Menu

Rota virüsü nedir nasıl bulaşır rota virüsünden korunma yöntemleri


Rota virüsü nedir?

Genellikle bebeklerde ve çok küçük yaşlardaki çocuklarda görülen bir hastalık türüdür. 6 aylık çocuklardan başlayarak 2 yaşındaki çocuklara varan bir skalada görülen rota virüsü; en yaygın olarak ishal durumuna yol açmakta, bununla da birlikte bağırsaklarda iltihap yaratan bir hastalık olmaktadır. 5 sene içerisindeki değerlerine bakıldığında; bu hastalıktan ötürü 25.000.000 kişinin poliklinikte tedavi görmesi gereken aşamaya geldiği, 11.000.000 kişinin de evde tedavi görebileceği hastalık aşamasında bulunduğu kayıt edilmiştir.

Özellikle daha gelişmekte olan ülkelerde çok sayıda ölüm oranına yol açan rota virüsü, bu açıdan tehlikeli olmakta ve bulaşıcı olması nedeniyle de ölümcül vakalara yayılarak yol açabilmektedir. Ancak gelişmiş ülkelerde bu hastalıktan dolayı çok fazla ölüm oranı görülmemektedir.

Rota virüsü nasıl bulaşır?

Bu virüs çok kolay ve yaygın bir şekilde bulaşıcı özellikler göstermektedir. Hasta olmayan bir kişinin rota virüsü kapma durumları; virüsün bulaşmış olduğu yiyeceklerle veya içeceklerle temas edilmesiyle, virüsün bulunduğu eşyalarla temas edilmesiyle veya direkt olarak virüs taşıyan kişiyle yakın temas kurulması halinde virüs direkt olarak hasta olmayan kişiye bulaşabilmektedir.

Rota virüsünün geçtiğini nasıl anlarız?

Rota virüsü bulaştığında genel olarak bebeklerde, çocuklarda veya yetişkinlerde ateşlenme, kusma durumları ve en yaygın olarak uzun ve sıkıntılı ishal süreçleri dikkat çekmektedir.

rota-virusu

Rota virüsü tedavisi nasıldır?

Tedavi sürecine başlandığında, öncelikle yoğun ishal durumundan kaynaklı vücuttaki su kaybını telafi edebilmek adına bol miktarda su tüketimi önerilmektedir. Eczanelerden temin edebileceğiniz özel sıvı kaybı giderici ilaçlar da bulunmaktadır. Ancak asla ishali kesme yöntemleri denenmemelidir çünkü bu durum virüsün vücut dışına atılmasını engellemektedir.

Çocuk ve bebeklerde eğer kusma durumu biraz hafiflemişse vücutta eksik kalan tuz ve şeker ihtiyacı da giderilebilir. Pirinçli yoğurt çorbası, sade yoğurt, muz, patates vb. ürünlere öğünlerde ağırlık verilir. Eğer hasta katı gıda alamayacak kadar küçükse anne sütü ile bol bol beslenmesi gerekmektedir.

Ayrıca çevresel faktörlere de tedavi ve iyileşme aşamasında çok dikkat edilmeli, hastalıkla sıklıkla kullanılan eşyalar iyice yıkanmadan asla kullanılmamalı ve ortam sürekli olarak havalandırılmalıdır. Bebeklerin oyuncakları ve emzikleri sürekli dezenfekte edilmelidir.

Son olarak rota virüsü kapan bebeklerin ishal problemlerini atlattıkları süreçlerde bezleri değiştirilirken mutlaka eller ve kullanılacak malzemeler de temizlenmiş bir halde olmalıdır.

Rota virüsü aşısı var mıdır?

Hastalık için yakın geçmişte geliştirilen aşı pakedi sayesinde artık tedavi süreçleri aşıyla beraber çok daha hızlı ve daha baskın etkiyle geçirilebilmektedir. Şuan ülkemizde bu hastalık için yapılan iki farklı çeşit aşı uygulaması bulunmaktadır. İlk aşı, ağızdan uygulaması yapılan bir aşılama türüdür. Bebeklerde daha sık uygulanan bu aşılama koruma amaçlı olup, 6 ve 12 aylıkken ilk doz uygulanmaya başlanır. Sonrasında iki doz daha verilerek toplam 3 doza ayarlanmaktadır. İshal durumunu ortadan kaldıracak derecede geçiren bu aşı, virüse karşı da dayanıklılık kazandırmaktadır.

Diğer bir aşı türü ise “G1P8” isimli aşıdır. Yine bebeklerde uygulanma sıklığı fazla olan bu aşının, ilk dozu bebeğin ilk 3 aylık sürecinde verilerek geri kalanlar da 1-2 ay aralıklarla uygulanır.

Yetişkinlerde rota virüsü tedavisi

Yetişkin yaştaki insanlarda rota virüsü hastalığı çok zor çıktığı için, tedavi için kesin olarak rota virüsü kapıp kapılmadığın belirlenmesi gerekmektedir. Bunun için de ishal durumu uzun ve ateşlenmeli, kusmalı devam etmediği sürece evham yapılmaması önerilir. Eğer böyleyse de mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmeli, dışkı testi yaptırılarak durum tescillenmelidir.

Yetişkin yaşlardaki bir bireyin rota virüsünü kapmasının sonrasında asla antibiyotik vb. ilaçların kullanılmaması, bunun yerine vücuda sıvı takviyesi ve kaybedilen değerlerin geri kazanılması için düzenli bir beslenme programı benimsenmesi gerekmektedir.

Hastaları ne yemeli?

Tedavi süresince kesinlikle yağlı, kızartılmış veya soslanmış yiyeceklerle beslenilmemesi gerekmektedir. Eğer hasta bebekse bol bol su ve anne sütüyle beslenmeli, çocuk ise bol suyun yanında tuzlu ve tatlı organik gıda takviyesi almalıdır. Yapılan beslenmelerin yetersiz olduğu görülüyorsa serum tedavisine de başlanılabilir. İshali geçirici doğal ürünlerin tüketilmesi ve tedavi sürecinde başka ilaçlardan faydalanmaktan kaçınılması gerekmektedir.

Hastalığı tekrarlar mı?

Rota virüsü hastalığı tekrarlayabilen bir hastalıktır. İlk geçirildiği süreçte ağır bir şekilde geçiriliyor olsa da, daha sonraki aşamalarında ilk seferki kadar vücudu zorlayıcı etkileri görülmemektedir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.