Menu

Öldükten Sonra İnsan Vücudundaki Değişiklikler Nelerdir ? Ölümle İlgili Bir Kaç Bilgi


olum-hakkinda-bilgi

Ölümle ilgili bilgiler

Er ya da geç her canlının tadacağı bir durum olan ölüm olgusu, normal şartlarda gündelik yaşantımızda yaradılışımız gereği çok sorgulamadığımız ve üzerinde fazla düşünmediğimiz bir olgudur. Yaşanılan dünyadan göçüp gitmek; en sevdiklerimize, ailemize, arkadaşlarımıza, iş ve okul çevremize arkamızda oldukça ağır üzüntüler bırakmamıza sebep olmakta ve onların bizleri ömür boyu özlemesine yol açmaktadır.

Ölüm ne zaman söz konusu edilse,  insan herşeyden önce kendisinin ölümünden korkarak yakın çevresinin öldüğünü de asla kafasında tahayyül etmek istememektedir. Çünkü bu tip konular olduğunda kişiler sanki kendilerini o anlık düşüncelerinde yarım kalmışlık hissine, pişmanlık hislerine sık sık bulaştırmaktadır.

Ölümle ilgili yapılan araştırmalar neticesinde, oldukça ilginç durumlar ortaya çıkmıştır. Herkesin kafasında ölüm durumu, bir anda gerçekleşen ve gömülerek bitirilen bir süreç olsa da aslında vücudun ölmeden önce kendisini üç ay öncesinden dahi bir ölüm sürecine soktuğu ortaya çıkartılmıştır. Bu tip bir inanışın arkasında kişinin öleceği sürecin yakınlaştığını hissettiği, manevi olarak kendiyle bir yolculuğa çıktığı ve bir takım hesaplaşmalara girdiği, son olarak da bu ölüme hazırlık sürecinin kişiden kişiye değiştiği söylenmektedir.

Ölünce insan vücudunda oluşan değişimler

Vücudun soğuması : Bir bedenin ölümü gerçekleştikten sonra, ilk olarak vücut sıcaklığı düşmeye başlamaktadır. Ölü beden o anda neredeyse, bulunduğu ortamın sıcaklığına düşene kadar soğumaya devam eder.

Rengin soluklaşması : Ölü bedende kan dolaşımı gibi bir durum kalmadığından, yetersiz kan dolaşımı durumundan ötürü vücut vakit geçtikçe daha soluk bir renge bürünmektedir. Özellikle beyaz tenli insanlarda çok hızlı olarak görülebilen bu soluklaşmalar öldükten en geç 25 dk sonra gerçekleşmeye başlamaktadır.

Lekelenmelerin oluşması : Öldükten takriben 3 saat geçtikten sonra vücutta bulunan kan, yerçekiminin de etkisiyle en fazla 5 saat içerisinde yere en yakın damarlarda toplanmaya başlayarak dışarıdan bakıldığında gözle görülebilecek lekelenmeler oluşturmaktadır.

Vücudun sertleşmeye başlaması : Vücut ölü hale geçtikten sonra bünyede ortaya çıkan kalsiyum seviyesi, üç dört saat içerisinde kendisini göstererek 12 saate tamamlanan süreçte de zirveyi oynamaktadır. Devam eden 36. saatte artık vücut tüm sertliğini kaybederek neredeyse jöle kıvamına gelerek içerisinden hem dışkı hem diğer akıntıları boşaltmaktadır.

Koku : Ölümden sonraki 3 gün içerisinde vücutta dayanılmaz kötü kokular oluşmaya başlamaktadır. İlk vefat edilen süreçte, vücutta kalan gazlar vücudun içerisinde çok fazla sıkıştığından karın bölgesinde birikmeye başlayarak karnın dışarıdan cesede bakıldığında yeşil renk görünmesine sebep olmaktadır.

Vücudun şişmeye başlaması : Buraya kadar anlatılan süreçler geçirildikten sonra, bir de vücudun şişmesi durumu meydana gelmektedir. Vücutta kalan hücreler artık vücudun çalışır bir halde olmamasından dolayı görevlerini hiçbir şekilde yerine getirememekte ve vücuttaki atık maddeler gün geçtikçe birikmeye başlamaktadır.  Vücutta en önce bağırsaklar ve mide çürümeye başladığı için de bedenden çok hızlı bir şekilde gaz çıkmaya ve bir süre sonra karnın patlamasına giden süreçler yaşanmaya başlar. İnsanların mezarlıklarda genelde gaipten sesler duyduklarını iddia ettikleri durumlar bunlardır.

İskelete dönüşme : Yazımızın başından beri anlattığımız tüm bu evreler, vücut yapısının iskelet haline dönüşmesiyle sona ermektedir. Vücudumuzda bulunan tüm etler, kaslar ve yağlar eriyerek geriye sadece kemik yapısı kalmaktadır. Bu süreçler ölü bedenin gömüldüğü toprak ve iklim koşullarına bağlı olarak dört yıla varan süreçlere dayanarak sonlanabilmektedir.
Son 50 Yorum
 1. Yusuf öfkeli
 2. Anonim
 3. Ömer
 4. huriye celıkpence
 5. Bir Tutkudur Bisiklet
 6. oktay
 7. fatma
 8. asi_qıss
 9. janet
 10. büşra
  • asi_qıss

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.