Menu

Neden ateşimiz çıkar


ateş baş

Ateşlenmek, vücudumuzun bize verdiği alarm sinyalidir. Normal vücut sıcaklığımız 37 dereceyken, ateşlendiğimizde bu sıcaklık hızla artmaya başlar.

Çünkü, vücudumuz ve bağışıklık sistemimiz virüs, bakteri enfeksiyonları ile savaşmaya başlamıştır.

ateş1


Çeşitli bakteri ve virüsler vücuda girdiğinde hızla toksin üretilmeye başlanır. Metabolizmamız hemen bağışıklık sistemimizi etkinleştirir. Beyaz kan hücrelerimiz bu mikroplar ile savaşmaya başlar bu nedenle de,  sıcaklığımız artar. Sıcaklığın artması onları öldürmek ve etkisiz hale getirmek içindir.

ateş2


Sıcaklığın artması sıcağa karşı etkisiz olan toksinleri, vücuttan atmaya ve etkisiz hale getirmeye başlar. Bir süre sonra terleme başlar. Ter ile tüm zararlı toksinler vücuttan atılır. Bu noktada aklınıza neden ateş düşürmek için ilaç takviyesi aldığınız sorusu gelebilir. Aslında ateş hastalığın geçmesi için gereklidir fakat uzun süren ateş vücuda çeşitli zararlar verir. Normal bir ateş, yaklaşık vücut sıcaklığının 2-3 derece üstünde olmalıdır. Tüm enfeksiyonlarda ateş bu derecelerin üstünde olmamalıdır. Fakat, ateş daha da yüks**kse tıbbi müdahale gerektirir. Çünkü, beyin dahil pek çok bölgede hasar yaratmaya başlar.

ateş3


Pek çok hastalık ateşlenme yaratır. Grip, soğuk algınlığı, kızamık, suçiçeği gibi hastalıklar ateş ile başlayabilir. Ateş oluştuğunda, iştah kaybı, halsizlik ve üşüme de beraberinde yan etki olarak görülür. Çocuklarda ve yaşlılarda ateş çok daha tehlikeli kabul edilir. Bu noktada önemli olan şey, ateşi ortadan kaldırmak değil onu sabit bir noktada tutmaktır. Eğer, iyi sıvı alıyor ve rahat uyuyabiliyorsanız ateş tehlikeli değildir.

ateş4


Ateşi düşürmenin en iyi yöntemi, kalın örtü ve kıyafetlerden uzak durmaktır. Oda serin tutulmalı gerekirse ılık bir duş alınmalıdır. Vücuda koyulan serin ve nemli bezler ateşi normal hale getirecektir. Bu noktada ateş düşürülemiyorsa mutlaka hekim kontrolüne girilmelidir. Özellikle bebeklerde hiç beklemeden hastaneye gidilmelidir. Doktor tavsiyelerine uyulmalıdır.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.