Menu

Sakız çiğnemenin yararları ve zararları


Sakız çiğnemek bazı insanlar için son derece zevkli ve ferahlatıcı bir aktiviteyken bazıları içinse son derece sinir bozucu bir eylem olabilir. Sakız seveni çok olduğu kadar sevmeyeni de çok olan bir üründür.

Birçok insan yürürken, araba kullanırken, çalışırken ya da nefesini tazelemek istediğinde ağzına bir sakız atar. Sakız çiğnemenin sağlık üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri olabilir. Fazla tüketildiğinde sakız da her şey gibi zarara yol açabilir ancak normal miktarda çiğnenirse sağlığa yararları oldukça fazladır.

Biz de bu yazımızda sakız çiğnemenin hem yararlarını hem de zararlarını ele alarak sizleri aydınlatmak istedik.

Sakız çiğnemenin faydaları

1) Konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir

Yapılan birçok araştırmada sakız çiğnemenin zihin performansını artırdığı görülmüştür.

Konsantre olmak, hafıza ve tepki vermek gibi düşünsel eylemler sakız çiğnendiğinde çok daha aktif ve rahat bir şekilde gerçekleştirilir.

Birçok çalışmada bu fonksiyonların yüzde 25-40 oranında arttığını saptamıştır.

Sakızın bu etkisinin, çiğneme eylemine bağlı olarak beyne kan akışını artırmasına bağlı olduğu düşünülmektedir. Kan akışı artınca beyne giden oksijen miktarı da artar.

Beyne oksijen daha çok gittiği zaman hafıza gibi düşünsel fonksiyonlar kolaylaşır.

Yapılan deneylerde sakız çiğneyen deneklerin daha seri bir şekilde tepki verdiği gözlemlenmiştir. Hatta sakız çiğnemek, aklınıza takılan ve hatırlamaya çalıştığınız bir şarkıyı hatırlamanıza da yardımcı olur.

2) Stres ve anksiyete ile başa çıkmanıza yardım eder

Sakız çiğnemek, vücutta stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun seviyesini azaltmaya yardımcı olur ve kişinin daha az stresli hissetmesini sağlar.

Bu vesileyle kişinin daha iyi odaklanmasına ve çiğneme işleminin tekrarlanmasıyla daha derin nefes almasına yardım etmiş olur ve kişiyi rahatlatır.

Psikologlar senelerdir sakız çiğnemenin gerginliği azalttığı ve kötü enerjiyi dindirdiği görüşündedir. Kendinizi gergin hissettiğinizde sakız çiğnemek sizi yatıştırıp sakinleştirecektir.

Ayrıca stres kaynaklı tırnak yeme ya da bacak sallama gibi alışkanlıklar yerine sakız çiğnemek çok daha faydalı olacaktır.

3) Diş sağlığını korur

Amerikalı bilim insanları yemeklerden sonra 20 dakika kadar sakız çiğnemenin plak oluşumunu azalttığı, diş minesini güçlendirdiğini ve diş eti iltihabı riskini azalttığını öne sürmektedir.

Bunun sebebi ise sakız çiğnemeyle birlikte salyada artış olması ve bu artışın dişte çürümeye sebep olan asitleri azaltmasıdır. Artan salya ayrıca dişte kalan yemek artıklarının temizlenmesine de yardım eder.

Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken şey sakızın şekersiz olmasıdır zira şekerli sakızlar daha çok asit üremesine ve diş çürüğüne sebep olur. Ayrıca içerisinde ksilitol bulunan sakızları tercih etmelisiniz zira bu sakızlar çürümeye sebep olan bakterileri azaltır.

4) Reflüyü ve mide yanmasını yatıştırır 

Özellikle naneli sakız (şekersiz) çiğnemek, mide bulantısı için çok eskiden beri kullanılan bir yöntemdir. Reflü ve mide yanması şikayetleri olan kişiler için yemeklerden sonra sakız çiğnemek, yemek borusundaki asit oranını azaltıp rahatlama sağlayacaktır.

Sakız çiğnerken salyanın artması ise yutmayı kolaylaştıracak ve asidi daha kolay temizleyecektir. Ancak aç karnına sakız çiğnemek reflü ve mide yanmasını daha da şiddetlendirebilir, bu yüzden tok karnına ve yemeklerden sonra çiğnemelisiniz. 

5) Nefesi tazeler

Nefes kokusunu gidermek için sakız çiğnemek çok tercih edilen bir yöntemdir. Ancak sakızın, özellikle bazı sakızların yalnızca kötü kokuyu bastırdığı değil aynı zamanda kaynağını da yok etmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Özellikle tarçın ve bitki yağları içeren sakızlar ağızdaki kokuya yol açan bakterileri öldürür. Bu sayede kötü koku maskelenmez, kökten çözülür. Ayrıca artan salya miktarı da yemek kalıntılarını temizleyerek kötü kokuların oluşmasını önler.

6) Zayıflamanıza yardım eder

 Şekersiz sakızlar doğrudan kalori yakmanızı sağlamasalar da kilo vermek istiyorsanız size yardımcı olabilirler. Yapılan araştırmalarda sakız çiğnemenin mide kazınmalarını bastırdığı ve daha az yemek tüketmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Yemeklerden sonra tatlı yemek yerine ağza sakız atmak tatlı ihtiyacınızı bastırabilir. Louisiana Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada yemekten sonra sakız çiğneyen katılımcıların daha az atıştırmalık tükettiği gözlemlenmiştir. Ayrıca bu katılımcılar daha az kalorili gıdalara yönelmiştir.

