin tümüne temizlik adı verilmektedir. Hijyen olarak adlandırılan durumun bir çok çeşidi vardır. Sadece ortam temizliği değil daha geniş alanlarda yapılan temizlik, çamaşır temizliği, ağız temizliği, vücut temizliği gibi çok fazla örneklendirebileceğimiz duruma sahip olan temizlik hali, çocuk yaşlardan itibaren mutlaka edinilmesi gereken bir sorumluluk biçimidir. Çocuk denilecek yaşlardan itibaren sürekli anne – baba vasıtasıyla, aile fertleri vasıtasıyla, okula başlanılan çağlarda öğretmenler vasıtasıyla sürekli gösterilen ve üzerinde durulması gereken temizlik eğitimi, bu süreçlerden sonra bünyeye bir karakter yapısı olarak yerleşmesi gerekmektedir. Buna örnek vermek gerekirse; bir insan 7 yaşındayken de 27 yaşındayken de yemek yemeden önce ellerini yıkayıp temizlemesi gerektiğini, herhangi bir meyve yemeden önce onu mutlaka temizlemesi gerektiğini ya da özellikle ergenlik çağından sonra mutlaka vücut temizliğine özen göstermesi gerektiğini bilmelidir.

Her şeyden önce temizlik, bir alışkanlıktan öte bir gereksinimdir. Yaşadığınız evin, odanızın, iş ortamınızdaki masanızın ya da her gün vücudunuzun temiz olması psikolojik olarak insanı rahatlatmaktadır. Temizlik işlemi, belirli koşullarda gözü rahatsız edecek seviyeye geldiğinde yapılması gereken bişey de değildir. Çünkü günü ve saati olmayan temizlik durumları vardır. Her gün uyandığımızda yüzümüzü yıkamamız, her tuvalete çıktığımızda vücut temizliğimize özen göstermemiz ya da gündelik olarak iç çamaşırlarımızı ve çoraplarımızı değiştirmemiz günlük ve anlık olabilecek temizlik çeşitlerindendir. Bu tip temizlik çeşitlerini zamana yaymamız mümkün değildir. Bunun dışında yaşadığınız ortamda da temizlik süreçlerinizi uzun tutmanızın bir mantığı yoktur. Bunun sebebi ne kadar sık temizlik yaparsanız vücut sağlığınızı bulunduğuz ortamdaki bakteriler ve virüslerden o kadar iyi koruyabilme ihtimalinizin artmasıdır.

Temizlik malzemeleri yapılacak temizliğin türüne göre değişebilmekte; örneğin bir evde temizlik yapacaksanız mutlaka yer temizleyici jellere, tahta ya da da taş zeminlere özel ayrıca hoş kokulu temizlik ürünlerine, toz bezine, kurulama bezine ve viledaya ihtiyacınız olacakken vücut temizliğinizde isterseniz doğal sabun, isterseniz aromalı sabun, isterseniz hoş kokulu birbirinden değişik duş jellerini, istediğiniz çeşitte şampuanları ve saç kremlerini, banyo süngerini ve lifini kullanmaya ihtiyacınız olacaktır. Bunun yanında sabahları yaptığınız ağız temizliği için iyi bir diş fırçasına, tercihinize göre bir diş macununa, diş ipine ve ağızdaki bakterilerin gün içinde çoğalmasını önleyecek çalkalama suyuna ihtiyacınız vardır. Az önce saydığımız temizlik malzemelerinin mutlaka size özel temizlik malzemeleri olmaları gerekmektedir. Çünkü tırnak makası, diş fırçası gibi temizlik ürünlerini siz kullandıktan sonra başkası kullandığında hem o kişi için hem de sizin için dışarıdan mikrop kapmayı çok olası hale getirebilmektedir. Bunun dışında size özel havlularınızı ya da iç çamaşırlarınızı başkalarının kullanması da aynı şekilde hem sizin için hem o kişi için ciltte mantar ve alerji oluşma riskini ortaya çıkartmaktadır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.