Menu

Şeftalinin inanılmaz faydaları


şeftali

Şeftali tadı, kokusu yanı sıra A,B ve C vitamini ve potasyum açısından çok zengin bir meyvedir. İçinde aynı zamanda bol mineral bulunması bakımından çok da sağlıklıdır. Şeftali kabuğu ile tüketilirse vücudumuza faydası çok olmaktadır.

Tüm mineral ve vitaminler kabuğa yakın yerlerde bulunur. Şeftali seçiminde sert olan ve alt kısmı sarı veya altın rengi olanlar taze olanlardır.


Şeftalinin faydalarının en büyüğü kesinlikle sindirim sistemi ile ilgilidir. Şeftali sindirimi düzenler ve hazmı kolaylaştırır. Bağırsaklarda oluşan kurtları öldürür. Şeftali kabızlığın önüne geçer ve midede oluşan asit fazlalığını alır.

şeftali2


Kalp hastalıklarında ve dolaşım sisteminde düzenleyici etkisi vardır. İçinde bol miktarda bulunan kalsiyum, magnezyum, sodyum, folik asit, demir ve fosfor sayesinde metabolizmaya sağladığı faydalar çoktur. Kemikleri güçlendirirken, kemik sağlığını düzenler. Beyinde sinir hücresi oluşumunu arttırır ve unutkanlığın önüne geçer. Kansızlığa engel olur. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller. Özellikle hamilelere tavsiye edilir. İçinde ki kalsiyum ve folik asit sayesinde bebek gelişimini sağlıklı hale getirir.

şeftali1


Böbreklerin ve safra kesesinin çalışmasını düzenler. Çok iyi bir idrar söktürücü ve toksin atıcıdır. Kanı temizleyerek, dolaşım sistemine destek olur. A,B ve C vitamini açısından zengin olduğundan cildin sağlıklı olmasını sağlar, erken yaşlanmanın önüne geçer. Cilde elastikiyet kazandırır. Gözlere iyi gelir ve göz sağlığı için çok faydalıdır. Sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Uykusuzluk ve sinirliliğe iyi gelir.

şeftali4


Şeftali hemoroid şikayetlerini azaltır. Şeftali kürleri ile yapılan hemoroid tedavisi çok faydalıdır. Ödem dağıtıcıdır. Şeker hastalarında şeker oranını dengeler ve glisemik indeksi düşük bir meyvedir. Ağız kokusunu alarak, dişlerde oluşan bakteri plaklarının gelişimini durdurur. Ağız yaralarına iyi gelir.
Son 50 Yorum
  1. Gizem
  2. mehmet
  3. mehmet
  4. Anonim
  5. koray

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.