Menu

Telli Baba türbesi ve hikayesi


telli baba türbesi ve hikayesi

İstanbul’un dört bir yanına yayılmış birçok türbe ve kabir bulunmaktadır. Bazılarının kime ve ne zamana ait oldukları bilinmese de, inanan insanlar tarafından sürekli ziyaret ediliyor.

Bunlardan biri de Rumeli Kavağı’nda bulunan Telli Baba türbesidir.

telli baba hikayesi


Kesin olarak kime ait olduğu bilinmeyen ve hakkında değişik rivayetler olan Telli Baba türbesine, evlenmek isteyen genç kız veya erkekler, dilekleri olan kişiler devamlı ziyarette bulunuyorlar. Rivayetlerden birinde Telli Baba’nın Fatih Sultan Mehmet döneminde bir tabur imamı olan İmam Abdullah Efendi olduğu söylenmektedir. Telli Baba’nın mezarı ise, bundan yaklaşık 80 yıl kadar önce hasta bir kızın rüyasında görmesiyle ortaya çıkarılmış. Bu hasta kız sonrasında iyileşip duyulunca, insanlar tarafından ziyaret edilmeye başlamış.

telli baba türbesi


Telli Baba türbesi, daha çok evlenmek isteyen genç kızların ziyaret ettiği ve oraya bırakılmış duvaklardan alınan tellerden alınarak, hayırlı kısmet için dua ettikleri bir yer haline gelmiştir. Günümüzde hala evlenerek türbeyi ziyaret eden ve kısmetleri için dua eden birçok kişi bulunmaktadır.

telli baba


İstanbul şehir merkezine uzak bir mevkide olmasına rağmen, türbenin hikayesini bilenler tarafından her zaman ziyaret edilmektedir. Türbe ismini üzerinde bulunan tellerden almakta olup, gelen ziyaretçilerin namaz kılabilmeleri için bir de mescit barındırmaktadır. Dilek tutanlar burada bulunan tellerden almakta, aldıkları tel ne kadar kısa olursa o denli kısa sürede olacağı düşünülmektedir. Uzun tel çekenlerin dilekleri ise, daha uzun süreçte olacaktır düşüncesi hakimdir.
Son 50 Yorum
  1. Gülsüm çalij
  2. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.