Menu

Siğil Nasıl Bulaşır ? Nasıl Anlaşılır ?


Siğil nedir?

1280px-Verruca

Siğil, human papillomavirus (HPV) yani insan papilloma virüs adı verilen bir virüs sebebiyle ciltte meydana gelen çıkıntılardır. Cildin dış katmanı bu virüsle enfekte olur, virüs genellikle vücuda ciltteki bir yırtık aracılığıyla girer.

Virüs, cildin dış tabakasının hızla büyüyerek siğil oluşturmasına yol açar. Birçok siğil, birkaç ay ya da yıl içerisinde kendiliğinden kaybolur. Siğiller genellikle parmaklarda, tırnaklara yakın bölgelerde ve ellerde çıkar. HPV’nin bazı türleri genital bölgede siğil oluşumuna da sebep olur. Siğiller üç çeşittir:

 • Ayak tabanında oluşan siğiller (verruka plantaris): Bu tür siğiller genellikle ciltle aynı renkte ya da açık kahverengi olurlar ve üzerlerinde minik siyah noktalar varmış gibi görünür, bu noktalar aslında pıhtılaşmış küçük kan damarlarıdır. Genellikle ayak tabanında oluşurlar.
 • Genital siğiller: Bu siğiller genital bölgede, kasıkta, anüsün içinde ve çevresinde ya da vajinada görülebilir. Küçük, deriyle aynı renkte, pembe ya da kırmızı renkte olurlar. Genellikle minik karnabahar tanecikleri gibi dokuları vardır ve gözle görmek zordur. Genellikle üç dört tane birden, küme halinde belirirler ve hızla yayılabilirler. Çoğunlukla acısızdırlar ancak bazen hafif acıya, kanamaya ve kaşıntıya sebep olabilirler. Bu siğillere yol açan HPV türlerinden bazıları rahim ağzı kanserine neden olabilir.
 • Yassı (düz) siğiller: Bu tür siğiller genellikle ergenlik çağındaki çocuklarda yetişkinlerden daha sık görülür. Bu siğiller daha düz, yassı ve küçük olurlar ve çoğunlukla yüzde çıkarlar. Aynı zamanda, özellikle kadınlarda bacaklarda da görülebilirler.

Siğil nasıl anlaşılır?

Siğiller birçok farklı şekilde ve boyutta olabilirler. Yumru gibi ve pütürlü bir dokuda da olabilir, yassı ve pürüzsüz de. Siğili kan ile besleyebilmek için siğilin ortasında küçük kan damarları belirebilir, bu damarlar minik siyah noktalar gibi görülebilirler.

Siğiller genellikle acıya yol açmaz. Ancak eğer baskıya maruz kalan bir bölgenizde, parmak, ayak tabanı vb. ortaya çıkarsa acıya sebep olabilirler.

Bir doktor genellikle yalnızca bakarak çıkıntının siğil olup olmadığını saptayabilir. Eğer net değilse çıkıntıdan bir parça alınıp mikroskopla incelenebilir (biyopsi).

Siğil nasıl bulaşır?

Siğiller insandan insana kolaylıkla bulaşır. HPV (insan papilloma virüs) taşıyan bir kimse ile temas ederek siğil kapabilirsiniz. Aynı zamanda kendi vücudunuzda çıkan bir siğile dokunup sonra vücudunuzun başka yerlerine dokunarak siğili kendi kendinize de yayabilirsiniz. Bundan dolayı siğillerinizi ellememelisiniz, ellerseniz de ellerinizi hemen su ve sabunla dezenfekte etmelisiniz.

Bir başkasının havlusunu, tıraş bıçağını ve kişisel eşyalarını kullanmak da siğilin bulaşmasına yol açar. HPV ile temas ettikten sonra siğil oluşturmanız bazen aylar sürebilir ya da hiç siğil oluşmayabilir.

Virüsün derideki bir kesik ya da yaradan sızması çok daha kolaydır. Ayrıca genital siğiller yalnızca temas ile, cinsel birleşme olmadan bile kişiden kişiye yayılırlar, kondomlar bu konuda yetersizdir.

Eğer tıraş ettiğiniz bir bölgede siğil varsa ona tıraş bıçağının temas etmemesine mutlaka özen gösterin zira eğer siğili keserseniz tıraş bıçağı aracılığıyla etrafındaki bölgelere de yayılabilir.

Siğil tedavisi nasıldır?

Çoğu zaman siğiller zararsızdır ve tedaviye gerek olmadan kendiliğinden kaybolurlar. Ancak genital siğillerin mutlaka doktor tarafından incelenmesi gerekir.

Siğil tedavisinde kullanılan yöntemlerden bazıları şunlardır: 

 • Dondurma (kriyoterapi): Bu tedavide doktorunuz sıvı nitrojen kullanarak siğili dondurur. Siğilin etrafında bir su kabarcığı oluşur ve ölen siğil dokusu bir hafta içerisinde kendiliğinden düşer.
 • Kantaridin: Bu madde Meloidae adlı bir kın kanatlı böcekten alınır ve cilde uygulanır, siğilin üzerine sürüldüğünde siğilin etrafında bir su kabarcığı oluşturur. Kantaridin uygulandıktan sonra bölge bandajla sarılır. Su kabarcığı siğili deriden koparır.
 • Aldara: Bu ilaç virüsü öldürmek için siğil olan bölgeye uygulanır ve böyle bağışıklığı tetikleyerek kendi bağışıklık sisteminizin virüse karşı savaşması amaçlanır. Krem formundadır. Hem normal hem de genital siğillere uygulanabilir.
 • Basit cerrahi müdahale: Diğer tedavi yöntemleri işe yaramadığında deride hafif bir kesik atılarak siğil deriden uzaklaştırılır. Siğilin kökü elektrikli bir iğne kullanılarak yok edilir ya da dondurulur (kriyocerrahi).
 • Lazer: Bu yöntemde lazer ışığı kullanılarak siğil dokusu yakılır ve yok edilir.

Siğil tedavileri her zaman işe yaramayabilir. Bir siğil kopup düştükten, kaybolduktan sonra bile bir zaman sonra yeniden çıkabilir ve vücudun diğer kısımlarına yayılabilir. Bunun sebebi tedavinin yalnızca siğili yok etmesi, siğile yol açan virüse karşı bir tedavinin henüz bulunamamış olmasıdır.

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/warts-and-plantar-warts-topic-overview#1

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/warts-faq-questions-answers#1
Son 50 Yorum
 1. aslı gökçe
 2. aslı
 3. okn29
 4. CAGDASNEO
 5. umit
 6. Rahman
 7. erdem
 8. Maral
 9. aslı
 10. Anonim
 11. Ahmet Gencer
 12. Halil
 13. mcan
 14. elanur
  • Anonim
  • Cuneyt
 15. filiz yılmaz
 16. filiz yılmaz
 17. Ozge
 18. emin
 19. emin
 20. Ayhan
 21. Habil
 22. Ufuk
  • emin
 23. Meryem
 24. canan
 25. yaren
  • sinan
 26. Anonim
 27. buse
 28. simge
 29. merve
 30. ysmn
  • eda
 31. yaren
 32. enes kanada
 33. yaralı
 34. batan güneş
 35. enes
 36. Hamdi
 37. akrep
 38. simge
 39. beyaz
 40. ultraslan
 41. osman75
 42. SERKAN
  • kaan
  • suzan
   • by hızlı
  • birgül cetinbağ.
   • Myks
  • Anonim
  • Serpil
  • Vildan
 43. Dalaaak
 44. hlya
 45. sedef

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.