Menu

Süzme yoğurt maskesi nasıl yapılır faydaları nelerdir


yogurt-maskesi-1

Türk yemek sofralarının vazgeçilmez bir unsuru olan ve insan sağlığına oldukça faydası olan besinlerden biri kuşkusuz ki yoğurttur. Vücudumuzda pek çok fayda sağladığı gibi beslenme yolu dışında doğal bir ürün olarak cildimize sürdüğümüzde de yoğurdun oldukça faydalı bir ürün olduğunu söyleyebilmek mümkün olmaktadır.

Diğer doğal ürünlerle yapılan maskelere nazaran çok daha kolay uygulanabilen, temizlenebilen ve en önemlisi çok daha hızlı bir şekilde cildimize etki eden yoğurt bu yüzden doğal cilt bakımı için tercih edilmesi gereken başlıca ürünler arasında yer almaktadır. Cilde uygulanan yoğurt hem sivilcelere iyi gelmekte, hem sivilce izlerini doğal bir biçimde ortadan kaldırabilmekte hem de aynı zamanda siyah nokta sorununu çözmeye de yardımcı olmaktadır.

yogurt-maskesi-2

Cilde uygulanacak yoğurt kürü yapılmadan önce, öncelikli olarak cilt tipine uygun bir yoğurt seçimi yapıldığından emin olunması gerekmektedir. Örnek verilecek olursa, yağlı bir cilde sahipseniz uygulamanız gereken yoğurdun yağsız ya da az yağlı yoğurt olmasına; eğer kuru bir cilde sahip iseniz ise yağlı bir yoğurdu tercih etmeniz gerekliliği unutulmamalıdır. Tabi burada en çok tercih edilmesi gereken yoğurtlar süzme ve organik yoğurtlar olarak da bilinir. Çünkü kullanılacak malzeme ne kadar doğal olursa, elde edilmek istenen etki bir o kadar fazla olacaktır.

Yoğurtla cilde yapılacak maskelere ilk örnek; çilekli ve ballı yoğurt maskesi yapımı şeklinde verilebilir. Bu maskeyi elde etmek için öncelikle bir çay kaşığı miktarında probiyotik yoğurdu, bir çay kaşığı miktarında organik balı ve iki adet büyük boy çileği hazırlamak gerekmektedir. Daha sonra çilekleri ezerek üzerine yoğurt ve balı eklemek ve iyice çırpmak gerekir. Hazır olan malzemeyi ince bir tabaka halinde yüzünüze sürmeniz ve 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla cildinizi yıkamanız yeterlidir.

yogurt-maskesi-3

Uygulanacak bir diğer maske de bu malzemelerden çileğin yerine portakal suyu ya da domates suyuyla yapılacak yoğurtlu yüz maskesidir. Dört yemek kaşığı süzme yoğurdu bir tatlı kaşığı organik bal ve bir kaç damla organik portakal suyuyla karıştırdıktan sonra, hazır olan ürünü yüzünüze hafif dokunuşlarla sürerek 30 dakika boyunca maskeyi yüzünüzde bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreç geçtikten sonra da yüzünüzü ılık suyla yıkayarak veya papatya çayı kullanarak yüzünüzü temiz hale getirmeniz önerilmektedir. Maskeyi temizledikten sonra da yüzünüze nemlendirici krem sürmeniz tavsiye edilir. Yapılacak bu maskeler hem cildi daha ferah hale getirecek, hem de yüzünüzdeki cilt problemlerinizden doğal bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilecektir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.