Menu

Siri nedir, ne işe yarar


siri nedir

Apple iPhone kullanıcılarının yakından bildiği bir özellik olsa da birçok kullanıcının daha ne işe yaradığını bilmediği bir uygulama.

Siri, akıllı telefonlarda önemli bir yere sahip.

Peki siri nedir, ne işe yarar?

siri ne işe yarar


Siri adı, Amerika Birleşik Devletlerindeki bir araştırma kurumundan gelmektedir. ABD’de yıllardır yapay zeka projeleri konusunda çalışan ve tasarımlar yapan Stanford Research İnstitude. Yapay zeka projesini tüketicilere sunmak amacıyla, Siri adında bir şirket kurarak projeyi geliştirmeye başlamışlar. 2010 yılına gelindiğinde Apple, Siri’yi satın almış ve İOS işletim sisteminin bir parçası haline getirmiştir.

siri


Siri, İOS işletim sistemi içine entegre edilmiş, pek çok bileşen tarafından derlenmiş olan bir yapay zeka uygulamasıdır. Diğer bir ifadeyle, sesi yazıya çevirme sistemi olarak nitelendiriliyor. Siri, Apple’ın gramer analiz sistemi aracılığıyla yazıları ve seslerı dönüştürmektedir.

siri hizmetleri


Siri asistanı İngilizce, Fransızca ve Almanca dil desteği sunmakta ve her geçen gün geliştirilmektedir. Hizmetleri arasında hatırlatma, SMS gönderme, hava durumunu sorgulama, toplantı ayarlama, bilgi isteme, E-mail yollama, telefon numarası sorgulama, alarm, yün ve adres bilgisi edinme ve hisse senedi bilgisi sorma gibi hizmetler bulunmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.