Menu

Osmanlı şerbetleri tarifleri


Osmanlı imparatorluğu zamanında Ramazan aylarında yapılan meyveli özel şerbetler tadı ve sağlıklı olmaları ile çok tercih edilirmiş.

Özellikle saray mutfağında normal zamanlarda bile yemek yanında ikram edilen bu şerbetlerin kültürümüzde yeri çok büyük.

Osmanlı şerbeti tarifleri

1) Elma şerbeti tarifi 

Malzemeler: 2 kilo kadar yeşil elma, 1 kg. toz şeker, 2 litre su, 2 adet kabuklu tarçın, 2 adet elma kabuğu rendesi.

Elmaların kabuklarını soyun ve derin bir tencereye ikiye bölerek yerleştirin. Üstüne su, tarçın, soyduğunuz kabukları, şekeri ilave edin. Yaklaşık yarım saat kaynattıktan sonra ocaktan alın. İnce bir tülbent veya kevgirde süzün, soğutarak servis yapın. 

limon şerbeti

2) Şeftali şerbeti tarifi 

Malzemeler: 3 kilogram şeftali, 1,5 kilogram toz şeker, 4 adet karanfil, 2 litre su, 1 adet limon kabuğu rendesi, 1 çay kaşığı limon suyu.

Şeftalilerin kabuklarını soyarak küp küp doğrayın. Derin bir tencereye önce şeftalileri, şeker, karanfil, limon kabuğu rendesi ve suyu ekleyin. Yaklaşık 30 dakika kadar kaynatın. Tülbentten süzüp, soğuk olarak servis yapın.

3) Limon şerbeti tarifi 

Malzemeler: 2 adet limon suyu, 1 kilogram şeker, 2 litre su, 100 gr. bal, 3 adet karanfil.

Derin bir tencereye limon suyu, toz şeker, karanfil ve balı koyun. 5-6 saat kadar bekletin. Üzerine suyu katarak yaklaşık 30 dakika kadar kaynatın. Tülbentten süzüp, soğuk servis yapın.

4) Ahududu şerbeti tarifi

Malzemeler: 1 kilogram ahududu, 15 gr. limon tuzu, 1 kilogram şeker, 4 adet karanfil, 1 litre su.

Ahududuları temizledikten sonra şeker ile yoğurun. Yaklaşık 10 saat kadar bekletin. Sıkarak süzün. Su ilave ederek tekrar yoğurun. 15 gr. limon tuzu ve karanfilleri ekleyin, 20 dakika kadar kaynatın. Soğuk olarak servis yapın.

ahududu şerbeti

5) Tarçın şerbeti tarifi

Malzemeler: 3 çubuk tarçın, 5 karanfil, 2,5 litre su, 1 su bardağı şeker.

Çubuk tarçını, şekeri ve suyu bir tencereye koyun ve kaynatın. Kaynamaya başladıktan 8 dakika sonra tarçınları çıkarın ve tencereyi ocaktan alın. Karışıma karanfilleri ekleyin ve soğumaya bırakın. Tamamen soğuduktan sonra buzdolabına koyun ve soğuk olarak servis edin.

6) Demirhindi şerbeti tarifi

Malzemeler: 180-200 gr demirhindi, 2 litre içme suyu, 2 adet kurutulmuş karanfil, 1 adet çubuk tarçın, 1 su bardağı toz şeker.

İlk önce demirhindinin kabuklarını ayıklayın ve temizleyin. Daha sonra bir tencereye koyun ve üzerine içme suyunu ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve 1 gece bekletin. Tencereye karanfilleri, çubuk tarçını ve toz şekeri ekleyin ve kaynaması için kısık ateşli ocağa koyun. 1,5 saat kadar kaynattığınız şerbeti ocağın üzerinden alın ve soğumaya bırakın. Soğuması için bıraktığınız şerbetin posası tencerenin dibine çöktüğünde, süzerek posasından ayırın ve buzdolabında soğutun ve soğuk servis edin.

7) Gül şerbeti tarifi

Şurup için malzemeler: 170 gram kırmızı kokulu gül yaprağı, 1 su bardağı toz şeker.

Şerbet için malzemeler: 1 çay bardağı gül şurubu, 2 limon suyu, toz şeker, soğuk su.

Şurubu yapmak için önce gül yapraklarını yıkayın ve derin bir kaba alın. Üzerine 1 su bardağı toz şeker katın ve 15-20 dakika kadar yoğurun. Kabın ağzını streç filmle kapatıp buzdolabına koyun ve bir gece bekletin. Ertesi gün şurubu süzün. Şerbeti için limon suyuna 1 çay bardağı şeker ekleyin ve su ilave ederek karıştırın. Daha sonra soğuk su ilave edin. Bu karışıma gül şurubunu azar azar ekleyerek karıştırın. Ardından şeker dengesine tadına bakarak karar verin. Soğuk servis edin.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Cavit yılmaz
  3. aamet
  4. Zaferan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.