Menu

Piri reis kimdir ne zaman doğdu eserleri nelerdir


piri-reis-kimdir

Denizcilik tarihinde önemli bir yeri olan Piri Reis’in tam adı “Muhiddin Piri”dir. 1465 yılında Gelibolu’da dünyaya gelen Piri Reis’in bazı kaynaklarda aslen Konyalı olduğu da söylenmektedir. Kendisinin denizcilik öyküsü tesadüfi değildir, Osmanlılı denizcilerden biri olan Gelibolulu Kemal Reis’in yeğeni olduğu bilinir. Amcası sayesinde ilk kez denize açılmış, denizler ve denizcilik artık onun hayatı olmuştur.

Piri Reis’in denize açılma geçmişi 1481 yılına dayanmaktadır. Kendisi ve amcası o yıllarda Akdeniz bölgesinde korsanlık yapmaya başlamış ve on yıl boyunca bu ikili denizlerde çok denizci avlamışlardır. Devam eden süreçte Sardunya, Sicilya, Güney Fransa kıyıları ve Korsika adalarına yapılan akınlarda en önde sefere katılan isimler olmuşlardır.

Bu tip örneklendirilebilecek daha pek çok seferde görev alan ve hem güçlü yapısıyla hem de güçlü zekasıyla tam bir deniz adamı olmaya hazır olan Piri Reis; 1499-1502 yılları arasında Osmanlı donanması ile Venedik donanması arasında oluşturulan deniz mücadelesinde Osmanlı’nın gemi komutanlığını yapmıştır. Bu tip önemli görevlerde edindiği önemli izlenimler ve deneyimler sonucunda da, özellikle Akdeniz bölgesinde gerçekleştirmiş olduğu seyirlerde gördüklerini ve deneyimlediklerini “Kitab-ı Bahriye” ismini verdiği, dünyada denizcilik adına oluşturulmuş ilk kılavuz olarak anılacak bu kitabında genişçe anlatmadan önce sürekli olarak eksiksiz halde not almıştır.

1511 yılında amcasını kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşayan Piri Reis, bir süre denizlerle olan ilişkisini kesmiş ve Gelibolu’da kendine bir yer tutarak burada inzivaya çekilmiştir. Karada geçirdiği bu süre zarfında da 1513 yılında dünya çapında bilinen ve tarih sayfalarına “ilk dünya atlası” olarak geçen Piri Reis Haritası’nı çizmiştir. Bahsi geçen haritada hem İber yarımadası, hem Atlas okyanusu, hem Amerika’nın doğu kıyıları hem de Afrika’nın batısı yer almaktadır. Bulunan bu çizimin orijinal paftasının sadece 1/3 ü ele geçirilebilmiştir. Ele geçirilen paftada da Kristof Kolomb’un 1498 yılında çizdiği Amerika haritasının bilgilerinin aynısı bulunmaktadır.

Bu süreçlerden çok sonra, yıl 1550’li yıllara geldiğinde Piri Reis 1552 yılında Basra ve Umman üzerine 30 ayrı gemiyle sefere çıkmıştır. Hürmüz Kalesi’ni kuşatan Piri Reis ve tayfası, Portekizlilerden haraç alarak kuşatmayı geri çekerek Basra’ya geri dönmüştür. Bu süreçte tamir görmesi gereken donanmayı umursamadan orada terk ederek sadece ganimetlerin bulunduğu 3 gemi ile Mısır’a dönüş yoluna koyulan Piri Reis’in yanına aldığı 3 gemiden biri de dönüş yolunda batmıştır.

Döndüğünde durum anlaşılınca donanmasını Basra’da savunmasızca bıraktığı için cezalandırılmış ve Mısır’da hapsedilmiştir. Basra Valisi olan Kubat Paşa kendisinden ganimetin içerisinden bir miktar haraç istemiş kendisi de bu haracı vermeyince kendisi hakkında padişaha oldukça olumsuz itibarlarla geri dönülmüştür. Durumun böyle olmasına çok sinirlenen dönem padişahı Kanuni Sultan Süleyman, 1554 yılında Piri Reis’i boynundan vurdurtarak idama mahkum etmiştir.
Son 50 Yorum
 1. leyla
 2. mira
 3. emre dağ
 4. Mabel
 5. ESRA MELİKE GÜNDÜZ
 6. sanane
  • elza
 7. Anonim
 8. Mahmut Kaya
 9. şükrü yasir
 10. Bayram Altunkanat
 11. halit
 12. helin
 13. ecee
 14. otoban faresi
 15. melike
  • berra
  • Su
 16. Furkan Pala
 17. Furkan Pala
 18. İsmail Mehmet Solmaz
 19. anonim
 20. Semih Yucebulut
 21. Berk Kılıç
 22. Azizemre Öztürk
 23. Gürkan Erol
 24. Öznur
 25. Öznur
 26. şükran
 27. aylin emral
 28. BERKAY
 29. pic
 30. zopppp
 31. deli kız
 32. fhfgh
 33. su
 34. sian
 35. sian
 36. akif
 37. sdfg
 38. fati
 39. ayşe
 40. cephe
 41. kalpsiz
  • Mc NarKOz
 42. gizem
 43. cemre

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.