Menu

Reflüyü tetikleyen yiyecekler


İnsanların sıkça yaşadığı mide şikayetlerinden birisi olan reflü, her beş kişiden birinde rastlanmakta ve halk arasında mide yanması ve ekşimesi olarak bilinmektedir. Fazla kilolu kişilerde ve hızlı bir şekilde yemek yiyen, yemekten hemen sonra yatan kişilerde ve dar elbise giyenlerde daha çok görülen bir rahatsızlıktır.

Reflüyü tetikleyen yiyeceklerin başında çikolata, susam, patates cipsi ve kuruyemiş gibi gıdalar gelmektedir. Bunun yanı sıra alkol, sigara ve kahve gibi maddeler de reflüyü tetikleyen faktörler olarak sayılabilir. Yemek yendikten sonra, yemek borusuna kaçan mide asidinin ve asidin o bölgeyi tahriş etmesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Yemek borusuna doğru kaçan mide asidi bu alanda iltihaba neden olmakta, midenin yanmasına ve ekşimesine sebep olmaktadır. Reflüdeki en büyük risk oluşturan durum, fazla kilonun olmasıdır. Dolayısıyla, kilo sorunu yaşayan şişman kişilerde reflü rahatsızlığı oranı daha fazla olmaktadır. Hem hızlı yemek tüketenlerde, hem de karbonhidrat ve yüksek oranda yağlı beslenenlerde, yemekten hemen sonra spor yapan kişilerde de sıklıkla görülmektedir. Reflü sorunu yaşayan kişilerin, yukarıda sıralanan yiyecekleri tüketmeleri de yasaklanmaktadır. Reflü, genellikle toplum nezdinde fazlaca önemsenmemektedir. Oysa ki, reflü sorunu yaşayan kişiler bunun tedavisini yaptırmadıklarında, ilerleyen süreçte yemek borusu kanserine dahi yakalanma riski taşımaktadırlar. Yemek borusunda oluşan hücrelerdeki değişiklikler, kanser riskini tetiklemektedir. Sürekli ve uzun zaman boyunca reflü sorunu yaşayanların endoskopiyle yemek boruları incelenmekte, sorun varsa kanser oluşmadan tedavi işlemleri başlatılabilmektedir.

Reflü tedavisinde kullanılan ilaçlar, güvenle ve sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır. Çiğneme tabletleri, H2 reseptörleri ile proton pompa inhibitörleri olarak adlandırılan farklı ilaçlar reflü tedavisinde kullanılmaktadır. Kullanılan çiğneme tabletleri geçici bir çözüm olup, bazı durumlarda mide asidini de arttırabilmektedir. Asıl tedavi yöntemi olarak proton pompa inhibitörlerinin kullanılması önerilmekte ve bunun herhangi bir yan tesirinin olmadığı belirtilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.