Menu

Rulo Yaş Pasta Nasıl Yapılır ? Resimli Yaş Pasta Tarifleri


rulo-pasta-yapimi

Rulo yaş pasta tarifi

Genel malzemeler :

Bir paket kabartma tozu

Üç adet yumurta

Bir paket vanilya

Su bardağının 3/4’ü miktarında toz şeker

Bir su bardağı miktarında un

Krema için malzemeler :

İki buçuk yemek kaşığı miktarında un

İki su bardağı miktarında süt

Dört yemek kaşığı miktarında şeker

Bir paket miktarında vanilya

Bir yemek kaşığı miktarında nişasta

Bir yemek kaşığı miktarında tereyağı

Pastanın üzeri için malzeme : Bir paket hazır krem şanti

 

Hazırlanışı :

Pasta yapılma aşamasında, ilk olarak pastanın kremasının hazırlanmasından başlanılmalıdır. Büyük bir tencereye elinizdeki tereyağ ve vanilyayı eklemeden tüm malzemeleri boşaltıp kıvam alana kadar karıştırmanız gerekmektedir. Yoğunlaşıp kaynamaya başladığında eklemediğiniz diğer malzemeleri de tencerenin içerisine katarak biraz daha karıştırın ve soğumaya bırakın.

Sonrasında hemen pastanın pandispanyasını hazırlamaya başlanmalıdır. Şeker ve yumurtayı bir kabın içerisinde bembeyaz olana kadar çırptıktan sonra kabartma tozunu, vanilyayı ve unu da ekleyerek çırpmaya devam edin. Malzeme hazır olduğunda pandispanyayı pişirmek için içerisine yağlı kağıt koyduğumuz tepsinin içerisine hazırlamış olduğunuz hamuru yayarak fırına gönderin ve on dakika boyunca 170 derecede pişmesini bekleyin.

Piştiği görülen malzemenin rulo yapılması kısmı çok önemlidir. Kekin pembeleşmeye başlamasından itibaren sıcak bir şekilde fırından çıkarılıp rulo haline getirilmesi gerekmektedir. Rulo şekline getirilmiş pasta biraz o şekilde bekletilip şekli alması sağlandıktan sonra tekrar kısa bir sürede açılıp içerisine zevkinize göre muz, çilek, böğürtlen vb. meyvelerden koyularak içerisine de tüm kremayı boca etmeniz önerilir. Bu işlem bittikten sonra malzeme yine rulo şekline getirilerek şeklinin bozulmaması adına da yağlı kağıtla sararak saklamanız daha mantıklı olacaktır.

Son olarak hazır olan pastayı tadını ve kıvamını alması için buzdolabında bekletmeniz yeterli olacaktır. İsteğe göre iki saat sonra soğuyan pasta tüketilebilmekte, istenirse de daha çok tat ve lezzet çekmesi için bütün bir gece boyunca buzdolabında bekletilip ertesi günden itibaren tüketilebilir.
Son 50 Yorum
  1. Tuğçe Fidancı
  2. Tba Mawi Goz
  3. Kralsuyu Suyu
  4. Ismailcan Çavuş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.