Menu

Parfüm ve deodorantın zararları


parfum-ve-deodorant-zararlari

Parfüm ve deodorantların vermiş oldukları etki nedir?

Genellikle bakımlı olmanın ana unsurlarından ve çok önemli bir husus olarak görülen “her daim güzel kokma” konusu, kozmetik dünyası için oldukça karlı bir kapı olsa da yaşadığımız gezegenin ekolojik durumuna göre ve insan vücudundaki deri hassasiyeti vb. durumlar için yararın yanında bir de zarar sağlar vaziyettedir.

Hem kadınlar hem de erkekler, etrafa sürekli hoş bir koku yaymak, ter kokusunu önlemek veya başka kokuları bastırmak adına parfüm ve deodorantlara sarılsalar da aslında bu hiç de mantıkı bir durum değildir. Aslında işin özünde yer alan güzel kokma durumu mantık için kabul edilebilir olsa da bu güzelliğin sağlanması adına sınırların çok çok fazla geçilerek kötü sonuçlar doğmasına sebep olunabilmektedir.

Bu duruma örnek verecek olursak; dünya çapında çok fazla parfüm ve deodorant kullanımı, kısa vadede ozon tabakasının incelmesi veya delinmesi gibi çok vahim süreçlere neden olmaktadır. Dahası bir yandan ekolojik dengeye zarar verilirken öte yandan kişi kendi cilt yapısını zehirleyerek bir sürü yan etkiye sebep olmaktadır.

Kalitesiz parfüm ve deodorantların zararları nelerdir?

İlk olarak deodorantların yaratmış olduğu zararlı etkilerden başlarsak, bu ürünlerin özellikle kalitesizlerinin tamamen vücutta yanma durumları, kaşıntı basma durumu ve kızarma durumunun oluşması gibi yan etkilerle ortaya çıkmaktadır.
Bununla birlikte parfümlerin ve en kalitesiz ürünlerden yapılan alelade ürünlerin en başta ozon tabakasına zarar vermeleri en büyük etkileridir.

Çünkü bu ürünlerin içerisinde ozon tabakasının delinmesine sebep olacak koloroflorokarbon gazı bulunmaktadır. Bununla yanında kalitesiz parfüm kullanan kişilerin kendilerinde gözlemleyebilecekleri ekstra etkiler; hapşırma, göz yaşarması, öksürük, kulak ağrısı ve çınlaması, baş ağrısı, mide bulantısı ve daha ağır semptomlara gidecek şekilde nefes darlığı ve bilinç kapalılığı gibi etkilere neden olduğu bilinmeli ve kullanırken bu sebeplerden çok dikkat edilmelidir.

Parfüm ve deodorant nasıl kullanılmalıdır?

Uzmanların konu hakkındaki ortak görüşleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Öncelikle her uzmanın ortak görüşü, parfümün ya da deodorantın asla terlemiş bir ten yapısına uygulanmaması gerekliliğidir. Çünkü vücut bu haldeyken terli bölgelere parfüm sıkıldığında tende bakteri, virüs vb. zararlıların üremesi oldukça olasıdır.

Bununla birlikte parfümü komple giysilerin üzerine uygulamak da doğru değildir. Bunun nedeni giysilerde olacak lekelenme problemleridir.

Parfüm ya da deodorant kullanırken yapacağınız sıkımları en az 20 santim öteden yapmanız önerilir. Sebep olarak da parfümün daha geniş bir alana yayılacağı ve otomatikman daha da çok kokacağı söylenmektedir.

Parfüm ve deodorant sıkılacaksa en güzel koku bırakıcılığı açısından banyodan hemen sonra sıkılmalıdır. Gözenekler açık ve teniniz tertemiz olduğu için daha güzel kokmanız olasıdır.

Spor yaparken veya ağır terlenecek işlerle uğraşıyorken parfüm sıkmak da oldukça zararlıdır. Çünkü bu işlem hem derinizde zararlı maddelerin oluşmasına fırsat yaratacağı gibi hem de ter kokunuzdan daha ağır bir şekilde kokmanıza neden olmaktadır. Çoğu kişinin unuttuğu en öncelikli doğru, hiçbir parfüm kokusunun veya deodorant kokusunun insanların ter kokusunu bastırmayacağıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.