Menu

Peribacaları ve peri efsanesi


peribacaları ürgüp

Ürgüp Göreme peribacaları, dünyada eşi benzeri olmayan doğa harikası bir oluşumdur. Geniş alanlara yayılı binlerce peribacası, diğer bir tabirle peribacası ormanı bulunmaktadır. Birçoğunun içi oyularak evler ve kiliseler yapılmış olan peribacalarına başka hiçbir yerde rastlamak mümkün değildir. Yöre halkına periler nerede diye sorsanız, size gülüp geçerler. Ama yine de kendi aralarında birçok efsane anlatmaktan da geri kalmazlar. Bu anlatılan hikayelerden birinde, perilerle insanların dostlukları çok güzel bir şekilde anlatılmaktadır. İşte o efsane;

peribacaları


Göreme civarındaki köylerden birinde çok çalışkan ve becerikli bir adam yaşarmış. Peribacalarının olduğu yerdeki tarlalarını öyle ekip biçermiş ki ancak bu kadar iyi olur. En iyi ve en güzel üzümü olan bağ ile en bakımlı güvercinlik de ondaymış. Peribacalarına oyulmuş bu yuvalara binlerce güvercin girip çıkmaktadır. Bu çiftçinin işleri yolundaymış ve hiçbir ihtiyacı da yokmuş. Sürekli bağ ya da bahçesinde çalışır dururmuş. Yıllar geçmiş ve çiftçi ihtiyarlamış, yaşı s**ksenine merdiven dayamış.

peribacaları göreme


Orak mevsimindelermiş ve tarlasındaki ekinini toplamak için şafak vakti gitmek istemiş. Fakat, bir türlü yatağından kalkacak gücü bulamamış. Sürünerek kulübesinin önüne kadar gitmiş ve kendi kendine “ yazık oldu emeğime, yel savuracak, kuşlar gagalayacak” demiş. Akşam vaktine kadar kulübenin önünde kalakalmış. Birden peribacalarından elleri ışıklı birçok adamın dışarıya çıktıklarını görmüş. Hepsi birden çiftçinin tarlasına doluşmuşlar. Hemen işe koyularak ekinleri toplamışlar ve harmana taşımışlar. Şafak vakti yaklaşmışken onlar da birden ortadan kaybolmuşlar.

peri bacaları kapadokya


Tekrar akşam olunca, ellerinde ışıkları olan bu adamlar yani periler yine işe koyulmuşlar. Ekinleri dövüp savurmuşlar ve tepe gibi yığmışlar. Şafak sökerken de yine ortadan kaybolmuşlar. Çiftçi bir gayretle köyden çuvallar almış ve harmanlanan ekinlerin yanına bırakmış. Akşam olunca da periler gelmişler ve çuvalları doldurarak köye taşımışlar. Sonra da ambar deliğinden içeri dökmüşler.

periler


Periler, yaşlı çiftçinin her yılki ekinlerini periler ekmiş ve biçmişler. Bu çalışkan ve becerikli çiftçinin elini sıcak sudan soğuk suya sokturmamışlar. Ama, diğer köylüler bunca işi bu yaşlı adamın yaptığına bir türlü akıl sır erdirememişler. O da kimseye bir şey anlatmamış ve ölünceye kadar rahatlık ve bolluk içinde yaşamış.
Son 50 Yorum
 1. Ebru
 2. MELİSA AY
 3. Anonim
 4. strike
 5. ece çelik
 6. hayrunnia kahraman
 7. nisanur
  • Anonim
 8. cesika
 9. yasin arslan
 10. ali
 11. ceren şahin
 12. ceren şahin
 13. sudenaz dalkıç
 14. müşo arslan
 15. H'gül burak eren
 16. fatma erol
 17. ayşe sakdağ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.