Menu

OGTT şeker yükleme testi nedir ve nasıl yapılır


şeker yükleme testi

OGTT şeker yüklemesi ile yapılan açlık kan şekeri testidir. Bu test, kan şekeri 90-126 mg/dl olanlara yapılır.

Hiçbir zararı olan test değildir. Diyabete yatkınlık tanısının konması ve insülin direncinin var olup olmadığının anlaşılması için yapılması gereken testlerdendir.

şeker hastalığı yükleme testleri


Şeker yükleme testi OGTT nedir?

Testi yaptıracak olan hastalara yaklaşık 3 gün kadar az karbonhidratlı beslenme ve ilaç alınmaması istenir. Açlık kan şekeri 90-126 arasında olan kişilere uygulanır. Kan şekeri 126 üstü olan kişilere uygulanmaz çünkü onlar zaten şeker hastası olarak kabul edilir. Testte 75 gr. glukoz verilir ve kan şekeri kontrol edilir. OGTT testinde insülin hormonunda yükselmeler olursa o kişide insülin direnci olduğu kabul edilir. İnsülin direncinin olması, diyabete yatkınlık olarak kabul edilir.

OGTT testinde kan şekeri 140-199 mg/dl çıkan kişilerde gizli şeker olduğu kanısına varılır. OGTT sırasında 30, 60, 90. Dakikalardaki kan şekeri ölçülür. Gizli şeker hastalığı her 4 kişiden birinde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Gizli şeker hastalığı olan hastalarda sıklıkla kan şekeri normal sınırlarda çıkabilir. Bu nedenle şeker yükleme testi yapılır. Açlık kan şekerinin yüksek olması pankreasta bulunan beta hücrelerinin iyi çalışmadığını gösterir.

Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülür. Sıklıkla gizli şeker hastası olanların gözlerinde bozulmalar vardır. Özellikle tansiyon yüksekliği varsa göz hasarı kesinlikle vardır. Yaşam tarzında yapılacak olan değişiklikler, sağlıklı beslenme, egzersiz ve sigaranın bırakılması, kilo verme gizli şeker hastalarının şeker hastası olmayı engellemektedir.

Şeker taraması kimlere yapılmalıdır?

Yaşı 45 üstü olan herkes,

Yaşı 45 altı olanlarda kilo, tansiyon yüksekliği, kilolu çocuk doğurma, HDL kolesterol yüksekliği, polikistik over sendromu olan kadınlarda mutlaka şeker taraması yapılmalıdır.

Şekeri normal çıkanlarda her 3 yılda bir defa şeker taraması yapılmalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.