Menu

Renklerine göre sebze ve meyvelerin yararları


meyve ve sebze

Doğanın mucizesi olan meyve ve sebzelerin yararları saymakla bitmiyor.

Fakat son yapılan araştırmalar, renklerine göre meyve ve sebzelerin yararlarını gruplamış durumdadır.

İşte, renklerine göre sebze ve meyvelerin yararları ;

kırmızı


Kırmızı meyveler ve sebzeler ; Kırmızı sebze ve meyveler, öncelikle kanserli hücre oluşumunu yavaşlatıyor. Kanserin ilerlemesini engelliyor. Kalp ve damar hastalıklarına iyi geliyor. Hafızayı geliştiriyor ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlıyor.

turuncu


Turuncu renk meyve ve sebzeler ; İçerdikleri bol beta karoten sayesinde kanseri engelliyorlar.Gözlere ve kalp hastalıklarına iyi geliyorlar. Bol miktarda C vitamini içerdiklerinden bağışıklık sistemini onarırlar.

yeşil


Yeşil sebze ve meyveler ;  Yeşil sebze ve meyveler, kırmızı kan hücrelerini arttırırken, kemik ve dişleri güçlendiriyorlar.  İçlerinde bulunan K vitamini, demir, magnezyum ve kalsiyum sayesinde kanı, kemikleri ve dişleri kuvvetlendiriyor. C vitamini ve mineraller açısından zengin olduklarından bağışıklığı arttırırlar. Unutkanlık gibi rahatsızlıklara iyi gelirler.

patlıcan


Koyu renk sebze ve meyveler ; Mavi, mor ve siyaha çalan sebze ve meyveler yaşlanma karşıtıdır. Güçlü antioksidan olduklarından bakterileri öldürür, ülser ve iltihapların önüne geçerler. Patlıcan ve yaban mersini gibi yiyecekler aynı zamanda vücutta iltihap oluşumunun önüne geçerler.

beyaz besinler


Beyaz besinler ; Yoğurt, süt gibi besinler içerdikleri bol kalsiyum ile kemik yapımızı güçlendirir. Özellikle yoğurdun oluşan suyu, B vitamini açısından çok zengindir. Beyaz besinler ayrıca, beynimizin gelişimi için çok sağlıklıdırlar.

yumurta sarısı


Sarı besinler ; Yumurta sarısı kalsiyum açısından çok zengindir. Lutein ve zeaksantin yaşlanmayla oluşan katarakta ve göz hastalıklarına iyi gelir. Yumurta her yaş grubunda çok faydalı bir besindir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.