Menu

Omuz ağrıları neden olur


Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile iş yerlerinde bile oturarak çalışıyoruz. Bu hareketsiz hayat, çoğumuzda omurga problemlerine neden oluyor.

Uzmanlar, özellikle omuz ağrısına çok dikkat etmemiz gerekliliğini söylüyor.

Çünkü, omuz ağrıları cerrahi müdahaleye varacak kadar sorun yaratabiliyor.


omuz1


Bugün yaklaşık her 10 kişiden 4’ünde omuz ağrısı görülüyor. Uzmanlar, cerrahi uygulama öncesi ilaç ve fizik tedavinin kesinlikle uygulanması gerekliliğinde hemfikirler. Omuzlarınız ağrıdığında mutlaka hekime başvurmak gereklidir. Pek çok hasta, omuz ağrısını ciddiye almadığından kalıcı hasarlar ile geç kalmaktadır. Bu nedenle hekime gözükmek, düzenli egzersiz yapmak, yoga ve spor omuz ağrılarında çok faydalıdır.

omuz2


Uzmanlar, omuz ağrılarının kesinlikle ciddiye alınması gerekliliğini söylüyor. Omuz ağrılarının çoğunluğu omuz eklemlerinden kaynaklı olurken ufak bir oranı ciddi hastalıkların omuza yansıması ile ortaya çıkıyor. Omuz ağrılarının çoğunluğunda omuz hareket ettirilmezse donabilir. Bu durumda hasta omuzlarını kullanamaz hale gelebilir. Bu tip bir duruma giren hastalara öncelikle fizik tedavi daha sonra operasyon uygulaması yapılıyor.

omuz3


Yaşın ilerlemesi ile, omuz ağrıları şiddetini daha da arttırabilir. Üstelik yanlış bir hareket ile kalıcı hasarlar yaratılabilir. Bu nedenle, düzenli omuz hareketleri ile omurganın kendini yenilemesine yardım etmek gerekmektedir. Yoga ve yüzme omuzlarımız için en faydalı ve ağrıyı kesen egzersizlerdir.

omuz4


Uzmanlar, omuzların hasar almaması için ağır yük taşınmamasını, araç kullanırken camın açık olmamasını, ortopedik yastık kullanılmasını ve ters hareketlerin yapılmamasını söylüyor. Çamaşır, perde asmak, yüksek raflara uzanmak çok dikkat edilmesi gereken olaylardır. Özellikle çocuklarda küçük yaşlardan itibaren omuzların korunması öğretilmelidir. Çok ağır çanta taşıtmamak ve okul sıralarında dik ve doğru oturmayı öğretmek omuz sağlığı için gereklidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.