Menu

Nesli tükenmekte olan hayvanlar


Dünya üzerinde birçok canlı türü yaşamaktadır. Eko-sistemdeki bozulmalar ve insanların neden olduğu etkilerden dolayı, pek çok canlı türünün nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Acil önlemler alınmadığı taktirde, daha önceleri de olduğu gibi, birçok canlının neslinin tükenmesinin önüne geçilemeyecek ve bizden sonra gelecek olan nesiller, belki de bu canlıları sadece resimlerden görme imkanı bulabilecekler. İşte, nesli tükenmekte olan hayvanlardan bazıları;


1) Altın Başlı Langur:

Ana vatanı Vietnam olan bu hayvanlar, 10 yıldan uzun bir süredir koruma altında olmasına rağmen, bir türlü çoğalamıyorlar ve şu anda 70 adetten daha az bir sayıları var.

Altın Başlı Langur


 

2) Panda :

Anavatanı Çin, Vietnam ve Burma olan pandalar, doğal yaşam alanlarının yok edilmesi nedeniyle tehlike altındalar. Kapalı alanlarda ya da özel koruma alanlarında üremeleri sağlanmaya çalışılan pandaların sayısı 2 bin adedi bulmuyor bile.

Büyük Panda


 

3) Cross River Gorili :

Anavatanı Kamerun ve Nijerya olan bu goril türü, eti nedeniyle insanlar tarafından avlanmaktadırlar. Sayıları 1500 civarında olan Cross River gorili 80’li yıllardan bu yana koruma altında.

Cross River Gorili


 

4) Mekong Yayın Balığı :

Güneydoğu Asya’nın Mekong bölgesinde yaşayan bu balık türü, kaçak avlanma nedeniyle nesli tehlike altındadır. Bugün sayıları birkaç yüz adet olarak tahmin edilmektedir.

Dev Mekong Yayın Balığı


 

5) Javan Gergedanı:

Endonezya ve Vietnam ormanlarında yaşayan bu gergedan türü, kaçak avcıların boynuzlarının değeri nedeniyle avladıkları bir hayvan. Ormanlık alanların yani doğal yaşam alanlarının her geçen gün talan edilmesi de neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına etkendir. Günümüzde sayıları 60 adet bile yok.

Javan Gergedanı


 

6) Kutup Ayısı:

Kutup bölgesinin bu efsanevi canlısı, izinsiz avlanma ve kutuplardaki buzulların erimeye başlamasıyla tehdit altındadır. Sayıları her geçen gün azalan Kutup Ayılarının 25 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Kutup ayısı


 

7) Pigme Borneo Fili :

Anavatanı Kuzey Borneo olan bu fil türü, Asya fillerine göre 50 cm. daha kısadır. Palmiye ekimi nedeniyle yaşam alanları her geçen gün daralan Borne fillerinin sayısı şimdilik 1500 civarında.

Pigme Borneo Fili


 

8) Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği :

Anavatanı Kuzey Amerikadır. Sayıları yaklaşık 1000 adet kadar kalmıştır. 80’li yıllarda neredeyse nesli tükenen bu hayvanlar koruma altına alındıktan sonra bu sayıya ulaşılmıştır.

Siyah Ayaklı Dağ Gelinciği


 

9) Sumatra Kaplanı :

Doğal yaşam alanı Endonezya’nın Sumatra adası olan bu kaplan türü, adada yaşayan bir kaplan türü olduğundan insanlardan korunamamaktadır. Sayıları yaklaşık 100 kadar kalan bu hayvanlar koruma altına alınan türler arasında.

Sumatra Kaplanı


 

10) Vaquita – Meksika Yunusu :

Doğal alanları California Körfezi olan bu memeli hayvan, sürekli olarak balıkçıların ağlarına takılmakta ve sürekli olarak azalmaktadırlar. Sayılarının 200-300 kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Vaquita


 
Son 50 Yorum
 1. melek
 2. Anonim
 3. perihan kaymaz
 4. tahminetkim
 5. asya günali
 6. Anonim
 7. Anonim
 8. naz
  • ceyhun şahiner
 9. güneş
 10. Anonim
 11. James
 12. ezgi
  • Anonim
 13. Nehir
  • OyunYoneticisi [Kurucusu]
 14. İrem
 15. Kemal
 16. Eren
 17. isimsiz bilgi
 18. zeynep
 19. Ozan
  • Anonim
 20. elcin
 21. elcin
 22. Anonim
 23. Anonim
 24. Anonim
 25. ceren özdemir
 26. ali
 27. asin
 28. Gizem karaca
 29. seda_bas43
 30. seda_bas43
 31. cemre pelen
  • Anonim
 32. Anonim
 33. sevda
 34. kadirkays1905
 35. Anonim
 36. Anonim
 37. anıl
 38. sertac
 39. Senanur bilgiç
  • cemre pelen
 40. idil
 41. Hasan
 42. anonim pls
 43. hka
 44. Neşve
 45. Emirhan
  • Anonim
   • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.