Menu

Sazan Balığı Ne Yer ? Nasıl Tutulur ?


Her ne kadar Sazan avcılığı basit gibi gözükse de, skor yapacak  balıkları avlamak oldukça maharet ister. Yem hazırlama sürecini de  göz önünde bulunduracak olursak, Sazan avcılığını evden başlayan  bir süreç olarak düşünebiliriz.

Sazan avı için en uygun takım 3.20m teleskopik kamış ve 1:3 turlu  bir makara ile 0.35mm ana misina, orta veya kücük boy bir fırdöndü,  0.30mm beden ve kullanılacak yeme göre 2-6 Nr. iğneden oluşur.  Yemin ağırlığına bağlı olarak uzak mesafelere atışı sağlayacak bir hareketli iskandil de zaman zaman kullanılabilir.

Sazan avcılığında eğer yakın mesafelerde veya suda eriyebilir yemlerle avlanılacaksa, iskandil kullanmaya gerek yoktur. Bu durumda ya yakın mesafeye olta indirilir, ya da yemin ağırlığından faydalanılır Suda eriyebilen yemler eğer özel bir taktik kullanılmazsa, iskandil yardımı ile uzağa atış sırasında bozulabilir.

EKMEK:

Ekmek olduğu gibi kullanılabildiği gibi (Kabuk kısmı), bütün bir ekmek evde hafif şekerli suya ıslanıp, iyice yumuşadıktan sonra, bir
tülbentten suyu sıkılıp hamur haline getirilerek de kullanılabilir.Genelde kolay elde edilebilen bir yem olması bakımından belirtilmiştir. Dezavantajı; küçük balıklar tarafından
kolayca didiklenmesidir, ancak yemleme için kullanılabilir.

Uzun süreli yemlemeler (1 hafta gibi) yapılabilecekse, en uygun yemdir denebilir. Kanımca büyük balık yakalayabilme yüzdesi hiç bir zaman %10 oranını geçemez.

DANE:

Bakla, bezelye, mısır, keten tohumu ve nohut gibi daneler iğne geçecek, ancak yem dağılmayacak kıvama kadar kaynatılıp soğuk suda bekletildikten sonra kullanılır. Bu tür yem kullanımında en önemli unsur yoğun ve düzenli yemlemedir. Yaygın yemleme için kendi imalatınız bir sapandan yararlanabilirsiniz. Sapan vasıtası ile yemleri uzak mesafelere, dolayısı ile oltanızın olduğu bölgeye kadar  yayabilirsiniz.

Bu tür yemleri şamandıralı beden ile kullanmakta yarar vardır.  Bunun için geçerli iki yöntem söz konusudur.

I. Yüzdürme yöntemi:

Bu yöntemde şamandıra yüzdürücü bir unsur olarak kullanılır, yani  yem ve kıstırmaların ağırlıkları şamandırayı batırmaya yeterli  değildir. Ancak yem balık tarafından kapıldığında şamandıra batar. Bu yöntemde, balığın yemleneceği derinlik tesbit edilip, ona göre bir  beden uzunluğu bırakmak gerekir. Beden uzunluğunun kamıştan
uzun olması durumunda ve/veya fırlatma sırasında zorlukları önleme acısından, her iki yöntemde de hareketli şamandıra kullanmakta fayda vardır.

II. Batırma yöntemi:

Söz konusu yöntemde öbürünün tam tersine şamandıra, yem ve kıstırmaların ağırlığını taşıyamaz durumda ve suya tam olarak batmış haldedir. Son kıstırmadan sonra kısa bir beden parcası ile yem dibe yatmış durumdadır. Balığın yemi kapıp, yem ve iskandili dipten kesmesi sonucu üzerindeki yük azalan şamandıra yüzer hale geçer ve balıkçı tarafından görülür. Bu yöntem için, su derinliğinin tam olarak bilinmesi gerekir. Yem ve balık ilişkisinin tüm detaylarını fark edebilmek için kıstırma ağırlıklarının iyi ayarlanmış ve şamandıranın en üst noktasının, derinlik iyi hesaplanarak, yüzeyden ancak 1-2cm. kadar batık olması gerekmektedir. Bu da ancak hareketli şamandıra ile yapılabilir.

KURTÇUKLAR; SOLUCAN ve DİĞER BÖCEKLER:

Sazan balığının menüsünde her zaman (öz:İlkbaharda) bu tür yemlere yer vardır. Ancak bu tür yemlerin sunumundaki zorluk, yani bir oltanın ucunda bir solucan veya çekirge ve etrafında koca bir göl olarak düşünecek olursak, bu yeme istediğimiz gibi bir sazanın rastlama olasılığı çok düşüktür. Ancak küçük boy sazanların avlanmasında iyi bir yöntemdir.

TAKIM

2.40- 3.20m teleskopik uçtan yaylanabilir tip.
3-5m halkasız teleskopik kamış.

MAKARA

1:3 turlu, orta boy makara

MİSİNA

El oltası: Olta 0.60-0.80mm tercihan şeffaf yeşil
Makara için: 0.30-0.45mm beyaz veya yeşil min.20kg testli.

İĞNE

Kahverengi dövme (forged) halkalı;
6-8 Nr., Dane yemler için 4 Nr.

YEM

Kurtçuklar, solucan, peynir, işlenmiş et (sucuk sosis), doğal yemler (çift kabuklular, böcekler) tohumlar, daneler (bezelye, bakla mısır), patates, hamur ve yüksek roteinli hazırlama yemler

TEKNİKLER

Yemli avcılık, şamandıralı beden.
Son 50 Yorum
 1. realist
 2. Şerafettin
 3. Şerafettin
 4. zekeriya
  • Anonim
 5. Anonim
 6. turan uysal
 7. ömer oymak
 8. balık benden sorulur.
 9. balık benden sorulur.
 10. Anonim
 11. takım da önemli önem verirsen , odaklanırsan elbette tutarsıın
 12. ömer
 13. Muhammet
 14. veysi
 15. osman aktaş
 16. Anonim
 17. selahattin
  • Fatih
 18. ismail avci
 19. usta balıkçı
 20. usta balıkçı
  • acemi balıkcı
  • murattekin
 21. ayhan kestek
  • murattekin
 22. balıkcı mustafa
  • Anonim
 23. ümit tetik
 24. mikail
 25. Emre Yiğit
 26. Gökhan Uçan
 27. Hakan Uydaş
 28. Hakan Uydaş
 29. Aydın Şen
 30. göksel
 31. Edize Com
 32. Funda Türklü
 33. Ümit Gözübüyük
 34. hasan adıyamanlı
 35. masum
 36. Onur Kaplan
 37. Atmaca Hırcın
 38. Muharem Kavasoğlu
 39. Ihsan Alptekin
 40. Berat Yavuz
 41. Erdem Kızıltepe 'uA'
 42. Mehmet Şanlıoğlu
 43. HAMDİ ÇANKAYA
 44. memet
 45. tayfun
 46. acemi oltacı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.