Menu

Sahte Parayı Anlamanın Yolları Nelerdir? Sahte Para Nasıl Anlaşılır?


sahte-para-nasil-anlasilir

Sahte para nedir?

Banknot olarak da adlandırılan paraların, günümüzde yer altı ve yasa dışı alanlarda pek çok kez sahte bir şekilde üretildiği bilgisi bilinmektedir. Özellikle teknolojinin hızla ilerlemesi; hem boya sektörünün, hem kopyalama sektörünün hem de grafik sektörünün oldukça gelişmesi istenmeyen bu sahte para sektörünün de gün geçtikçe yayılmasına neden olmuştur.

Ülkemizde kullanılan Türk Lirası’nın orijinal halini sahte halinden ayırt edebilmek adına mevcut olan 12 ayrı kontrol maddesi bulunmaktadır. Orijinal paranın ayırt edici özellikleri 10 adet olarak maddeler halinde sayılmaktayken, diğer kalan 2 madde de UV ışınlarının yardımıyla çözülebilecek farklar olmaktadırlar.

Çoğu insanın kullandığı paraları gündelik yaşantılarında kontrol etmeden para alışverişinde bulundukları her yerden alıp çıktıkları, sonrasında başka bir yerde bu parayı verirken alan kişinin fark etmesi üzerine sahte para barındırdıklarını anlamaları oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu sebepten ötürü bireylerin mağduriyet yaşamamaları adına her gün bir şekilde para alışverişi yaşadıklarında kendi ellerine geçen parayı orada ayaküstü çok kısa şekilde kontrol etmeleri gerekmektedir

 

Bir paranın sahte olduğu nasıl anlaşılır?

Atatürk görselinin bulunması : Herhangi bir Türk Lirasını ışığa tuttuğunuzda paranın üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün görselinin olması gerekmektedir. Eğer Atatürk’ün silüeti gözükmüyorsa o para sahte demektir.

Kağıt kalitesinin yüksek olması : Bir paranın basıldığı kağıtlar normal kağıtlardan daha farklı olduğu için, kağıdın gerçek para mı sahte para mı olduğunu anlamak adına bu paraları elleyerek kalite ölçebilmeniz mümkündür.

Emniyet şeridinin bulunması : Her banknotun üzerinde parlak yapıdaki emniyet şeritleri bulunmaktadır. Üzerinde şerit bulunan paralar orijinal, bulunmayanlar ise sahte paradır.

Kabartma baskısının bulunması : Liraların ön tarafında “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası” şeklinde kabartmalar bulunmaktadır. Bu baskıların bulunmadığı paralar sahte paralardır.

Holografik şeritlerin bulunması : Paraların üzerinde, elinizdeki parayı aşağı yukarı ve dağa sola çevirdiğinizde üzerinde TL harfi yazan kısmın şekil değiştirerek paranızın değer neyse ona dönüşmesi gerekmektedir. Örneğin; 50 lirayı kontrol ediyorsanız TL kısmının 50 sayısına dönüşüp dönüşmediğine bakmalısınız.

Renk değiştiren şeritlerin bulunması : Paranın orta kısmında orijinal paralarda renkli ve şekil değiştiren kısımlar yer almalıdır. Bahsi geçen şerit bazı sahte paralarda yapılabildiği için, yine sağa sola çevirildiğinde şeridin üzerinde beliren TL harflerinin olmasına da dikkat edilmelidir.

Mikro yazıların olması : Hem paraların arkasında hem de önünde milimetrik şekilde yazılmış, çok yakından bakıldığında anlaşılabilecek paranın değerinin yazdığı harflerden oluşan bir mikro yazının olması gerekmektedir.

Görüntülerin birleşmesi : Bir banknot ışığa tutulduğunda, köşelerinin önündeki görüntü ile aynı köşenin arkasında kalan görüntü birbirini tamamlayarak paranın ne kadar bir değere sahip olduğunu göstermektedir.

Görme engelliler için yapılan pürüzler : Orijinal paraların üzerinde, görme engelli bireyler için yapılmış kabartma şeklindeki değerler bulunmalıdır. Bu kabarcıklar yoksa paranın sahte olduğunu söylemek mümkündür.

Paranın sahteliği UV ışınıyla nasıl anlaşılır?

Eğer elinizdeki para orijinalse, bu paraya UV ışınlarının altında baktığınızda paranın kendisinin kırmızı, sarı ve mavi renkli parlaklıkların oluşması gerekmektedir.  5 TL – 10 TL banknotları mavi renkte, 20 TL – 50 TL banknotları kırmızı renkte ve 100 TL – 200 TL banknotları da sarı renkte parlamaktadır.
One Response
  1. Tuncay Şenyürek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.