Menu

Sağlıklı balık nasıl pişirilir


balık baş

Sağlığımız için çok gerekli olan balık eğer uygun şekilde pişirilmezse çok zararlı olabiliyor. Yağda kızartılan balıklar, yağın içinde olan omega-6, balıkta ki omega-3’ü bastırarak zarar verici hale gelir.

Bu nedenle balığı, ızgara ve buğulama şeklinde yemek en sağlıklı olan türdür.

balık pişirme1


Yapılan araştırmalarda hafta da bir kez kızartma balık yiyenlerde kalp yetmezliği riski %50 artmaktadır. Uzmanlar mümkün olduğunca taze balık tüketmek gerekliliğini de vurguluyorlar. Özellikle konserve balıklarda, yüksek ısı kullanıldığından A, B1, B6 vitaminlerinin kaybolmasına ve kolesterol artmasına neden olduğu bir gerçektir. Konserve balık tüketmeyi seviyorsanız, yağın içinde olmayanları yani ligth olanları tercih edin. balık2


Pek çok insanın geçirdiği bağırsak enfeksiyonları ve mide problemleri balık ya da tavuk zehirlenmeleri ile oluşuyor. Balıklar, denizlerin kirlenmesi ile şu an parazit ve mikrop taşımaktadır. Bu parazit ve mikropların zarar vermesini engellemek için balığın iyi pişirilmesi gerekmektedir. Donmuş  balıklarda dikkat edilmesi gereken şey, soğuk zincirin güvenliğidir. Bu nedenle tanınmış ve büyük markalardan asla vazgeçmeyin. Çeşitli enfeksiyonlara yakalanma şansınız yüksektir.

balık3


Kabuklu deniz hayvanlarını tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır. Çünkü, kabuklu deniz hayvanları omega-3 açısından zengindir fakat beslenmelerini deniz suyunu içeri alıp, süzerek yaparlar. Bu işlemle de ağır metalleri çok fazla tutabilirler. Midyeden mümkün olduğunca uzak durmak bu nedenle gereklidir. Bu tarz kabuklu deniz ürünlerini tereyağında ve güveçte pişirirseniz balıktaki omega-3’ü alamazsınız. Izgarada tüketmek en iyi değerlendirmedir.

balık4


Balık sevmeyen pek çok insan vardır. Burada önemli olan şey küçük yaşlardan itibaren balık yemeğe alışkanlık kazanılması gerekliliğidir. Balık yeme alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılmazsa, ömür boyu tüketilmeyebilir. Çocuklarınıza bu nedenle bu alışkanlığı verin.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.