7) Sindirimi destekler

Sakız çiğnemek her ne kadar sindirimi direkt olarak kolaylaştırmasa da sindirim sisteminin performansını artırabilir. Sakız çiğnerken ağızda salya üretiminin artması, besinleri daha kolay yutmaya ve sindirim işleminin daha aktif olmasına, safranın ve diğer yararlı asitlerle enzimlerin daha kolay salgılanmasına yardım eder.

Yemeklerden sonra sakız çiğnemek bu yararlı kimyasalları aktive eder ve hazımsızlığı önler.

8) Sigara gibi zararlı alışkanlıkların bırakılmasına yardımcı olur

Sakız çiğnemek yalnızca atıştırmalıklara olan ihtiyacımızı bastırmakla kalmaz, aynı zamanda nikotin, kafein gibi maddelere olan isteğimizi de yatıştırabilir. Eğer sigarayı ya da diğer zararlı alışkanlıklarınızı bırakmak istiyorsanız sakız çiğnemek iyi bir seçimdir.

Zira sakız çiğnemek dikkatinizi zararlı maddelerden uzaklaştırır ve stresi yatıştırır. Canınız yemek yemek istediğinde, sigara ya da alkol tüketmek istediğinde ve hatta tırnağınızı yemek istediğinde ağzınızı meşgul etmek için sakız çiğneyebilirsiniz.

9) Ağız kuruluğunu giderir

Şekersiz sakız çiğnemenin bir diğer yararı da ağız kuruluğunu engellemesidir. Şekersiz sakızlar ağızdaki salya miktarını 10 kata kadar artırır. Bu da ağzınızın nemli kalmasına ve ağız kuruluğunun önlenmesine imkan sağlar. Böylece ağız kuruluğuna bağlı problemler yaşama riskiniz de azalır.

10) Uçak seyahatlerinde kulak ağrısını ve tıkanmasını engeller 

Uçakla seyahat ettiğimizde basınç değişimi sebebiyle kulağımız tıkanabilir ya da kulağımızda ağrı hissedebiliriz. Kulaklarınızın tıkanmaması için esnemek, burnunuzu tıkamak gibi birçok yöntem mevcuttur ancak bunlardan en kolay olanı kesinlikle sakız çiğnemektir.

Sakız çiğneme esnasında salgılanan salya yutkunmanın kolaylaşmasına ve tıkalı kulakların açılmasına yardımcı olur.

Sakız çiğnemenin zararları

1) Şekersiz sakızlar laksatif içerebilir

Şekersiz sakızları tatlandırmak için kullanılan şeker alkollerinin çok fazla tüketildiği zaman laksatif (müshil) etkisi vardır. Bu sebepten ötürü çok fazla şekersiz sakız çiğnemek sindirim fonksiyonlarının bozulmasına ve ishale sebebiyet verebilir.

Ayrıca tüm şeker alkollerinde ince bağırsak tarafından emilemeyen karbonhidratlar bulunur ve bu da huzursuz (irritabl) bağırsak sendromuna yol açabilir.

2) Şekerli sakızlar diş ve metabolizma sağlığınızı olumsuz etkiler

Şeker içeren sakızları çiğnemek ağızdaki zararlı bakterilerin sayısında artış olmasına, dişlerde daha çok plak oluşmasına ve diş çürüklerine yol açmaktadır. Ayrıca çok fazla şeker tüketmek de obezite, insülin direnci ve diyabet gibi sorunlara yol açar.

3) Çok fazla sakız çiğnemek çenenizle ilgili sorunlara yol açar

Sürekli olarak sakız çiğnemenin temporomandibular eklem rahatsızlığı denen bir çene hastalığına yol açarak, çiğneme esnasında ağrı çekmenize yol açacağı bilinmektedir.

Bu durum nadir görülüyor olsa da bazı araştırmalar fazla sakız tüketimi ile temporomandibular eklem hastalığı arasında birçok bağlantı saptamıştır.

4) Sakız çiğnemek baş ağrısına yol açabilir

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırma, sakız çiğnemek ile migren, tansiyon kaynaklı baş ağrısı gibi sorunlar arasında bir bağlantı olduğunu tespit etmiştir. Özellikle baş ağrısına ve migrene yatkın kişilerde bu bağlantı daha güçlüdür.

Sakızın gerçekten baş ağrısına yol açıp açmadığını net bir şekilde söyleyebilmek için daha fazla araştırma yapılması gereklidir. Ancak araştırmacılar migren hastalarının sakız tüketimini sınırlandırmaları gerektiği konusunda hemfikirdir.

Kaynaklar:

http://www.wisebread.com/11-surprising-benefits-of-chewing-gum

https://www.littlethings.com/chewing-gum-health-benefits/

http://www.lifehack.org/355556/10-surprising-benefits-chewing-gum

https://www.healthline.com/nutrition/chewing-gum-good-or-bad#section8

 
Son 50 Yorum
 1. SAKIZ AĞAŞIĞI
 2. rana
 3. sehrinisa
 4. Torje1905
 5. Hatice
 6. şerife
 7. ibrahim
 8. ALİ YÖRÜR
 9. Anonim
  • Anonim
  • bilir kişi
 10. Niyazi Solomon
 11. Merhaba benim adım name
 12. sesss
  • Niyazi Solomon
 13. Anonim
 14. melike
 15. Rauf Tüz
 16. okuz burak
 17. anonym
 18. Anonim
 19. Arzu
 20. DURU YAMAC
 21. esra
 22. Anonymus
 23. Anonim
 24. ebru
 25. Anonim
 26. abuzer
 27. abuzer
 28. kara
 29. Memet
  • ebru
  • ramov
 30. Nazli
 31. Selimcan Seriner
 32. beyza karakaya
  • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.