Menu

Rüyalar hakkında bilinmeyenler


444

Rüya konusu uzun yıllardır araştırılmaktadır. Tüm  dinlerde rüyaların gelecekten haber verdiği konusunda söylemler olsa da psikologlar aslında gün içinde yaşadığımız olayların beynimiz tarafından görsel hale gelmesi olarak düşünmektedir.

Rüyalar hakkında bilmediğimiz noktaları sizin için derledik ;

rüya1


Görülen rüyaların yaklaşık %99’u unutulur. Araştırmalara göre uykudan uyandığınız ilk beş dakika da rüyanızı hatırlarsınız. Yaklaşık 10-15 dakika sonra %99’u hafızanızdan silinmiştir. Eğer rüyanızı tam olarak hatırlamak istiyorsanız, baş ucunuzda bir kağıt ve kalem bulundurun kalkar kalkmaz hemen yazın.

kadınlar


Bütün insanlar rüya görür. Eğer çok ciddi bir psikolojik sorun ya da ciddi bir ilaç kullanmıyorsanız mutlaka rüya görürsünüz. Hayır rüya görmüyorum demeyin, sadece rüyanızı hatırlamıyorsunuzdur.

kedi


Hayvanların tamamı rüya görür. Yapılan araştırmalarda hayvanlarında bizler gibi rüya gördüğü kesinleşmiştir. Bir kediyi uyurken seyredin. Mutlaka patileri ya da kuyruğu hareket ediyordur. Keşke ne gördüklerini anlatabilseler.

rüya3


Rüyalarda bildiğimiz olaylar ve tanıdığımız insanları görürüz. İnsan beyni bir şeyi yoktan var edemez. Gün içinde ve yaşamımız boyunca milyonlarca yüz ve yer görürüz. Bu da beynimize rüyada bize göstermek için seçenekler sunmaktadır.

rüya4


Renkli rüyalar hepimiz için geçerli değildir. Bazılarımız siyah beyaz rüya görür bazıları ise renkli rüyalar görür. yapılan araştırmalarda televizyonun renkliye geçmesinden önce insanların ağırlıklı olarak siyah beyaz rüya gördüğünü ortaya çıkarmaktadır.

yağmur


Rüyalar sembolik anlamlar taşır. Rüya görürken anlam veremediğiniz obje ve noktalar varsa genellikle sembolik anlam taşımaktadır. Bunun sebebi, beynin gün içinde hızlı çalışarak kayıt yapması ve semboller ile size dikkat etmediğiniz olayları anlatmasıdır.

erkek


Kadınlar ve erkekler farklı şekilde rüya görürler. Erkeklerin rüyalarında çoğunlukla erkek gördükleri ve daha agresif oldukları ortaya çıkarılmıştır. Kadınlarsa genelde hem kadın hem de erkek ve doğa görürler.
One Response
  1. mustafa

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.