Menu

Otomobil ne zaman ve kim tarafından icat edildi


Otomobili kim icat etti?

1769 yılında Fransız mühendis ve topçu yüzbaşı Fardler Nicholas Joseph Cugnot, kendi başına hareket edebilen ilk kara taşıtını icat eden kişidir. Ancak, 1885 yılına gelindiğinde içten yanmalı benzinle  çalışan motora sahip ilk otomobil Alman bir mühendis olan Karl Benz tarafından üretilmiştir. Dolayısıyla da ilk benzinle çalışan otomobili icat eden kişi olarak Karl Benz kabul edilmektedir.

İlk seri üretim ise 1908 yılında Amerikalı Henry Ford tarafından yapılan T modeli adındaki otomobil olmuştur. İlk üretim bandı fikri de Henry Ford tarafından bulunmuş olup, 1913 yılına gelindiğinde bu şekilde günlük 1000 adet T model otomobil üretilmekteydi.

Otomobil ne zaman icat edildi?

Otomobilin icadıyla ilgili olarak 1769 yılında Fransız asilzade Cugnot’un yapmış olduğu çalışmalar temel teşkil etmektedir. İnsan ya da hayvan gücünün kullanılmasına ihtiyaç duymayan, yani kendi kendine gidebilen ilk kara taşıtı üç tekerlekli ve buhar kazanından elde edilen güçle çalışan buhar makineli bir araba Cugnot tarafından tasarlanmıştır.

ilk benzinli otomobil

1880 yılına gelindiğinde ise, otomobilin günümüzdeki şeklini almasına temel teşkil eden iki icat yapıldı. Bunlardan ilki içten yanmalı motor, diğeri ise pnömatik ya da hava ile dolu tekerlektir. Yola çıkarılan benzinle çalışan ilk otomobil 1887 yılında Alman Gottlieb Daimler tarafından üretilmiştir. 1892 -1893 yıllarında Amerikalı iki kardeş olan Frank ve Charles Duryea benzinle çalışan ilk Amerikan otomobilini ürettiler. Bu otomobiller o dönemde “atsız araba” olarak adlandırılıyordu. İlk zamanlarda üretilen tüm Amerikan otomobilleri birbirine benziyor, hiç kimse farklı bir model tasarlama gereği hissetmiyordu. Bu dönemde yapılan en belirgin değişiklikler belirli zaman aralıklarıyla bir transmisyon kayışı ilave etmek ya da arka tekerleklerin hareketini sağlamaya yönelik zincir düzeneği kullanmaktı. Zamanla güvenlik, rahatlık ve sağlamlık gibi kavramlar öne çıkmış, otomobiller hem daha güvenli hem de daha iyi ve kısa sürede yol yapılabilecek araçlar olmuşlardır.
Son 50 Yorum
 1. max
 2. ...cCcVatanSevercCc...
 3. ...cCcVatanSevercCc...
 4. Bilinmeyen
 5. Anonim
 6. Anonim
 7. Anonim
 8. nahıt
 9. mimoli
 10. esranur
  • nahıt
  • Anonim
 11. enes
 12. Anonim
 13. ŞİRİN AYŞE
 14. popo
 15. YUSUF
 16. yasin
 17. Anonim
 18. Adsız adam
 19. Anonim
 20. Anonim
 21. Anonim
 22. Anonim
 23. sana ne
 24. sanane lan
  • Merhaba
 25. Anonim
 26. bilinmiyor
 27. berat
 28. maria
 29. sapsal
 30. Taha yasin yalçın
 31. Anonim
 32. tahir
  • mamai
 33. azra

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.