Menu

Sabah ağrılarla uyanmak


Sabah yataktan kalktığınızda baş, boyun, sırt ağrılarınız varsa ve uyandıktan 1 saat sonrasında bu ağrılar devam ediyorsa, bir hekime gözükmekte fayda vardır.  Bu şikayetler sıklıkla görülse bile, çoğumuz ağrı ile tutulmayı birbirine karıştırırız. Tutulma genelde yatış tarzınız, yastığınız ve yatağınız ile ilgilidir. Ağrıların sebepleri farklıdır.

Yataktan kalktıktan ve ayıldıktan sonra hala ağrınız devam ediyorsa, altında yatan belirli bir hastalık olabilir. Örneğin romatizmalar, dolaşım sorunları, kalp hastalıkları olabilir. Bu nedenle, mutlaka taramaların yapılması gerekmektedir. Tutulma ise, kasların bir kısmının hareket kabiliyetini kaybetmesi ve bu nedenle hareketlerde olan kısıtlamadır. Boyun, bel ve sırt bölgesinde sıklıkla görülmektedir. Fiziksel zorlanma nedeni ile ağrı ortaya çıkıyorsa, istirahat ile bu ağrı kolaylıkla engellenebilir ve tedavi olur. Fakat ciddi hastalık alt yapısı ile ağrı varsa, istirahat edildiğinde ağrı artacaktır. Çünkü bu tip ağrılar, uykudan uyandırıcı ve uyutmayan ağrılardır. Sağlıklı bir uyku için, belirli kriterler vardır. Uyku kalitesinin düşmesinin baş nedeni, vücudumuza uygun olmayan yataklardır. Yatağınızın vücudunuzun şeklini almaması gereklidir. Orta sertlikte olan yataklar ortopedik olarak adlandırılırlar. Daha sert olanları da vardır. Ama önemli olan yatağa gömülmemenizdir. Yatağa gömüldüğünüzd,e iskeletiniz eğim kazanır, bu da bel bölgesi ve boyun bölgesinde destek alamamanız demektir.  Yastığınız, yatağınız kadar önemlidir. Uygun sertlik ve yükseklik ayarlanmalıdır. Kişi yan yattığında, omuz ile boyun arasındaki bölgenin tam olarak dolması ideal yüksekliği çıkaracaktır. Fakat boyunda fıtık benzeri bir rahatsızlık varsa, boyun hareketini engelleyen yastıklar kullanılabilir.

Uyku hayatımız için çok önemlidir. Sabahları kalktığınızda ağrı ve tutulma yaşıyorsanız mutlaka bir hekime gözükmelidir. Yatağınızın ve yastığınızın ortopedik olması kaliteli bir uyku sağlayacaktır. Bu nedenle mutlaka kaliteli bir yatak, yastık kullanılmalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.