Menu

Sefalet içinde ölen ünlü sanatçılar


fakir ölen ünlüler

Pek çok sanatçı hayatı boyunca eserlerini ürettiği halde hiç birini satamamış ve parasız kalmıştır.

İşin garip olan yanı bu sanatçıların ölümleri sonrası eserlerinin milyon dolarlar ile satılmasıdır.

İşte, parasız ölen ünlü sanatçılar ;

tembrandt


Rembrandt van Rijn Harmenszoon ;

Hollanda’da 1606 yılında doğan ve tüm zamanların en büyük ressamlarından olan Rembrandt, Hollanda’nın sanatta altın çağını yaratmıştır. Ne yazık ki bu sanatçının hayatı hep trajedi ile doludur. Eşi vefat eder, arkadaşları ondan uzaklaşır ve iflas eder. 1669 yılında parasız ve sefalet içinde ölür. En iyi portreleri, pek çok kutsal İncil sahnelerini resmini yapması ile meşhurdur.

domenikos


Domenikos Theotokopoulos ;

Bilinen ismi ile El Greco 1541 yılında İspanya’da doğmuştur. Onun en mükemmel eserleri İspanyol Kraliyet ailesi için yapılmıştır. Dışavurumcu ve Kübist hareketleri diğer ressamlara ilham kaynağı olmuştur. Fakat, eserleri ilgi görmemiş 1614 yılında sefillik içinde hayatını kaybetmiştir.

amedeo


Amedeo Modigliani ;

1884 yılında İtalya’da doğan sanatçı, eşsiz portreleri ile tanınır. Esrar, partiler ile gerçek bir bohem hayatı yaşayan Amedeo, 35 yaşında tüberküloz menenjitten hayatını kaybetmiştir. Öldüğünde tanınmayan ve parasız olan sanatçının eserleri milyon dolar değerindedir.

johannes


Johannes Vermeer ;

Dünyanın en meşhur tablolarından biri olan İnci Küpeli Kız, Vermeer’in eseridir. Hollanda doğumlu olan sanatçı, 1672 yılında Fransa’nın Hollanda’yı işgal etmesiyle borç içinde kalmıştır. Fiziksel hastalıkları yanı sıra ruhsal problemleri de olan sanatçı ailesinden yüklü miktar borç almış ve 43 yaşında hemen ölmüştür. Ölümü sonrası ailesi de parasız kalmıştır.

paul gauguin


Paul Gauguin ;

Bir kan enfeksiyonu nedeni ile oğlu ve kızını kaybeden sanatçı hayatı boyunca ruhsal sorunlar yaşamıştır. Eserleri egzotik ve müstehcen bulunduğundan itibar görmemiştir. Yalnız, yoksul bir şekilde kalp hastalığından vefat etmiştir. Bugün dünyada resimleri milyon dolarla satılmaktadır.

van gogh


Vincent Van Gogh ;

Van Gogh yaşamı boyunca resim satmıştır. Resimlerini çok ucuz fiyatlara boya ve yemek almak için satmıştır. Fakat, ruhsal problemlerden kurtulamamıştır. 1888 yılında kulağını kesmiş ve daha sonra göğsünden kendini vurarak intihar etmiştir. Öldüğünde çok fakir ve sefil bir haldeydi.

henri


Henri de Toulouse-Lautrec ;

1864 yılında Fransa’da doğan sanatçı, Van Gogh’un yakın arkadaşı olmuştur. Post-empresyonist dönemin büyük ressamlarından kabul edilir. Fakat, sanatçı kırılgan kemiklere sahipti. Boyu bu nedenle çok kısaydı. Depresyon, alkol sorunu yaşadı ve 1901 yılında frengiden hayatını kaybetti. Öldüğünde parasız ve sefil bir haldeydi.
One Response
  1. tersinim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.