Menu

Siyah ırkın özellikleri


zenci baş

Siyahi ya da zenci kelimesi deri rengi koyu kahve ve siyah olan insan ırkına verilen bir isimdir.

Kökenleri Afrika’dır ve Afrika sıcağına yani iklim koşullarına göre evrim geçiren bir ırktır.

zenci1


Siyah ırk, koyu renklidir. Sarı, kahverengi ya da kırmızı, koyu siyaha kadar renkleri vardır. Koyu renk olmaları sayesinde, güneş ışınlarını emerek deri altı dokularını korurlar. Siyah ırkta diğer ırklardan farklı olarak ter bezleri fazladır. Böylece ısı tüm vücuda yayılır ve hızlıca cilt kendini soğutur. Vücutlarında çok az kıl bulunur. Saçlar kıvırcık ve serttir. Dudaklar etli, diş ve çene yapısı oldukça kuvvetlidir. Burunlarının geniş olması sayesinde nemli ve sıcak ortamlarda rahat nefes alırlar. Özetle Afrika iklimi için yaratılmış insanlardır.

zenci2


Dünyanın her bölgesinde yaşayan siyahi ırk, farklılıklar içerir. Dünya genelinde göçler ile hareket etseler de ırk özellikleri şimdiye kadar bozulmamış olan tek topluluktur. Ana yurtları Afrika olsa da  bir çokları Güney Asya, Avustralya ve Büyük Okyanusta ki adalara yerleşmişlerdir. Başlıca soyları ; Afrika, Asya, Okyanus ve Amerika kıtasındadır.

zenci3


Afrika kıtasında yaşayan siyah ırk, koyu kahve ve siyah derilidir. Kafa yapısı daha küçük ve basık, boylar ile kollar uzundur. Bir bölümü beyaz bir ırk olan Hamilerle akrabadır. Nil boyunda yaşayanlar beyaz ırkla birleşerek Fellahları oluştururlar.  Asya’da yaşayanlar genelde başka ırklar ile karışmıştır. Özellikle Hindistan’da yaşayanlar beyaz ve siyah ırk karışımıdır. İnce dudaklı ve düz saçlıdırlar. Malay ve Filipindekiler, kısa ve ufak boyludur. Asya Pigmesi olarak bilinirler. Okyanusta yaşayanlar, sarı ırk ve beyaz ırk karışımıdır. Renkler açık kahvedir. Boyları uzun ve biçimli vücutları vardır. Amerika’da yaşayan siyah ırk ise köle olarak bu ülkeye gelmiştir ve karmadır.

zenci4


 
Son 50 Yorum
  1. yasar
    • Fatih

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.