Menu

SSK emekli maaşı sorgulama emekli maaşı kaydınızı sorgulayın


Ülkemiz sınırları içerisinde çalışanların, çalıştıkları yerlerde “sigortalı işçi” olarak çalıştırılmalarının karşılığında farklı uzunluklardaki süreçlerden sonra emekliye ayrılıp alacakları primlere emeklilik maaşı adı verilmektedir.

Bireylerin alacağı emeklilik maaşını hak etmeleri için, öncelikle çalıştıkları dönemlerde çalışırken bağlı bulundukları kuruma belirli miktarlarda primleri yatırmaları gerekmektedir. Emekliye ayrılmaya uygun yaşlara geldiklerinde ise, yatırdıkları primlerin miktarına göre farklı meblağlarda geri dönüş olan emeklilik maaşını alabilmeye hak kazanmaktadırlar.

Konuyla alakalı en çok karıştırılan durum, emeklilik maaşı ve emeklilik ikramiyesinin ayırt edilemediği durumlardır. Ancak emeklilik ikramiyesiyle emeklilik maaşını ayıracak en temel durum; emeklilik ikramiyesinin bir seferde bütün olarak ödenmesi, bunun yanında emeklilik maaşının da ay bazında düzenlenerek kişinin hesabına daha uzun süreçlerde parça parça yatırılmasıdır.

SGK’nın kişilere verdiği emeklilik maaşının da sabit bir rakam olmayıp kişiden kişiye değişebilmesi durumu, tamamen kişinin sigorta sahibi olarak çalışmaya başladığı süreçlerden itibaren kaç gün boyunca çalıştığı, çalışırken ödenen primlerin dönemleri ve miktarları vb. durumlar temel belirleyici faktörler olmaktadırlar.

sgk-sorgulama-3

Oldukça önem verilen bir husus olan emeklilik maaşı ödemeleri hakkında yapılacak sorgular da, ülkemizde her vatandaşın sorgulama ve bilgilenme hakkı olan e-devlet sisteminden yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinden yapılacak sorgularda da öncelikle kişinin kendisine ait bir şifresi olması ön şart olarak koşulmuştur.

Şifreyi edinebilmek adına bireylerin bir PTT şubesine giderek çok cüzi bir miktarda para ödeyerek bu şifreye sahip olması ve ardından sorgulama işlemi sırasında bu şifreyi girerek kendi şahsi bilgilerine kavuşma imkanı bulunmaktadır. İster SSK’lı, ister Bağkur’lu isterse de Emekli Sandığı’na bağlı kişiler olsun; her kategoriyi tek çatı altında toplayan SGK kurumu bu sistemde herkesin bilgilerini korumakta ve isteyenlere sorgulama hakkı tanımaktadır.

Kişilerin yapmak istedikleri sorguları kendi bilgisayarlarından “https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi” adresine girerek yapılması gereken işlemleri takip etmeleri yeterli olmaktadır.

 
Son 50 Yorum
  1. Günseli baskın

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.