Menu

SSK emekli maaşı sorgulama emekli maaşı kaydınızı sorgulayın


Ülkemiz sınırları içerisinde çalışanların, çalıştıkları yerlerde “sigortalı işçi” olarak çalıştırılmalarının karşılığında farklı uzunluklardaki süreçlerden sonra emekliye ayrılıp alacakları primlere emeklilik maaşı adı verilmektedir.

Bireylerin alacağı emeklilik maaşını hak etmeleri için, öncelikle çalıştıkları dönemlerde çalışırken bağlı bulundukları kuruma belirli miktarlarda primleri yatırmaları gerekmektedir. Emekliye ayrılmaya uygun yaşlara geldiklerinde ise, yatırdıkları primlerin miktarına göre farklı meblağlarda geri dönüş olan emeklilik maaşını alabilmeye hak kazanmaktadırlar.

Konuyla alakalı en çok karıştırılan durum, emeklilik maaşı ve emeklilik ikramiyesinin ayırt edilemediği durumlardır. Ancak emeklilik ikramiyesiyle emeklilik maaşını ayıracak en temel durum; emeklilik ikramiyesinin bir seferde bütün olarak ödenmesi, bunun yanında emeklilik maaşının da ay bazında düzenlenerek kişinin hesabına daha uzun süreçlerde parça parça yatırılmasıdır.

SGK’nın kişilere verdiği emeklilik maaşının da sabit bir rakam olmayıp kişiden kişiye değişebilmesi durumu, tamamen kişinin sigorta sahibi olarak çalışmaya başladığı süreçlerden itibaren kaç gün boyunca çalıştığı, çalışırken ödenen primlerin dönemleri ve miktarları vb. durumlar temel belirleyici faktörler olmaktadırlar.

sgk-sorgulama-3

Oldukça önem verilen bir husus olan emeklilik maaşı ödemeleri hakkında yapılacak sorgular da, ülkemizde her vatandaşın sorgulama ve bilgilenme hakkı olan e-devlet sisteminden yapılabilmektedir. Bu sistem üzerinden yapılacak sorgularda da öncelikle kişinin kendisine ait bir şifresi olması ön şart olarak koşulmuştur.

Şifreyi edinebilmek adına bireylerin bir PTT şubesine giderek çok cüzi bir miktarda para ödeyerek bu şifreye sahip olması ve ardından sorgulama işlemi sırasında bu şifreyi girerek kendi şahsi bilgilerine kavuşma imkanı bulunmaktadır. İster SSK’lı, ister Bağkur’lu isterse de Emekli Sandığı’na bağlı kişiler olsun; her kategoriyi tek çatı altında toplayan SGK kurumu bu sistemde herkesin bilgilerini korumakta ve isteyenlere sorgulama hakkı tanımaktadır.

Kişilerin yapmak istedikleri sorguları kendi bilgisayarlarından “https://www.turkiye.gov.tr/4a-emeklilik-kaydi” adresine girerek yapılması gereken işlemleri takip etmeleri yeterli olmaktadır.

 
Son 50 Yorum
 1. halit kılıç
 2. ali ekiz 26582183634
 3. bir bilen
 4. seher şalgalı
 5. Erdem Peker
 6. mavideniz15
 7. Melis Atak
 8. kamil ataş
 9. Esrarlı Gözler
 10. Adem Akyıldız
 11. Adem Akyıldız
 12. pakizegündüz
 13. m.akif sarıçiçek
 14. m.akif sarıçiçek
 15. elçin akın
 16. neriman
 17. ahmet
 18. yaşar
 19. zenun
 20. erol yurt
 21. erol
 22. mertcan
 23. hasan damgacı
 24. uğur.keleş
 25. kezibankarateke
 26. mürvet
 27. mhmmdcn
 28. adem
 29. ismail
 30. ismail
 31. şevket şahin
 32. nami karlı
 33. arzu demirsu
  • mhmmdcn
 34. nami karlı
 35. aydınkefeli
 36. mediha
 37. Kemal Vitaş
 38. nami karlı
 39. servet demirkaya
 40. elvan gürbüz
 41. hüsnü duman
 42. şeref turan
 43. mersin
 44. hasan topuz
 45. GÜLŞEN TINAZ
 46. hanım
 47. ARSLAN BAYRAKTAR OGLU
 48. mürsel aydın
 49. TUNCAY ÜNAL
 50. kadriye

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.