Menu

Pankreas kanseri belirtileri


Vücudumuzda bulunan her bir organın yaşamsal faaliyetlerimizde oldukça önemli bir yeri vardır. Bunlardan biri de pankreas isimli organımızdır. Pankreas, karnımızın en arka kısmında yer alan bir organ olup gerçekleştirdiği en önemli görev vücuda giren gıdaları sindirmek ve kan şekerinin olması gereken seviyede tutulmasına yardımcı olmaktır.

Bu organın diğer organlar gibi kansere yakalanma riski, belli başı durumlarla bağlantılıdır. Özellikle aşırı kilolu olan insanların ve sigara kullanan insanların pankreas kanserine yakalanma riskleri, bu tip durumları olmayan insanlara nazaran çok daha fazladır. Cinsiyet olarak erkeklerde daha fazla görülen bir hastalık türü olan pankreas kanseri, ilerleyen yaşlarda daha çok ortaya çıkabilen bir hastalık türü olarak da kanser çeşitleri içerisinde yer almaktadır.

Bu hastalığın ortaya çıktığının belirtileri olarak ani karın ağrıları, hızlı kilo kaybı, iştah kaybı, sırt ağrıları çekme, ishal problemleri, sürekli halsiz ve yorgun hissetme, dışkının renginde belirgin değişiklik, gözlerde ve ten renginde sarılıkların meydana gelmesi, kusmaların sıklaşması, depresyon geçirilen bir dönemin içerisinde bulunulması ve bir anda beliren şeker hastalıkları durumlarında pankreas kanseri riski oldukça yüksek seviyelere çıkmaktadır.

pankreas-kanseri-3

Hastalık vücutta oluşmaya ve gelişmeye başladığında hem iştah kesileceğinden hem de beslenilen yiyeceklerin sindirilme süreci oldukça zorlayıcı geçtiğinden kişi kısa sürede hızlı bir şekilde kilo vermeye başlar. Aynı zamanda da oldukça belirgin bir hastalık belirtisi olarak kişinin önce gözlerinde ve sonrasında da teninde bariz sararmalar meydana gelir. Çoğu sağlıkçının ortak görüşüne göre de sarılık pankreas kanserini anlayabilmenin en kolay yoludur.

Sarılık durumundan sonra bir o kadar belirleyici unsur olarak dışkının renginde meydana gelen değişimler ortaya atılabilir. Hem idrar renginin çayın rengine dönmesi hem de dışkının renginin çok açık tonlara kayması pankreas kanserini ele veren önemli belirtilerdendir. Hastalık ilerledikçe kişi öncelikle hafif karın ağrıları çekerken, artık bu ağrılar şiddetli sırt ağrılarına dönüşmektedir.

Bu kanser türünün tedavi aşamasında, hem laboratuvar incelemeleri hem de fizik muayene sonuçlarında pankreasta yer alan tümörün ne durumda olduğu ve yakınındaki organlara sıçrayıp sıçramadığı öncelikli olarak inceleme altına alınır. Hastanın mevcut durumuna göre de bir tedavi süreci belirlenir. Öncelikle eğer bu pankreas tümörleri düşük evrelerdeyse ameliyatla alma şansı ilk sırada tutulsa da, ilerleyen evrelerdeki tümörlerin ameliyatla alınma şansı bulunmamaktadır. İleri seviyedeki hastalara bunun yerine kemoterapi tedavisi, beslenmede dengelerin korunması ve yaşanan ağrılanmaların önüne geçilmesi için değişik tedavi yöntemlerinin uygulandığı bilinmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.