Menu

Tek taraflı göz kapağı düşmesi (Pitozis)


Göz kapağının gözün renkli kısmını örtmesine pitosiz yani göz kapağı düşmesi denilir. Gözde en fazla görülen bu rahatsızlık doğuştan veya ilerleyen yaşlarla kendiliğinden gelişebilir. Göz kapağını tutan kasın gevşemesi veya işlevini yitirmesi ile ortaya çıkmaktadır. Pitosiz, iki göz kapağında oluşabileceği gibi tek göz kapağında da ortaya çıkabilen bir sorundur.

 

Göz kapağı düşüklüğü doğuştan oluşmuşsa bunun başlıca nedeni anne karnında bebeğin göz kapağını tutan kasın yeterince gelişmemesi kaynaklıdır. İlerleyen yaşlarla oluşan pitosiz de ise, yaşlılık veya başka nedenler ile göz kapağını tutan kas gevşemeye başlar. Kas zamanla kapaktan ayrılır ve göz kapağı düşer. Kası kontrol eden sinirlerin hasarlanması, bazı kas hastalıkları ve yaralanmalar göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir. Enfeksiyonlar, alerjik hastalıklar, tümörler, yaralanmalar, kas ve sinir hastalıkları, kontak lens kullanma ptosiz riskini arttırır.

Doğuştan göz kapağı düşük olan çocuklarda göz, göz tembelliğine girip, görme kaybı yaşamadan ameliyat önerilir. Genelde okul öncesi bu ameliyat yapılmalıdır. Göz kapağı düşüklüğü, diyabet, kas hastalıkları, miyasteni hastalığı belirtisi olabilir. Bu nedenle, göz kapağı düşüklüğü olanlar  göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Herhangi bir sorun olmadan göz kapağı düşüklüğü yaşanıyorsa mutlaka bir doktora gidip, MR, EMG çekilerek sebepler bulunmalıdır.

goz-kapaklarinin-dusmesi-durumu

Doğuştan veya hayatın ilk 10 yılında ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü görme kaybına neden olabilir. Fakat, ilerleyen yaşlarda oluşan göz kapağı düşüklüğü sadece göz bebeğini kapatırsa görme kaybı, örtmezse estetik açıdan sıkıntı oluşur. Kalıcı görme kaybı beklenmez. Göz bebeğini örten göz kapağı düşüklüğünde hemen tedaviye başlanmalıdır. Sadece göz bebeğini örtmeyen kapak düşüklüğünde çocuğun okul hayatında psikolojik sorun olmaması için ameliyat önerilir.

Pitosiz tedavisi sadece cerrahi uygulama ile yapılır. Ameliyatla göz kapağını kaldıran kas kısaltılır ve gözün kapağı yukarıya kaldırılır.  Sinir felcinin neden olduğu kapak düşüklüğünde, göz kapağı deri altından silikon bantlarla hastanın alın kasına asılır. Böylece kaşlar kaldırılmış olur, gözler açılır. Tek taraflı oluşan göz kapak düşüklüğünde, beyin ve sinir cerrahisi, nöroloji ve göz hastalıkları uzmanı birlikte tedaviye karar verir.
One Response
  1. Halil Hüseyin Çağatay

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.